07.01.2016

Spadochroniarz czy senator z Suwałk? Na początku marca znów idziemy do urn

Wkrótce ruszy kolejna kampania wyborcza. Wybrany jesienią senator Bohdan Paszkowski został wojewodą podlaskim, a już 6 marca wyłoniony zostanie jego następca. Tym razem rywalizacja odbywać się będzie nie tylko między ugrupowaniami. W PiS bój stoczą zwolennicy kandydata lokalnego i spadochroniarza z Białegostoku. Ciekawa będzie też walka o drugi wynik.

Bohdan Paszkowski trzykrotnie zasiadał w Senacie. Ostatnia z jego kadencji trwała jednak tylko kilka tygodni. W grudniu białostocki prawnik mianowany został bowiem wojewodą podlaskim. Zwolnił tym samym miejsce w senackich ławach. Jego następca wybrany zostanie w wyborach uzupełniających.

Mieszkańcy okręgu suwalsko-łomżynskiego do urn pójdą 6 marca. Na ten dzień prezydent Andrzej Duda zarządził wybory. Zainteresowani posadą senatora do 16 stycznia muszą w Państowej Komisji Wyborczej zgłosić utworzenie komitetu wyborczego. Czas rejestracji kandydatów mija 26 stycznia, a w ostatnim tygodniu lutego wystartuje kampania wyborcza.

Partie polityczne nie śpieszą się z ogłaszaniem nazwiska swojego kandydata. Okręg między Suwałkami, a Łomżą od lat jest bastionem prawicy. W jesiennym głosowaniu Paszkowski zdobył niemal połowę wszystkich oddanych głosów. Prawo i Sprawiedliwość o mandat może więc być raczej spokojne.

W szranki staną za to frakcje podlaskiego PiS. Krzysztof Jurgiel i białostocka centrala PiS z pewnością wytypuje kogoś ze stolicy województwa. Z Białegostoku pochodzi też trzykrotnie wybrany na senatora Paszkowski. Suwałki od ponad dwudziestu lat nie miały swojej reprezentacji w Senacie.

W kontrze do takich propozycji stanie z pewnością Jarosław Zieliński, lider suwalskiej prawicy. Po ustępstwie w kwestii wojewody ma prawo oczekiwać, że senator zostanie wytypowany spośród przedstawicieli Suwalszczyzny. Na kadrowej giełdzie najmocniejszymi są obecnie były senator, który ostatnio romansował z partią Kukiza oraz znany społecznik i inżynier specjalizujący się w podziemnej eksploatacji złóż.

Pozostałym partiom nie łatwo będzie zmierzyć się z PiS-em. Muszą jednak stanąć do walki i wystawić mocnych kandydatów. Marcowe głosowanie będzie bowiem sondażem jak rozkłada się poparcie społeczne. Ciekawym pojedynkiem będzie starcie Platformy Obywatelskiej z Nowoczesną. Pierwsza wciąż nie może podnieść się wyborczej porażce. Druga nie stworzyła jeszcze w regionie silnych struktur. Obie toczą bój miano głównej partii opozycyjnej. Walka toczy się o działaczy i elektorat.

Niespodzianką może być również krok na jaki zdecyduje się Polskie Stronnictwo Ludowe. Jesienią kandydat tej partii był wspólnym przedstawicielem koalicji PO-PSL. W Sejmie ludowcy coraz częściej jednak pokazują się w towarzystwie Nowoczesnej. Niezależność, nawet kosztem słabego wyniku, w dłuższej perspektywie może okazać się opłacalna.

Partie z pewnością nie zbagatelizują marcowego głosowania. Stawka nie jest jednak tak wysoka, aby ugrupowania zdecydowały się na wspólną antypisowską koalicję.

(mkapu)

udostępnij na fabebook
07.01.2016, 17:42:17

jan

Kandydat PIS nie powinien być dopuszczony do wyborów !!! PIS miał już senatora ale zrezygnował z niego powołując go na wojewodę. Teraz całe społeczeństwo musi ponownie zapłacić za brewerie tej Pani ponoć "premier"

08.01.2016, 18:40:55

ZIKO

spadochroniarzwe WON! Chcemy swojego z Suwałk

20.01.2016, 09:28:49

Aga

To weźmy sprawy w swoje ręce i idźmy na wybory zamiast narzekać.

11.02.2016, 13:13:27

Janek z Suwałk

Mam nadzieje że i tym razem nie damy się podzielić na spadochroniarzy ,zagłosujemy za człowiekiem który jest od nas czyli z Suwałk

11.02.2016, 13:22:24

Janek z Suwałk

Całe szczęście że jest ktoś z Suwałk.

21.02.2016, 07:38:22

Marek

no i mamy "spadochroniarza" - Pani Anna Maria Anders...

03.03.2016, 12:32:45

marek

żadnych farbowanych lisów - tylko Anna Maria Anders z patriotycznej i polskiej rodziny

04.03.2016, 13:36:14

Ada

Co wy macie przeciwko pani Anders? Chcecie gościa z PSLu, który sam sobie przyznawał nagrody, łupił was i nas. Prawie 300 mln pobrali na swoje nagrody. Miejcie ludzie rozum i godność.

04.03.2016, 13:39:08

Ada

Jeszcze raz ja. Na spotkaniu z p.Anders dwie kobiety darły się, że to PiS dał im po 2 zł podwyzki do emeryur i rent, a to jest NIEPRAWDA. To PO z PSLem taki zapis zrobiła w budżecie w r.2015. To PO i PSL ponizyli nas wszystkich a nie PiS. Chcecie głosowac na członka PSLU? żenada.....

Skomentuj:
nick*
komentarz*