02.08.2022

XXIX Międzynarodowy Festiwal Organowy Młodych Iuniores Priores Organorium Seinensis

data wydarzenia: 05.08.2022

We wtorek w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach rozpoczął się pięciodniowy XXIX Międzynarodowy Festiwal Organowy Młodych Iuniores Priores Organorium Seinensis.

2 SIE O 10:00 – 6 SIE O 20:00

Piątek, dnia 5 sierpnia 2022

10:00 - Kurs mistrzowski, prof. Julian Gembalski

19:00 - Koncert organowy. Prof. Julian Gembalski i juniores

Sobota, dnia 6 sierpnia 2022

10:00 - Kurs mistrzowski, prof. Jarosław Wróblewski

19:00 - Zakończenie festiwalu - prof. Jarosław Wróblewski i juniores

Impreza  jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach – kościół podominikański w SejnachKościół pełni funkcję świątyni parafialnej, sanktuarium i kolegiaty. Nosi godność bazyliki mniejszej. Stanowi wschodnią część dawnego kompleksu klasztornego dominikanów. Ze względu na bogatą historię i wielokulturowość regionu jest prawdziwą atrakcją turystyczną północno-wschodniej Polski.

Historia

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny został zbudowany w latach 1610–1619 w stylu późnorenesansowym przez dominikanów, którzy zostali sprowadzeni do Sejn w 1602 z Wilna. Fundatorem sejneńskiego klasztoru był Jerzy Grodziński.Świątynia została konsekrowana przez biskupa Jerzego Tyszkiewicza w 1632 pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, św. Jerzego i św. Jacka.

W późniejszym czasie do kościoła został dobudowany kompleks zabudowań klasztornych, które ukończono w 1706. W latach 1760–1779 dokonano przebudowy kościoła w stylu baroku wileńskiego. Fundatorką tego przedsięwzięcia była Róża z Platerów Strutyńska.

Podczas przebudowy świątyni zmieniono orientację kościoła. W miejscu poprzedniego prezbiterium zbudowano monumentalną, dwuwieżową fasadę oraz przedłużono wnętrze o dwa przęsła. W trakcie prac zlikwidowano przybudówki połączone z korpusem nawowym i prezbiterium. Rozebrana została dzwonnica stojąca po północnej stronie kościoła.

 

Źródło: Ośrodek Kultury w Sejnach

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*