24.06.2024

Co lepsze na taras - płytki czy deski?

Poszukując idealnej aranżacji na taras poświęcamy sporo czasu na wybór odpowiedniej okładziny, która nie tylko sprosta wysokim wymaganiom, ale również będzie się zjawiskowo prezentować.

Funkcjonalna, bezpieczna i trwała podłoga to podstawa, dlatego w naszym artykule specjaliści porównali najchętniej wybierane rozwiązania. Zastanawiasz się co lepsze – płytki czy deski? Przekonaj się sam!

W poszukiwaniu idealnej okładziny na taras

Decydując się na wybór podłogi na taras bierzemy pod uwagę kilka kluczowych kwestii, które wpływać będą na bezpieczeństwo i komfort użytkowania, wytrzymałość, łatwość w utrzymaniu czystości, a także aspekt estetyczny. Do niedawna to właśnie deski z naturalnego drewna cieszyły się największym uznaniem, z czasem zastępowane jednak przez płytki na taras, wciąż zyskujące na popularności. Oba rozwiązania posiadają grono zwolenników i zagorzałych przeciwników. Które rozwiązanie sprawdzi się na tarasie lepiej?

Płytki na taras – okładzina dopasowana do potrzeb

Niezwykle wytrzymałe płytki kamienne lub płytki drewnopodobne to jedno z najchętniej stosowanych pokryć tarasowych. Dostępne w szerokiej palecie wzorów i kolorów. Niezwykle wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, działanie zmiennych i szkodliwych warunków atmosferycznych, promieniowanie UV czy silny mróz. Wykonane z wytrzymałych gresów, które cechują się niską nasiąkliwością i odpornością na ścieranie pozwalają cieszyć się piękną podłogą, która przez długie lata będzie prezentować się nieskazitelnie.

To, co również przemawia na korzyść płytek, to łatwość w czyszczeniu. Okładzinę tego typu wystarczy przemyć wodą z dodatkiem delikatnego środka myjącego. Kafelki nie wymagają okresowej konserwacji, szlifowania i malowania. Wystarczy przed rozpoczęciem sezonu zamieść i umyć taras. Plusem rozwiązania tego typu jest także ciekawy efekt dekoracyjny, który możemy uzyskać. Płytki bez trudu dopasujemy do każdego stylu aranżacyjnego od nowoczesnych i minimalistycznych stylizacji po klasyczne i tradycyjne.

Do minusów zaliczyć możemy konieczność kontrolowania stanu fug, które pod wpływem eksploatacji i czasu mogą ulec uszkodzeniom i w efekcie negatywnie wpłynąć na stan samych płytek. Warto pamiętać, że kafelki w gorące dni nagrzewają się od słońca i stąpanie po nich boso okaże się niemożliwe.

Drewniana podłoga na tarasie – czy warto?

Wybór drewnianej podłogi na taras najczęściej dyktowany jest względami estetycznymi. Drewno prezentuje się naturalnie i przytulnie perfekcyjnie współgrając z zielonym otoczeniem ogrodu. Jest materiałem uniwersalnym i ponadczasowym, który opiera się przemijającym trendom oraz sezonowym modom. Choć rozwiązanie to prezentuje się efektownie w rzeczywistości posiada szereg wad, które znacząco wpływają na codzienne użytkowanie. W przeciwieństwie do płytek podłogowych drewno zdecydowanie bardziej narażone jest na uszkodzenia mechaniczne, działanie wilgoci, niskich i wysokich temperatur. Aby drewno nie uległo gniciu oraz wypaczeniom należy je konserwować specjalnymi środkami, co bywa uciążliwe oraz bardzo czasochłonne. Aby przez długi czas cieszyć się pięknymi i wytrzymałymi deskami musimy sięgnąć po drewno najwyższej jakości, cechujące się stabilnością i wysoką twardością. To rozwiązanie jest niestety również drogie przez co wiele osób rezygnuje z drewnianej podłogi na tarasie.

(artykuł sponsorowany)

Fot. Pexels

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*