18.09.2023

Sztuka Organiczna z Dąbrowy Dolnej. Wernisaż

data wydarzenia: 22.09.2023

Zapraszamy na wernisaż wystawy zbiorowej rzeźby, rysunków i obiektów, pod tytułem „Sztuka Organiczna z Dąbrowy Dolnej”. Na wystawie prezentujemy artystyczne środowisko skupione wokół Leśniczówki, używając dwóch różnych, ale w znacznej mierze pokrywających się kluczy. Z jednej strony jest to Leśniczówka jako grupa ludzi, z drugiej strony, sztuka bliska naturze, czerpiąca inspirację z łąk i lasów, wykonywanej z naturalnych materiałów. Wernisaż uświetni koncert zespołu „Sen Motyla”.

Wernisaż wystawy
22.09.2023 r., godz. 18:00
Galeria Sztuki Stara Łaźnia, ul. Andrzeja Wajdy 3
wstęp wolny
wystawa czynna od 22.09.2023 r. do 22.12.2023

zamów transport door-to-door >>>

Leśniczówka w Dąbrowie Dolnej koło Bodzentyna to miejsce niezwykłe, wyjątkowy, oddolny, niezależny ośrodek kulturalny w Górach Świętokrzyskich. W pochodzącym z początku wieku drewnianym gospodarstwie, użyczonym przez Świętokrzyski Park Narodowy Stowarzyszeniu na Rzecz Odnowy Wsi „Odnowica”, mieszkają artyści Daria Kozłowska-Wrona i Krzysztof Wrona. Zjeżdżają się do Leśniczówki regularnie ludzie kultury z całej Polski, muzycy, malarze, rzeźbiarze, ludzie teatru, filmowcy.

Na wystawie prezentujemy artystyczne środowisko skupione wokół Leśniczówki, używając dwóch różnych, ale w znacznej mierze pokrywających się kluczy. Z jednej strony jest to Leśniczówka jako grupa ludzi, dla których było i/lub jest to miejsce ważne w ich rozwoju twórczym, tworzących bardzo zróżnicowaną sztukę. Z drugiej strony, chcemy skupić się na sztuce bliskiej naturze, czerpiącej inspirację z łąk i lasów, wykonywanej z naturalnych materiałów. Jest to nie jedyny, ale z pewnością dominujący motyw sztuki w i wokół Leśniczówki powstającej.

Świętość przyrody to pojęcie – klucz, przewodnia figura twórczych poszukiwań w Leśniczówce. Stare drewniane obejście, blisko pradawnego lasu, położone w na wpół zdziczałym sadzie, to idealne miejsce do ich prowadzenia.

Daria i Krzysztof prowadzą twórczy dom otwarty. Zawsze bezinteresownie ofiarowali swą radę, pomoc i wsparcie każdemu przyjezdnemu, który przywędrował tam, poszukując swojej twórczej ścieżki i potrafił uszanować zasady domu. Osób, dla których trafienie do Leśniczówki było krokiem milowym w ich rozwoju, jest bardzo wiele. Część z nich prezentuje swe prace na wystawie.

Dla wszystkich, którzy trafili tam i związali się z tym miejscem, była to wielka szkoła.

Szkoła muzyki, głównie improwizowanej, rozumianej jako dialog wymagający pełnego skupienia i wzajemnego wsłuchania, zabawa dająca radość, a jednocześnie sprawa bardzo poważna, sytuacja, w której pracuje się z pierwotnymi, mistycznymi energiami. Szkoła czerpania inspiracji z natury, ucząca uważności w obcowaniu z najmniejszym źdźbłem trawy, ze spróchniałym kawałkiem kory. Szkoła pracy z naturalnymi materiałami, z trawą, z ziemią, z wierzbowymi gałązkami. Szkoła traktowania sztuki jako drogi, a nie wyłącznie zawodu. Cały ferment twórczy w tym miejscu był możliwy przede wszystkim dzięki wewnętrznemu imperatywowi Darii i Krzysztofa, zazwyczaj wbrew dojmującemu brakowi środków, przy bardzo znikomym i rzadkim wsparciu instytucjonalnym.

Leśniczówka to też miejsce, w którym zawsze na pierwszym miejscu stawiało się twórczą pracę z dziećmi, budowanie ich wrażliwości artystycznej i świadomości ekologicznej. Przez lata funkcjonowała tu nieformalna artystyczna świetlica wiejska, do której dzieci z Dąbrowy przychodziły uczyć się malować, rysować, muzykować. Krzysztof prowadził z nimi grupę teatralną „Teatr pod Lnianym Niebem”. Takie działania dają możliwość wpływu na przyszły kształt społeczeństwa, choćby w mikroskali. W dziedzinie pracy z dziećmi również bardzo wiele się tu nauczyliśmy.

Formalnym sposobem organizacji niezbędnym dla funkcjonowania Leśniczówki jest Stowarzyszenia na rzecz Odnowy Wsi „Odnowica”. Lata artystycznej działalność w Leśniczówce były możliwe tylko dzięki wytężonej, społecznikowskiej, oddolnej pracy organizacyjnej wielu osób, przede wszystkim Krystyny Nowakowskiej, będącej organizacyjną podporą stowarzyszenia od początku jego istnienia.

Artyści uczestniczący w wystawie:

Daria Kozłowska-Wrona

Krzysztof Wrona

Ewa Dąbrowska

Piotr Pardela

Katarzyna Szyffer

Eliza Paś

Jan Sajdak

Na wystawie pokazane zostaną między innymi: zdjęcia, rysunki i leśne tkaniny Darii Kozłowskiej-Wrony, szyte rzeźby i rysunki Ewy Dąbrowskiej, plecione obiekty świecące Krzysztofa Wrony, rzeźby Jana Sajdaka, zdjęcia Piotra Pardeli i Katarzyny Szyffer, rysunki i zdjęcia Elizy Paś. Otwarciu wystawy będzie też towarzyszył koncert zespołu Sen Motyla, który istnieje między innymi dzięki możliwościom twórczego muzycznego rozwoju, jakie dała niektórym jego członkom Leśniczówka.

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*