21.03.2018

Rząd dołoży na drogi lokalne. Szansa dla tych, którzy nie zakwalifikowali się w pierwszym naborze

Premier Mateusz Morawiecki podczas odprawy z wojewodami poinformował, że rząd zdecydował o przekazaniu największej, w stosunku do lat poprzednich, kwoty z programu na rzecz rozwoju i konkurencyjności regionów poprzez wsparcie drogowej infrastruktury lokalnej.

Rząd przeznaczy łącznie na te cele 1,3 mld, to jest o 500 mln więcej niż do tej pory było zaplanowane w budżecie. To niezwykle ważne wsparcie dla lokalnej infrastruktury i gospodarki – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

 Szef rządu podkreślił, że aby przeznaczone środki były optymalnie, i w jak największym stopniu wykorzystane, przekazuje koordynację i nadzór nad tym programem wojewodom. Jak mówił, to bardzo ważne zadanie, bardzo duża odpowiedzialność, która ciąży na wojewodach i jestem przekonany, że potraktujecie to państwo priorytetowo i polski system dróg lokalnych będzie się rozwijał w szybkim tempie.

Budowa i remont dróg lokalnych to niezwykle ważny aspekt całego naszego rozwoju gospodarczego i dzięki odpowiednim połączeniom komunikacyjnym możliwe będzie m.in. tworzenie nowych centrów dystrybucyjnych i zakładów produkcyjnych – stwierdził premier. Zdaniem prezesa Rady Ministrów, pozwoli to na bardziej dynamiczny rozwój gospodarki w poszczególnych województwach. Szef rządu dodał, że drogi lokalne wymagają remontów, odbudowy, ale także nowych inwestycji w gminach i powiatach, które do tej pory były zaniedbywane.

Województwo podlaskie otrzyma dodatkowo 29,660 mln zł, a warmińsko –mazurskie - 29,900 mln zł.

Przypomnijmy, że pierwotny limit wydatków na realizację Programu w roku 2018 dla województwa podlaskiego wyniósł 47.457.621,00 zł. Na „Liście wniosków zakwalifikowanych do dofinansowania w 2018 r. w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej” uwzględniono w planie na 2018 rok łącznie 39 wniosków, w tym:

• w części - Drogi gminne - 29 wniosków z kwotą dofinansowania 23.728.810,50 ( wniosków było 74)

• w części - Drogi powiatowe - 10 wniosków z kwotą dofinansowania 23.728.810,50 zł ( złożono 24 wnioski)

Wraz ze środkami własnymi samorządów przebudowanych, wybudowanych lub rozbudowanych zostanie 86,3 km dróg lokalnych, w tym 42,1 km dróg gminnych oraz 44,2 km dróg powiatowych.

Z powiatów suwalskiego, sejneńskiego i augustowskiego dofinansowane zostały remonty dróg:

Gminne:

Krasnopol: Pawłówka - Brogi.

Szypliszki: Białe Błota - Postawelek - Kociołek

Raczki: Rudniki – Kurianki I 

Jeleniewo: Szeszupka - Malesowizna - Barchanowo 

Lipsk: Nowe Leśne Bohatery - Stare Leśne Bohatery

Powiatowe: Sejny - Bubele - Krasnowo – Sankury oraz Wiżajny - Smolniki - Sidory.

Szansa dla tych, którzy nie zakwalifikowali się w pierwszym naborze

Teraz szanse na pozyskanie pieniędzy mają i pozostałe samorządy, które na grudniowej liście rankingowej znalazły się na dalszych miejscach. Np. gmina Suwałki (droga w Nowej Hucie) na 34 miejscu; gmina Bakałarzewo (36miejsce); gmina Przerośl ( ul.Wielka) na 54 m;54), czy gmina Puńsk( ulice Kolona i Partyzantów Litewskich) na 67.

Z kolei z niekwalifikowanych w pierwszym rozdaniu wniosków dotyczących dróg powiatowych można wymienić m.in. przebudowę odcinka drogi Raczki - Dowspuda ( powiat suwalski), który znalazł się, na 22. miejscu, czy też ulicę Saperów w Lipsku (13. miejsce).

- Cieszymy się, że są takie pieniądze, dzięki którym będziemy wspierać gminy i powiaty. W sposób bezprecedensowy wzmocni to ich działalność. Chcemy przez ten program zwrócić uwagę na trzy elementy: dostępności komunikacyjnej, powiązania tych obszarów do głównych dróg oraz zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego - powiedział w środę na konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. To kolejna dobra informacja przekazana przez wojewodę.

- Są to inwestycje bardzo potrzebne, aby zrównoważony rozwój mógł się realizować – podkreślił wojewoda.

O dofinansowanie w ramach programu mogą starać się gminy, w tym miasta na prawach powiatu oraz powiaty. Dotacja na realizację projektu może wynieść do 80 proc. kosztów danej inwestycji.

Wnioski będzie można składać do 15 kwietnia.

Jednym z istotnych warunków, które samorządy będą musiały spełnić, jest to, by zgłoszona inwestycja nie miała wcześniej żadnego dofinansowania rządowego, czy unijnego oraz by mogła być rozliczona do końca 2018 roku.

Preferowane będą samorządy biedniejsze, których dochód podatkowy mieszkańców nie przekracza 60 proc. średniego dochodu podatkowego, bo w takim przypadku maksymalna kwota dofinansowania będzie mogła sięgnąć 80 proc. (do 5 mln zł); gminy będą mogły aplikować o dofinansowanie jednego, powiaty - maksymalnie dwóch projektów.

 

WYG

Źródła: premier.gov.pl; Podlaski Urząd Wojewódzki

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*