14.04.2019

Targi turystyczne w Mińsku. Do Grodna bez wizy na miesiąc?

Województwo podlaskie, jak co roku, prezentowało swoją ofertę turystyczną na Międzynarodowych Targach Turystycznych „Otdych” ("Wypoczynek”) w Mińsku. W stolicy Białorusi zaprezentowali się wystawcy z 15 krajów.

Wystawcy z naszego kraju przedstawiali swoje oferty na stoisku narodowym utworzonym przez Polską Izbę Turystyki i Polską Organizację Turystyczną. Województwo Podlaskie reprezentowane było przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, miasta Augustów, Supraśl, Białystok oraz firmy z branży turystycznej.

Podczas targów podpisano umowę ramową o współpracy pomiędzy Polską Izbą Turystyki i białoruskim Republikańskim Związkiem Przemysłu Turystycznego, która ma ułatwić współpracę podmiotów z obu krajów.

Dla turystów indywidualnych odwiedzających podlaskie stoisko Urząd Marszałkowski przygotował szereg atrakcji przybliżających walory regionu. Miłośnicy podlaskiej kuchni mogli spróbować regionalnych przysmaków.

Ogromną popularnością cieszyły się również podlaskie zioła. Całość stoiska uzupełniały materiały promujące największe atrakcje turystyczne regionu, w tym Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się nowopowstały transgraniczny szlak rowerowy August Velo, biegnący wzdłuż Kanału Augustowskiego z miejscowości Mikaszówka do Grodna przez polsko-białoruskie przejście graniczne na śluzie Kurzyniec.

- Chcemy zaprosić Białorusinów do Polski. Polska chce powrócić na pozycję lidera na rynku białoruskim w sektorze usług turystycznych. W ostatnich latach wyprzedzili nas sąsiedzi – Czesi, Węgrzy czy Słowacy. Polska powinna być na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o wyjazdy Białorusinów, bo jesteśmy dla nich pierwszym krajem wjazdu i mamy bardzo atrakcyjną ofertę – mówił w Mińsku dziennikarzom wiceprezes Polskiej Izby Turystyki Dariusz Wojtal.

Szersza strefa bezwizowa

Białoruscy organizatorzy podkreślali, że chcą zwiększać atrakcyjność swego kraju, m.in. poprzez poszerzanie stref bezwizowych, które działają już w Grodnie i Brześciu, Puszczy Białowieskiej i na Kanale Augustowskim. Władze obwodu Grodzieńskiego chcą, by turyści mogli bez wizy odwiedzać także trzy kolejne rejony obwodu.

Do miasta Grodna i rejonu grodzieńskiego dołączyłyby rejony szczuczyński, werenowski i lidzki. Turyści mogliby w nich przebywać do jednego miesiąca.

– Propozycje są teraz uzgadniane z różnymi instytucjami. Byłby to silny impuls dla rozwoju turystyki w obwodzie grodzieńskim – powiedział szef administracji Grodzieńszczyzny.

Bez wiz na pograniczu polsko - białoruskim

Rozporządzenie Alaksandra Łukaszenki umożliwia od 1 stycznia 2018 roku obywatelom 77 państw świata (w tym Polski) odwiedzenie bez wizy przygranicznych regionów Białorusi. Wiza nie jest potrzebna, by przez 10 dni poruszać się po strefie Parku „Kanał Augustowski” i tzw. strefie turystyczno-rekreacyjnej „Brześć”.

Wjechać i wyjechać ze Strefy Park Kanał Augustowski na warunkach ruchu bezwizowego można poprzez drogowe przejścia graniczne: Rudawka-Lesnaja, Kuźnica Białostocka-Bruzgi, Švendubrė-Privalka (przejście graniczne z Litwą), Raigardas-Privalka (przejście graniczne z Litwą) oraz kolejowe przejście graniczne Kuźnica Białostocka-Bruzgi i port lotniczy w Grodnie.

Ponadto w sezonie (od 1 maja do 30 września) turyści mogą też przekraczać granicę płynąc Kanałem Augustowskim. Otwarte jest wtedy wodne przejście graniczne Rudawka-Lesnaja.

Przejście to jest jedynym rzecznym przejściem granicznym na wschodniej granicy Polski. W skład przejścia wchodzą placówka graniczna znajdująca się po stronie białoruskiej, graniczna śluza Kurzyniec oraz przesmyk dla kajaków.

Wjechać i wyjechać do Strefy „Brześć” na warunkach ruchu bezwizowego można poprzez drogowe przejścia graniczne: Terespol-Brześć, Sławatycze -Domaczewo, Połowce-Pieszczatka, Białowieża-Piererow (dopuszcza się tylko ruch pieszy i rowerowy) oraz kolejowe przejście graniczne Terespol-Brześć i port lotniczy w Brześciu.

Brak kontroli wizowej nie oznacza, że turyści nie potrzebują specjalnych dokumentów. Chcąc odwiedzić wyznaczone strefy bezwizowe należy wykupić odpowiednie zaproszenie w białoruskim biurze podróży. Dane „turoperatorów” obsługujących bezwizowych turystów podane są na stronach grodnovisafree.by i bezvizy.npbp.by. Po wykupieniu w firmie turystycznej odpowiedniej usługi, jej pracownicy przesyłają białoruskim pogranicznikom odpowiednie informacje – przy czym turysta także powinien mieć przy sobie potwierdzenie zakupu usługi. Zezwolenie są też wydawane przez biura turystyczne działające w województwie podlaskim.

Przekraczając granicę z Białorusią należy posiadać ważny paszport, polisę ubezpieczeniową obejmującą dany kraj oraz określoną ilość waluty. Białoruskie władze założyły, że turysta musi dysponować minimum dwiema „kwotami bazowymi” na każdy dzień pobytu. Na jednodniowy wyjazd trzeba wiec zabrać ok.100 złotych, a na dziesięciodniową wycieczkę ok. 1000 złotych w dowolnej walucie.

Turyści mogą także zwiedzać Puszczę Białowieską po stronie białoruskiej bez konieczności posiadania wizy. Cudzoziemcy mogą przebywać na terenie parku narodowego Biełowieżskaja Puszcza bez wizy nie dłużej niż kilka dni. Ruch bezwizowy jest możliwy tylko na pieszo-rowerowym przejściu „Białowieża-Piererow". Podstawą do przekroczenia granicy jest posiadanie dokumentu pozwalającego obcokrajowcowi zwiedzać Park Narodowy. Aby uzyskać taki dokument należy zarejestrować się na stronie www.npbp.by oraz wypełnić wniosek.

Bez wiz samolotem

Jest i inna możliwość długiego pobyty bez wizy na Białorusi. Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka podpisał 24 lipca 2018 roku, mocą którego umożliwia obcokrajowcom wjazd na teren Białorusi bez wiz nawet na 30 dni.

Jest jeszcze jeden warunek - trzeba przylecieć samolotem do Mińska. Jak podawała państwowa agencja informacyjna BiełTA, warunkiem jest „wjazd, a następnie wyjazd przez granicę państwową w Narodowym Porcie Lotniczym Mińsk”.

 

Podróżni muszą mieć przy sobie ważny paszport oraz pieniądze w walutach obcych lub w rublach w kwocie nie mniejszej niż 2 tzw. stawki bazowe dziennie lub 50 stawek bazowych na cały 30-dniowy okres pobytu. Dwie stawki bazowe to obecnie ok. 50 rubli białoruskich, czyli w przeliczeniu – ok. 100 zł., zaś 50 stawek to ok. 2400 zł.

Zgłosić pobyt na milicji lub przez Internet

Po Grodzieńszczyźnie można podróżować bez wizy przez 10 dni kalendarzowych. Jednak po pięciu dniach należy zarejestrować pobyt. Ci cudzoziemcy, którzy zamierzają spędzić na Białorusi więcej niż pięć dni roboczych, powinni zarejestrować się w organach spraw wewnętrznych ( czyli milicji) – w miejscu swojego pobytu. Łatwiej mają goście hoteli, hosteli, sanatoriów oraz innych „miejscach zakwaterowania zbiorowego”. Tam zrobią to za nich pracownicy recepcji. Można już od niedawna rejestrować się przez Internet. Białoruskie MSW wraz z Narodowym Centrum Usług Elektronicznych uruchomiło system elektronicznej rejestracji gości z zagranicy.

 

WYG

Źródła: Wrota Podlasia; Belsat.eu; zviazda.by; BiełTA .by

Fot: Wrota Podlasia; BiełTA

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.20.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.2124 4.2976
USD 0.00% 3.7614 3.8374
GBP 0.00% 4.7127 4.8079
CHF 0.00% 3.7592 3.8352
Dodaj nowe ogoszenie