Zapraszamy na relację na żywo


Trefl Gdańsk


Ślepsk Malow Suwałki

25.02.2024
17:30

10.12.2023

Umowa na rozbudowę drogi od Gąsek do Ełku

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na rozbudowę kolejnego odcinka DK65 od miejscowości Gąski do Ełku.

Wykonawca, firma Budimex, w ciągu 18 miesięcy zrealizuje prace o wartości 229 mln zł. To kolejny odcinek drogi krajowej nr 65, który przejdzie gruntowną modernizację.

Co zostanie wykonane?

W ramach rozbudowy odcinka drogi o długości 13,6 km wykonana zostanie nowa konstrukcja nawierzchni o dopuszczalnym nacisku 11,5 t/oś i szerokości 8 m. Przebudowanych będzie piętnaście skrzyżowań. Powstaną chodniki o długości około 6 km, trzynaście przejść dla pieszych oraz osiemnaście zatok autobusowych. Powstanie ciąg pieszo-rowerowy o długości ponad 8 km. Przebudowane zostaną 32 przepusty oraz obiekt mostowy. Wykonane zostanie oświetlenie drogowe. Zadanie zostanie zrealizowane ze środków budżetu państwa.

Cel inwestycji

Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, warunków komunikacyjnych oraz dostosowanie parametrów drogi do przenoszenia obciążeń 11,5 t/oś - to główne cele tej inwestycji. Poprawa geometrii drogi i jej równości przyczyni się do zwiększenia komfortu jazdy podróżujących. Na poprawę bezpieczeństwa wpłynie rozbudowa skrzyżowań zwykłych do skrzyżowań skanalizowanych wraz z budową oświetlenia oraz budową dodatkowych pasów ruchu do skrętu w lewo na wlotach drogi krajowej. Przejścia dla pieszych wraz z budowanymi chodnikami przy skrzyżowaniach umożliwią bezpieczne korzystanie przez pieszych z zatok autobusowych i komunikacji publicznej.

Rozbudowa DK65

Rozbudowa odcinka Gąski – Ełk to część działań na DK65 w województwie warmińsko-mazurskim, jakie drogowcy prowadzą w celu poprawy warunków jazdy i bezpieczeństwa na tej drodze.

Do tej pory wybudowano obwodnice Gołdapi, Olecka i Ełku oraz rozbudowano odcinek Gołdap – Kowale Oleckie.

W tym roku zakończono rozbudowę odcinka DK65 w Ełku, obejmującego ulice Przemysłową i Grajewską oraz rozbudowę odcinka od drogowego przejścia granicznego Gołdap do początku obwodnicy Gołdapi.

W maju br. podpisano umowę na projekt i budowę obwodnicy Gąsek (realizowanej w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic), w czerwcu na rozbudowę odcinka Kowale Oleckie – Olecko, a w październiku na rozbudowę odcinka Nowa Wieś Ełcka – granica województw. Na rozstrzygnięcie przetargu czeka jeszcze odcinek Olecko – Gąski. Po zrealizowaniu tych wszystkich prac poprawione zostaną warunki i bezpieczeństwo ruchu na całym odcinku DK65 w województwie warmińsko-mazurskim.

Źródło, fot, mapy: GDDKiA

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*