29.03.2024
20:30

11.02.2023

Sparta Augustów – Wigry Suwałki 0:5. Derbowy sparing na sztucznej murawie

W rozegranym przy lekkim deszczu w Augustowie meczu kontrolnym Sparta, wicelider klasy okręgowej przegrała z zajmującymi 5. miejsce w IV lidze Wigrami 0:5.

Dla suwalskiego zespołu był to już czwarty sparing w tym roku. W dotychczasowych drużyna Kamila Lauryna wygrała 11:0 z Mazurem Ełk i 9:1 z Pomorzanką Sejny oraz przegrała 0:1 z Suduvą II w Mariampolu. Kilku zawodników ma mikro urazy. Suwalski szkoleniowiec próbuje różnych ustawień i testuje nowych piłkarzy.

W meczu ze Spartą do zespołu powrócił po kontuzji Łukasz Kubrak, a testowany był Jakub Jarmołowicz, 21-letni wychwanek Jagiellonii Białystok, jesienią grający w białostockim Hetmanie, minionej wiosny w III-ligowej Wissie Szczuczyn, a wczesniej w III-ligowych rezerwach Jagiellonii.

W 17 minucie Wigry objęły prowadzenie, po golu ukraińskiego stopera Eduarda Serbuła, pozyskanego zimą z Mamr Giżycko. W 23 minucie na 2:0 podwyższył Krzysztof Cudowski, wychowanek Talentu Białystok, ktory jesienią grał w III-ligowej Unii Janikowo. Cudowski w barwach Wigier wystapił już przed tygodniem. W spotkaniu z Pomorzanką strzelił dwa gole. To samo powtorzyl w meczu ze Spartą.

Prowadzona przez Rafała Harasima Sparta znajduje się dopiero na początku przygotowań. Asystentem trenera został Karol Salik, podobnie jak Harasim także wychowanek Sparty, a później zawodnik Wigier Suwałki, w których był również trenerem bramkarzy. W drugiej połowie augustowscy szkoleniowcy przeprowadzili zmiany, w tym powrotne.

Do przerwy Sparta przegrywała 0:2. W 55 minucie trzecią bramkę dla Wigier zdobył Krzysztof Cudowski. W 78 minucie na 4:0 dla Wigier podwyższył Paweł Fajkowski, wychowanek Rospudy Fiipów, który jesienią grał w A-klasowej Vercie Suwałki. Cztery minuty później, po strzale Pawła Omilianowicza, było już 5:0 dla Biało-Niebieskich.

- Ten sparing pokazał, nad czym musimy popracować, żeby wywalczyć awans - mówi Karol Salik. - Większość naszej drużyny to urodzeni w latach 2004-2005 wychowankowie naszej akademii. W drużynie są też byli piłkarze Wigier - Tomasz Stasiński, Michał Kubas czy Wojciech Bil, którego dzisiaj zabrakło.

Przeciwko Wigrom nie mogli także zagrać Mateusz Knoch i Witalij Sawczuk. Sparta ma wąską kadrę, ale powinna z nią siegnąć po upragniony awans do IV ligi. Wszystkie sparingi rozgrywa zresztą z czwartoligowcami, jakby chciała wkomponować się w nowe towarzystwo.

- Mecze kontrolne gramy z silniejszymi po to, żeby się od nich uczyć - mówi Karol Salik. - Przed tygodniem przegraliśmy z Czarnymi Czarna Białostocka 2:4, teraz z Wigrami. W najbliższą środę zmierzymy się z Romintą Gołdap, a w sobotę z Dębem Dąbrowa Bialostocka.

Przed Wigrami natomiast sparingi z Roną Ełk, FK Alytus (Olita) i Romintą Gołdap.

Sparta Augustów – Wigry Suwałki 0 : 5 (0:2)

Bramki: 0:1 – Eduard Serbuł 17, 0:2 - Krzysztof Cudowski 23, 0:3 - Krzysztof Cudowski 55, 0:4 - Paweł Fajkowski 78, 0:5 - Paweł Omilianowicz 82

Sparta: Petro Nosach (70. Kacper Jasiński) – Jakub Czajko, Tomasz Stasiński (70. Rafał Szybajło), Paweł Sakowicz, Michał Dzienis, Stanislau Kamiński, Rafał Szybajło (70. Fedir Maslov), Filip Niedźwiecki (46. Kacper Grycan), Fedir Maslov (46. Michał Kubas), Kacper Prostko (46. Adrian Pretko), Olgierd Salik (46. Kamil Wilczewski)

Wigry: Krzysztof Słowikowski (60. Michał Dębski) – Beniamin Przełomski, Jakub Płoszkiewicz, Eduard Serbuł, Łukasz Trąbka (46. Radosław Gulbierz), Kacper Babkowski, Kacper Rejterada, Jakub Jarmołowicz (46. Wojciech Milewski), Mariusz Bucio, Krzysztof Cudowski, Dawid Kalinowski.

Od 60 minuty zagrali także: Filip Kozłowski, Piotr Lipiński, Radosław Gulbierz, Łukasz Kubrak, Paweł Omilianowicz, Paweł Fajkowski.