06.05.2023

Ślepsk Malow buduje drużynę. Wojciech Winnik chciał zatrzymać trzech spośród siedmiu odchodzących

Najlepsze cztery drużyny PlusLigi grają o mistrzostwo Polski i o brązowy medal, a pozostałe zakończyły sezon i dopinają ostatnie szczegóły kadrowe na następne rozgrywki.

W wielkim finale play-off dzisiaj Jastrzębski Węgiel wygrał na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle 3:1 i w toczonej do trzech zwycięstw rywalizacji prowadzi już 2:0. Trzeci i być może rozstrzygający mecz już w najbliższą środę, 10 maja o godz. 20:30 w Jastrzębiu.

W starciu o 3. miejsce Asseco Resovia Rzeszów wygrała dzisiaj na wyjeździe z Aleronem CMC Warta Zawiercie 3:1 i wyrównała stan rywalizacji na 1:1. Trzecie spotkanie zostanie rozegrane we wtorek, 9 maja w Rzeszowie.

Tymczasem Ślepsk Malow już oficjalnie ogłosił siedmiu zawodników, którzy nie zostaną w suwalskim klubie na następny sezon.

Z opinii prezesa Wojciecha Winnika można wynika, że klub chciał zatrzymać trzech z nich, tych którzy występowali w wyjściowym składzie, czyli środkowych Andreasa Takvama i Cezarego Sapińskiego oraz serbskiego przyjmującego Mirana Kujundzicia. Bez większego żalu żegna się zaś ze środkowym Przemysławem Smolińskim i przyjmującym Adrianem Buchowskim, którzy po raz drugi w swoich karierach odchodzą ze Ślepska, a także z rozgrywającym Mariuszem Magnuszewskim i przyjmującym Dominikiem Depowskim.

Słowa prezesa Ślepska Malowu o Andreasie Takvamie, który najprawdopodobniej trafi do ZAKSY Kędzierzyn-Koźle już przytaczaliśmy. Pora na kolejnych, którzy opuszczaja Suwałki.

Cezary Sapiński (łączony jest z Indykpolem AZS Olsztyn) w Ślepsku spędził aż 6 sezonów, grał w nim jeszcze w I lidze:

 - Wiemy, że Suwałki już zawsze będą dla Czarka drugim domem – mówi Wojciech Winnik. - Trzymamy za niego kciuki w nowym klubie i życzymy wszystkiego najlepszego na nowej, siatkarskiej ścieżce. Żałujemy jednak, że Czarek nie zdecydował się pozostać z nami. Uważamy bowiem, że jesteśmy ośrodkiem, który mógł w dalszym ciągu wpływać na jego sportowy i osobisty rozwój.

Miran Kujundzić, grał w Ślepsku Malowie przez rok, przechodzi do jednego z tureckich klubów.

- Kontynuacja współpracy z Miranem była dla nas czymś oczywistym i jako klub wyraziliśmy wolę przedłużenia umowy – informuje Wojciech Winnik. - W naszej ocenie byliśmy blisko sfinalizowania nowego kontraktu na sezon 2023/2024. Miran zdecydował się jednak na zmianę otoczenia, a nam, jako ośrodkowi, który każdego roku rozwija swoje skrzydła i cierpliwie buduje swoją pozycję na siatkarskim rynku, trudno było przebić warunki finansowe, postawione przez jeden z zagranicznych klubów.

Andreas Takvam, Cezary Sapiński i Miran Kujundzić tworzyli żelazną wyjściową „siódemkę” z czwórką zawodników, którzy jeszcze zimą przedłużyli umowy z Biało-Niebieskimi – argentyńskim rozgrywającym Matiasem Sanchezem, atakującym Bartoszem Filipiakiem, przyjmującym Pawłem Halabą i libero Mateuszem Czunkiewiczem.

Z grona rezerwowych odchodzi 4 siatkarzy.

Środkowy Przemysław Smoliński.

 - Rozstając się z Przemkiem mamy poczucie, że to historia, która mogłaby jeszcze trwać. W naszej ocenie nie wykorzystał on jednak w stu procentach swoich szans, które otrzymał na przestrzeni ostatnich dwóch lat – podsumowuje Wojciech Winnik.

Przyjmujący Adrian Buchowski podczas swojego drugiego pobytu w Suwałkach rozegra 2 sezony

- To zawodnik, który w kluczowych momentach sezonów 2021/2022 i 2022/2023 potrafił pokazać swoją wartość, choć w minionej kampanii PlusLigi występował na boisku w zdecydowanie mniejszym wymiarze, niż miało to miejsce chociażby rok wcześniej i tutaj odczuwamy pewien niedosyt – uważa Wojciech Winnik. - Mamy poczucie, że dało się wycisnąć z tej współpracy nieco więcej. 

Przyjmujący Dominik Depowski trafił do Suwałk przed rokiem

- Podpisując umowę z Dominikiem wiedzieliśmy, że to ambitny i bardzo cierpliwy zawodnik, który sumiennie pracuje na treningach i zawsze daje z siebie wszystko. Wiemy, że w naszym mieście czuł się dobrze. Po tej współpracy oczekiwaliśmy chyba jednak nieco więcej. "Depo", bo tak mówili na niego koledzy z drużyny, nie zdołał przebić się do wyjściowej szóstki i rozpoczynał większość spotkań w przysłowiowym kwadracie.

Rozgrywający Mariusz Magnuszewski rozegrał biało-niebieskich barwach jeden sezon

- Liczyliśmy na nieco większą rywalizację Mariusza  z Matíasem Sánchezem, który przebojem wdarł się na boiska PlusLigi i był jednym z liderów drużyny w sezonie 2022/2023. Na przestrzeni minionych kilku miesięcy Mariusz spędził jednak na boisku stosunkowo niewiele czasu, pełniąc głównie rolę zmiennika przy podwójnej zmianie. Daliśmy sobie odrobinę czasu na pewne decyzje, ale na ten moment nasza współpraca dobiega końca. "Magnus" to nadal bardzo młody, a przede wszystkim pracowity zawodnik i być może zobaczymy go jeszcze kiedyś w biało-niebieskich barwach – przekonuje Wojciech Winnik.

Spośród mało grających w poprzednim sezonie, na kolejny pozostają atakujący Arkadiusz Żakieta i libero Paweł Filipowicz. Ósmym odchodzącym może być za to Łukasz Rudzewicz, który po 19 sezonach na parkiecie, w klubie ma pełnić inną funkcję.

Na transferowej giełdzie głośno zaś o tym, że drużynę Dominika Kwapisiewicza zasilą Bartosz Firszt (Cerrad Enea Czarni Radom), Jakub Macyra (Jastrzębski Węgiel), Konrad Stajer (LUK Lublin), Argentyńczyk Joaquín Gallego (Sporting Lizbona) oraz siatkarze z Serbii i Słowenii.

Wojciech Drażba

Fot. Suwalki24.pl

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*