Komunikacja

Suwałki

Suwałki – położone w północno-wschodniej Polsce – są drugim co do wielkości miastem w województwie podlaskim. Turyści często decydują się na odwiedzenie okolicy ze względu na jej turystyczne walory.

Przez Suwałki przebiega Via Baltica – międzynarodowa droga prowadząca na Litwę. W okolicy krzyżują się drogi ekspresowe i krajowe. Rozpoczęto również budowę drogowej obwodnicy Suwałk, która będzie stanowić przedłużenie obwodnicy Augustowa. Do miasta można dojechać autobusami. Swoje kursy realizują tutaj m.in. PKS w Suwałkach, PKS Białystok, PKS Warszawa czy PolskiBus. Można też skorzystać z połączeń kolejowych, które realizowane są przez Przewozy Regionalne oraz PKP InterCity.

GoEuro

GoEuro to portal oferujący wyszukiwanie najtańszych i optymalnych połączeń kolejowych, autokarowych i lotniczych na terenie całej Europy. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać miejsca docelowe, by uzyskać informacje o najdogodniejszych środkach transportu. Na jednej stronie nie tylko zaplanujesz trasę podróży, ale zarezerwujesz też wszystkie bilety!

 

Komunikacja autobusowa

Autobusy dalekobieżne dojeżdżają do dworca autobusowego, zlokalizowanego przy ul. Utrata 1B, około 500 m od miejscowego dworca kolejowego. Na dworcu pasażerowie mogą zasięgnąć informacji o oferowanych połączeniach, kupić bilety, skorzystać z poczekalni dworcowej, otwartej w godzinach 4:00 - 22:00. W hali dworcowej dostępny jest również bezpłatny internet WiFi, a pasażerowie mogą zrobić niewielkie zakupy w punktach handlowych oraz skorzystać z automatów z napojami. Rozbudowana sieć połączeń autobusowych pozwala na zaplanowanie podróży do Białegostoku, Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Poznania czy Gdańska. Przy dworcu znajduje się również postój taxi.

Komunikacja miejska w Suwałkach realizowana jest przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Firma obsługuje 18 linii stałych oraz obsługuje również połączenia w ramach linii specjalnych, udostępnianych m.in. w dniu Wszystkich Świętych czy z okazji zorganizowania festiwalu bluesowego. Do korzystania z komunikacji miejskiej upoważniają bilety: jednoprzejazdowe, dekadowe oraz bilety miesięczne lub 30-dniowe (wydawane jako bilety imienne lub na okaziciela). Oprócz biletów w postaci papierowej i karty miejskiej w autobusach w Suwałkach można się także posługiwać biletami elektronicznymi. W Suwałkach funkcjonują również dwie strefy podmiejskie, a pasażerowie mogą dojechać do miejscowości położonych w ramach strefy A lub B. Główna pętla dla komunikacji miejskiej została zlokalizowana przy ul. 1-go Maja.

Komunikacja kolejowa

Dworzec kolejowy w Suwałkach jest jednocześnie jednym z najstarszych zabytków w mieście. Z okolic dworca odjeżdżają autobusy miejskie linii: 3, 12, 13 i 17. Na suwalskim dworcu kolejowym rozpoczniemy podróży do Białegostoku, dworzec oferuje również regularne połączenia z Sokółką czy połączenia z litewskim Szostakowem, skąd można dojechać do Wilna. Na dworcu pasażerowie mogą kupić bilety i skorzystać z dworcowej poczekalni. Toalety dla pasażerów zlokalizowane są w sąsiadującym z jednym z peronów oddzielnym budynku. W Suwałkach znajdują się dodatkowo 3 inne stacje kolejowe – stacja Las Suwalski, Papiernia oraz stacja Krzywólka, które raczej nie są wykorzystywane przez połączenia pasażerskie.

Najbliższe lotnisko

Suwałki posiadają własne lotnisko, jednak jest ono wykorzystywane jako baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pasażerowie, którzy szukają połączeń lotniczych, powinni wybrać Międzynarodowy Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Z Suwałk do Gdańska najłatwiej dostać się korzystając z autobusowej komunikacji dalekobieżnej.

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.23.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
22.06.2024

Pomoc magazyniera

Dodaj nowe ogoszenie