16.05.2022

Pomnik Tymczasowego Obozu Ofiar Obławy Augustowskiej. Pamięć i godność [wideo i zdjęcia]

W Puszczy Augustowskiej, w okolicach wsi Okółek, w miejscu Tymczasowego Obozu Ofiar Obławy Augustowskiej przed Ich egzekucją odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia znaków pamięci poświęconych Ofiarom Obławy Augustowskiej.

Nowe miejsce pamięci to pomnik Chrystusa Frasobliwego z przerzuconym przez ramię płaszczem wojskowym, dzwon oraz krzyż, który przedtem stał na Gibiańskiej Golgocie, symbolicznym grobie pomordowanych..

Wciąż nieznane jest miejsce pochówku około 2 tys. ofiar przeprowadzonej przez sowietów już po zakończeniu II wojny, w lipcu 1945 roku obławy. W poniedziałek, 16 maja br. w wydzielonym 77 lat temu miejscu dla grupy aresztowanych przeznaczonych na śmierć przez rozstrzelanie cześć i hołd oddali członkowie rodzin ofiar, mieszkańcy, przedstawiciele duchowieństwa, harcerzy, młodzieży, władz, służb mundurowych.  

Uroczystość zorganizował Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej na czele z ks. Stanisławem Wysockim, który w obławie stracił ojca i dwie siostry oraz Społeczny Komitet Organizacji Świąt Państwowych i Rocznic Historycznych, któremu przewodniczy poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński. Oprócz nich, głos zabrała m.in.  Magdalena Gawin, wiceminister Kultury i  Dziedzictwa Narodowego, a zarazem dyrektor Instytutu Solidarności i Męstwa imienia Witolda Pileckiego, która ówczesne kłamstwa i zbrodnie Rosjan porównała do obecnie dokonywanych na Ukrainie.

WD

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*