06.11.2020

Fowistyczne impresje - wystawa Jonasa Butkevičiusa bez wernisażu. Obejrzyj wywiad z artystą

Sytuacja pandemiczna niestety uniemożliwiła organizację wernisażu wystawy prac Jonasa Butkevičiusa w normalnym, tradycyjnym kształcie - z udziałem autora. Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza więc do obejrzenia krótkiego filmu o artyście zrealizowanego specjalnie w jego domu i pracowni. Z artystą rozmawiał Andrzej Zujewicz.

Znany litewski twórca prezentuje malarstwo olejne. Do wyrażenia emocji artysta wykorzystuje jaskrawe i kontrastujące barwy. Porzucając zasady perspektywy, malarz posługuje się wyolbrzymieniem i spotęgowaniem charakterystycznych cech postaci i przedmiotów.

 

Obrazy Jonasa grają fowistyczną jasnością. Gruba faktura farb, dynamika wyrażają emocje twórcy. Jonas cieszy się kolorami życia. Opierając się na swoim życiowym doświadczeniu, wykształceniu, pogrąża się w solowej improwizacji, w pulsujący rytm swinga.” Ilona Žvinakienė, malarz, członek Związku Sztuki Litwy

“Chcąc wyrazić wybrany obraz, najpierw przepuszczam go przez swój pryzmat widzenia, wyabstrahowuję go, wybieram kolorowe rozwiązania, potem oddaję się intuicji i uczuciu, które mnie prowadzą i improwizuję. Chcę żeby obraz był muzycznie grający. DLA MNIE OBRAZ MUSI GRAĆ! Najważniejsze w malarstwie dla mnie są: kolory, ich kontrasty i harmonie. Maluję czystymi kolorami, stosuję szeroką paletę barw i fakturalne kreski impasto. Harmonie kolorów przedstawiam w przeciwności do rutyny codzienności życia, przeciw napięciu w świecie. Kolory mają magiczną siłę, to człowiecze emocje, myśli i dzieła. Nie na darmo powiedziano: “Człowiek żyje jak ma barwne życie”. W swoich obrazach szukam zgody między człowiekiem i przyrodą, bo w przyrodzie czuję się najlepiej. Nie unikam groteski. Tematyka obrazów wypływa z kulturalnych doświadczeń, wrażeń z podróży, przyrody. Moje motto: “Życie – wspaniała podróż poznawania świata”. Życzę wszystkim nam bezpiecznej i barwnej życiowej podróży.”

 

Jonas Butkevičius, autor wystawy

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*