23.01.2024

Inteligentne oświetlenie samochodowe - co dają systemy Matrix LED dla bezpieczeństwa na drodze?

Stan oświetlenia samochodu jest niezwykle ważny. Ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Dlatego też producenci aut od lat proponują coraz nowsze rozwiązania w zakresie oświetlenia.

Śmiało można powiedzieć, że dziś tradycyjne halogenowe przechodzą już do przeszłości. Obecnie coraz częściej wykorzystywana jest technologia LED, a w autach montowane są reflektory adaptacyjne.

Czym są reflektory adaptacyjne?

Jak wspomniano, odpowiednia widoczność na drodze jest niezwykle ważna. W dużej mierze jej uzyskanie zależy od właściwego dostosowania natężenia i kierunku oświetlenia. Podróżując po zmroku, często same światła mijania nie są wystarczające. Zdarzają się takie sytuacje, które wymagają przełączenia na światła drogowe. To bywa jednak nierzadko dość problematyczne. Rozwiązaniem stały się reflektory adaptacyjne. Umożliwiają one automatyczną zmianę kierunku, natężenia i rodzaju oświetlenia. System reflektorów adaptacyjnych reaguje na konkretne czynniki na drodze. Wskazać można tu m.in. na porę dnia, kierunek jazdy czy prędkość. Podkreślić trzeba, że reflektory adaptacyjne nie są tym samym co światła automatyczne. To rozwiązanie dużo nowocześniejsze. System automatyczny przełączał jedynie światła mijania na światła drogowe. Reflektory adaptacyjne dostosowują także kierunek i natężenie światła. Obecnie w autach montowane są różne rodzaje reflektorów adaptacyjnych. Wśród nich są matrycowe światła LED. Każdy właściciel auta ma wiele obowiązków. Podstawowy to posiadanie ważnego ubezpieczenia OC, np. w Warta.pl. Inny równie ważny obowiązek dotyczy bezpiecznej jazdy. W tym pomóc mogą właśnie światła matrycowe LED.

 

 

Czym są światła matrycowe LED?

Światła matrycowe LED charakteryzują się skomplikowaną konstrukcją mechaniczno-optyczną, która składa się z 25 diod podzielonych na 5 segmentów (po 5 sztuk w każdym). Taki system oświetlenia matrycowego występuje pod nazwą Matrix LED. Sposób działania tego oświetlenia, choć nie jest skomplikowany, to daje ogromne możliwości i w bardzo dużym stopniu wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Za pracę reflektorów odpowiedzialny jest sterownik, który w trakcie podróży zbiera wszystkie niezbędne informacje ze współpracujących z nim czujników. W zależności od wskazań tychże czujników wspomniany sterownik uruchamia automatycznie odpowiednie segmenty na matrycy z diodami LED. Takie rozwiązanie sprawia, że system na bieżąco generuje wiązkę światła o zasięgu i natężeniu dostosowanym do aktualnych warunków, jak i do wykonywanych manewrów na drodze. Samo uruchomienie świateł matrycowych wygląda bardzo podobnie w przypadku większości samochodów. Wystarczy włączyć odpowiednią funkcję na panelu sterowania oświetleniem bądź wybrać opcję "auto" na dźwigni. Po tej czynności cały system zaczyna działać już w sposób automatyczny. Zamontowana kamera rozpoczyna monitoring otoczenia i pozyskiwane dane przekazuje do jednostki sterującej. Dane są przetwarzane i na tej podstawie wysyłana jest informacja do obwodów sterujących przypisanych do każdej diody. W zależności od potrzeb każdy segment włącza się i wyłącza automatycznie. Rozjaśnia, przyciemnia lub wyłącza wiązkę światła.

 

Jakie funkcje spełnia oświetlenie matrycowe LED?

Oświetlenie adaptacyjne LED wyposażone jest w matrycę składającą się z indywidualnie sterowanych diod, które przypisane są do konkretnych segmentów. Każdy odpowiada za określoną strefę na drodze. Jak można się domyślić, takie rozwiązanie ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo. Co więcej, im więcej diod, tym większa funkcjonalność systemu, a tym samym większy poziom bezpieczeństwa na drodze. W nowoczesnych modelach aut system oświetlenia matrycowego LED często wyposażony jest w dodatkowe funkcje. To m.in. takie funkcje jak ostrzeganie przed zbliżającym się pieszym lub rowerzystą poprzez mrugnięcie światłami, zapobieganie odbijaniu się światła od znaków drogowych, czy korzystanie ze wskazań nawigacji. Warto dodatkowo podkreślić, że oświetlenie LED cechuje się wysoką niezawodnością i bardzo szybką reakcją, co również ma swój wpływ na bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Poza tym nie wymagają okresowej wymiany. Jakie zalety ma oświetlenie matrycowe LED? Jedną z podstawowych zalet systemu Matrix LED jest znaczące zwiększenie widoczności na drodze i to nawet o 70% w porównaniu do tradycyjnego oświetlenia. Poza tym kierowca w trakcie jazdy nie musi martwić się koniecznością przełączania świateł.  Dziś producenci samochodów proponują różne rozwiązania w zakresie oświetlenia. Wszystko po to, aby zwiększyć komfort prowadzenia auta i poziom bezpieczeństwa. Warto pod tym kątem poznać opisane rodzaje świateł w poradniku na Warta.pl.

(artykuł sponsorowany)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*