11.03.2013

Dobre wieści z Warszawy?

W piątek (8.03.2013r.) Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk spotkał się w Warszawie z Lechem Witeckim, dyrektorem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie. Spotkanie dotyczące suwalskiej obwodnicy zorganizował Maciej Żywno, Wojewoda Podlaski. GDDKiA zależy na budowie obwodnicy Suwałk i chce tę inwestycję zakończyć do 2020 roku.


Dyrekcja GDDKiA zapewniła Czesława Renkiewicza, że z punktu widzenia Warszawy budowa obwodnicy Suwałk jest realna, możliwa i konieczna z trzech powodów.


Po pierwsze - drogowcy widzą potrzebę kontynuacji budowy suwalskiej obwodnicy zaraz po zakończeniu realizacji obwodnicy Augustowa. Obie drogi to jeden, logiczny ciąg. Obwodnica Augustowa bez obwodnicy Suwałk nie będzie spełniała swojej roli.

 

Po drugie – już w przyszłym roku drogowcy będą gotowi by wydać pozwolenie na budowę obwodnicy Suwałk. W tym roku będzie gotowy projekt techniczny tej drogi. Jeżeli zostanie zapewnione finansowanie można przystępować od razu do inwestycji.

 

I po trzecie, ostatnie - budowa obwodnicy Suwałk wpisuje się w założenia Rządu. Tadeusz Jarmuziewicz, wiceminister Transportu zapowiedział ostatnio, że będą budowane tylko te obwodnice miast, które wchodzą w ciąg dróg ekspresowych bądź autostrad. A  suwalska obwodnica leży w przebiegu drogi ekspresowej S61 – czyli międzynarodowego szlaku Via Baltica.

 

Niemniej jednak ostateczne postanowienia czy obwodnica Suwałk powstanie do 2020 roku zależą właśnie od Ministerstwa Transportu. Decyzja w tej sprawie powinna zapaść w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Wtedy poznamy Krajowy Program Budowy Dróg i Autostrad na lata 2014 – 2020. Jeżeli obwodnica Suwałk będzie w nim wpisana na listę podstawową - to będzie już niemal pewne, że droga powstanie.

 

Podczas spotkania w siedzibie GDDKiA w Warszawie Czesław Renkiewicz przekazał dyrektorowi Lechowi Witeckiemu oficjalne pismo w sprawie włączenia do planów inwestycyjnych GDDKiA budowy suwalskiej obwodnicy na lata 2014 -2020.

Teraz - po spotkaniu i zapewnieniach dyrektora Witeckiego - Czesław Renkiewicz będzie zabiegał o spotkanie ze Sławomirem Nowakiem, Ministrem Transportu bądź jego zastępcą Tadeuszem Jarmuziewiczem. Do tego czasu Prezydent Suwałk nie podejmie żadnej decyzji dotyczącej „nocnego zakazu” wjazdu samochodów ciężarowych do Suwałk w godzinach nocnych. Mimo zapewnień drogowców Czesław Renkiewicz również, nadal podtrzymuje swoją decyzję dotyczącą niepodpisywania porozumienia w sprawie budowy „łącznika” drogi krajowej numer 8 oraz obwodnicy Augustowa.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
02.18.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.35% 4.2186 4.3038
USD 0.51% 3.8922 3.9708
GBP 0.40% 5.0625 5.1647
CHF 0.43% 3.9654 4.0456
18.02.2020

LIDER PLACU DREWNA

Dodaj nowe ogoszenie