28.02.2024

Dzień próbny w pracy – jak się przygotować?

Dzień próbny to szczególny etap rekrutacji, który wiąże się z niemałym stresem, wieloma pytaniami i wątpliwościami. Zależy to od wielu czynników, wiadomo, że łatwiej będzie poradzić sobie, gdy ma się bogate doświadczenie zawodowe.

Trudniej może być osobom młodym, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową i nie są uodpornione na stres. Jak zatem przygotować się do dnia próbnego? Sprawdźmy!

Dzień próbny w pracy – nie zapominaj o pozytywnym nastawieniu

Stres w takich sytuacjach jak nowa praca lub rekrutacja jest nieunikniony. Jednak przed przyjściem na dzień próbny należy uświadomić sobie, że stres nie będzie Twoim sprzymierzeńcem. Trzeba także skupić się na swoich mocnych stronach i wierzyć w to, że sobie dasz radę, jednak to właśnie Ciebie zaprosili na dzień próbny, co znaczy, że spełniasz wszelkie kryteria do otrzymania pracy.

Przed wyjściem z domu warto zastosować też różne techniki relaksacyjne, które pozwolą przejąć kontrolę nad stresem – na przykład świadome oddychanie, joga czy medytacja. Dzień próbny ma na celu sprawdzić, jak dana osoba radzi sobie z powierzonymi zadaniami oraz jak odnajduje się w nowym miejscu. Kandydat powinien zrobić wszystko, by przekonać do siebie pracodawcę, ale to również pracodawca prezentuje swoje przedsiębiorstwo i jemu też powinno zależeć, by wywrzeć jak najlepsze wrażenie na osobie biorącej udział w rekrutacji.

Interesuje Cię praca w branży IT? Zerknij na theprotocol.it! Spośród wielu ofert zatrudnienia na pewno znajdziesz coś dla siebie!

Poszukaj informacji o firmie

Dzień przed dniem próbnym warto zrobić sobie dokładniejszy przegląd strony internetowej firmy. Dobrze będzie wiedzieć kto jest prezesem czy bezpośrednim przełożonym, realizacją jakich projektów zajmuje się firma lub z kim współpracuje. Warto podpytać znajomych lub osoby w najbliższym otoczeniu – być może ktoś pracował na podobnym stanowisku i będzie w stanie opowiedzieć coś więcej o obowiązkach i podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas dnia próbnego. Ważnym aspektem jest także dress code obowiązujący w danym miejscu pracy. Takie informacje powinny być zawarte na stronie internetowej lub przekazane przez rekrutera. Jeśli nikt nie poinformował Cię o tym, jak masz ubrać się na dzień próbny – zadzwoń z tym pytaniem do osoby, która Cię rekrutuje. Strój przygotuj dzień wcześniej, by rano przed wyjściem uniknąć niepotrzebnego pośpiechu.

Nie bój się zadawać pytania

Kto pyta, nie błądzi! Wszelkie pytania są drogą do wiedzy i sukcesu zawodowego. Dlatego też podczas dnia próbnego nie bój się ich zadawać! To często pokazuje, że się angażujesz, chcesz poszerzać swoją wiedzę i stawiasz na pracę grupową. Jeśli w którymś momencie dnia próbnego nie będzie obok nikogo, do kogo możesz kierować pytania o nurtującej Cię sprawie, to notuj je na kartce, by nic nie umknęło i zadaj je na zakończenie dnia. Odpowiedzi te pozwolą Ci rozwikłać wiele wątpliwości, rozważyć wszelkie za i przeciw oraz podjąć ostateczną decyzję – czy chcesz pracować w danej firmie.

Szukasz stabilnej pracy z satysfakcjonującym wynagrodzeniem? Wejdź na Pracuj.pl! Wiele ofert już na Ciebie czeka!

Podsumowanie

Dzień próbny w nowej pracy jest dość stresującym momentem w karierze zawodowej każdej osoby. Jednak dobre przygotowanie, przejęcie kontroli nad stresem pozwoli Ci przetrwać ten czas z pewnością siebie i dobrym nastawieniem. Poznasz specyfikę pracy, zapoznasz się z pracownikami i przełożonymi oraz upewnisz się, czy odpowiada Ci praca w danym przedsiębiorstwie.

(artykuł sponsorowany)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*