26.10.2015

Gorączka wyborczego poranka. Kto z Suwałk posłem?

Spokojny o mandat posła może być Jarosław Zieliński. Ważą się za to losy pozostałych lokalnych polityków. Słaby wynik Platformy Obywatelskiej pod znakiem zapytania stawia poselski mandat Bożeny Kamińskiej. Również PSL nie może być pewny swojej reprezentacji w Sejmie.

Najnowsze sondaże late poll dają Prawu i Sprawiedliwości 232 mandaty. Jeżeli wyniki late poll się potwierdzą Prawo i Sprawiedliwość w województwie podlaskim będzie mogło liczyć na dziewięć mandatów. Oznacza to że posłem zostać może nie tylko Jarosław Zieliński, ale również i Mirosław Hartung. Lider suwalskiego PiS typowany jest na ministra spraw wewnętrznych.

Trzy mandaty przypadłyby Platformie Obywatelskiej. Na pewno otrzyma go jedynka podlaskiej listy - Robert Tyszkiewicz. Wciąż niepewne są za to poselskie losy Bożeny Kamińskiej. O miejsce w Sejmie walczy ona z silnymi kontrkandydatami z całego województwa, m.in. Leszkiem Cieślikiem z Augustowa.

Po jednym mandacie otrzymałoby ugrupowanie Kukiz'15 oraz Polskie Stronnictwo Ludowe. Pierwsze na pewno do Sejmu wyśle lidera listy – Adama Andruszkiewicz. Za to statnie słowo w partii ludowców należeć będzie do Mieczysława Baszko. Jeżeli zdecyduje się pozostać marszałkiem, to poselska ława przypadnie Wiesławowi Żylińskiemu lub Cezaremu Cieślukowskiemu.

W skali kraju próg wyborczy przekroczyła Nowoczesna Ryszarda Petru. Jej wynik w województwie podlaskim okazuje się jednak za słaby, aby jej przedstawiciel otrzymał miejsce w sejmie.

(mkapu)

serwis wyborczy suwalki24.pl - Wybory parlamentarne 2015

wyniki krajowe:

Prawo i Sprawiedliwość – 37,70 proc. - 232 mandaty
Platforma Obywatelska – 23,6proc. - 137 mandatów
Kukiz'15 – 8,7 proc. - 42 mandaty
Nowoczesna Ryszarda Petru – 7,7 proc.  - 30 mandatów
Zjednoczona Lewica – 7,5 proc.
Polskie Stronnictwo Ludowe – 5,2 proc. - 18 mandatów
KORWiN – 4,9 proc.
Partia Razem – 3,9 proc.

województwo podlaskie:

Prawo i Sprawiedliwość – 47,40 proc. - dziewięć mandatów
Platforma Obywatelska – 17,20 proc. - trzy mandaty
Kukiz'15 – 8,8 proc. - jeden mandat
Polskie Stronnictwo Ludowe – 7,1 proc. - jeden mandat
Nowoczesna Ryszarda Petru – 5,2 proc.
Zjednoczona Lewica – 5,1 proc.
KORWiN – 4,9 proc.
Partia Razem – 3,4 proc.

(wyniki sondażu za Ipsos i tvp.info)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*