26.11.2014

Prezydent Suwałk. W sondzie górą Grzegorz Gorlo. Jak będzie w niedzielę?

Gdyby decydowali uczestnicy naszej sondy, nowym prezydentem Suwałk zostałby Grzegorz Gorlo. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości otrzymał 51 proc. wskazań, a Czesław Renkiewicz – 40 proc.

Jeden głos z jednego adresu IP – to ograniczenie obowiązywało przez pięć dni trwania naszej sondy. Co dwudziesty uczestnik zadeklarował, że jeszcze nie wie, którego z dwóch pretendentów poprze w zaplanowanej na tę niedzielę, 30 listopada drugiej turze wyborów. Najwidoczniej żaden z nich nie jest odpowiednim kandydatem dla trzech procent sondowanych, którzy zadeklarowali, że oddadzą nieważne głosy.

W przeprowadzonych 16 listopada wyborach o najważniejszy fotel w ratuszu rywalizowało pięć osób. Wygrał obecny prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz – 47 proc. (10 156 głosów), przed Grzegorzem Gorlo – 28 proc. (5 847). Trzecie miejsce, już nie premiowane awansem do drugiej tury , zajęła posłanka Platformy Obywatelskiej Bożena Kamińska – 17 proc. (3 878 głosów).   

Podczas wtorkowej konferencji prasowej Bożena Kamińska zadeklarowała, że odda głos na Czesława Renkiewicza. W niedziele przekonamy się, czy jej wyborcy uczynią to samo, czy też pozostaną w domach. O tym, że liczy się każdy głos najlepiej przekonali się mieszkańcy Raczek. Nowy wójt ich gminy wygrał z dotychczasowym różnicą dwóch wskazań.

Dwie tury wyborów prezydenckich w Suwałkach miały już miejsce w 2002 roku. W pierwszej, tak jak teraz, frekwencja wyniosła około 40 proc. W drugiej była o prawie siedem niższa, do urn  poszedł już tylko co trzeci uprawniony. Józef Gajewski otrzymał 63,6 proc. (10 594 głosy ), a Jarosław Zieliński – 36,4 proc. (6 065) wskazań.

Druga tura odbędzie się w tych samych lokalach wyborczych i w tych samych godzinach (7-21), co pierwsza.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*