11.12.2018

Sejmik wybrał zarząd województwa. Nie ma nikogo z Suwałk

We wtorek, 11 grudnia posiadającym w sejmiku większość (16:14) radnym PiS udało się wreszcie uzupełnić zarząd województwa. Do marszałka Artura Kosickiego dołączyli wicemarszałkowie Marek Olbryś i Stanisław Derehajło oraz członkowie Wiesława Burnos i Marek Malinowski.

Przypomnijmy, że obradujący w połowie listopada w Warszawie Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości zarekomendował, że marszałkiem ma zostać Artur Kosicki (białostocki prawnik, były doradca ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela), wicemarszałkami Romuald Łanczkowski (suwalczanin, współpracownik Jarosława Zielińskiego) i Marek Olbryś (Łomża), a członkami zarządu województwa Marcin Sekściński i Jakub Fic.

Dwaj ostatni nie są radnymi i to spowodowało protest pozostałych radnych PiS. Tupnęli nogą i pokazali siłę – sprawili, że przewodniczącym sejmiku nie został rekomendowany przez władze PiS Marek Komorowski, ale Karol Pilecki z Platformy Obywatelskiej.

Na kolejnej sesji PiS-owska większość chciała odwołać Pileckiego, ale ten zastosował wybieg – zarządził przerwę w obradach. Ostatecznie, po konsultacjach, punkt o odwołaniu przewodniczącego zniknął z obrad wznowionej we wtorek sesji.

W wyniku wewnętrznych ustaleń Zjednoczonej Prawicy wyłoniony został inny skład zarządu województwa. Dla suwalczan, mieszkańców drugiego co do wielkości miasta w Podlaskiem, najważniejsze jest to, że w 5-osobowym zarządzie województwa nie mają swojego przedstawiciela.

Do wcześniej rekomendowanych Artura Kosickiego (Białystok) i Marka Olbrysia (Łomża) dołączyli będący także radnymi sejmiku Stanisław Derehajło (były wójt Bociek, doradca Jarosława Gowina), Marek Malinowski, prawnik z Bielska Podlaskiego, byly doradca polityczny ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, a nasz okręg reprezentuje 59-letnia Wiesława Burnos, geodetka i prawniczka, dotychczas dyrektor wydziału ochrony środowiska i architektury Starostwa Powiatowego w Sokółce (na zdjęciu poniżej).

WD

Fot. Wojciech Oksztol/Wrota Podlasia


udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*