09.11.2017

Forum Biznesowe Pogranicza – Food Industry Life. Co to za życie bez smacznego jedzenia [zdjęcia]

Przedsiębiorcy, rolnicy i przedstawiciele instytucji okołobiznesowych z Polski, Litwy, Białorusi, Rosji, Norwegii, a nawet Chin uczestniczą w dwudniowej imprezie gospodarczej w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód.

Polska eksportuje aż 30 proc. wyprodukowanej żywności, nadwyżka handlowa sięga 7 miliardów euro. Nasze produkty trafiają głównie na Zachód. Przygraniczne położenie Suwałk sprawia, że mogą one być bramą na rynki wschodnie.    

- Naszym biznesowym partnerom z zagranicy nie sprawia różnicy, czy działamy w Suwałkach czy w Warszawie – mówi Adam Pogorzelski z informatycznej formy Code & Pepper. – To, że mieszkamy i funkcjonujemy na Pograniczu, jest naszym atutem. Stajemy się otwarci jako ludzie, jesteśmy otwarci na dialog.   

 W Suwałkach swoje siedziby otworzyły kooperujące niemal z niemal „całym światem” litewska firma Vetra czy RESO, spółka- córka łotewskiego ubezpieczyciela. Animex i jego zakłady drobiarskie w Suwałkach  należą do Chińczyków, którzy odkupili koncern od Amerykanów.  

Forum Biznesowe Pogranicza poświęcone branży rolno – spożywczej przyciągnęło do naszego miasta także przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej nie tylko z Polski ale też Litwy i Rosji. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk otwierając konferencję zwrócił uwagę, że branża rolno-spożywcza jest siłą napędową nie tylko Suwałk, ale też tej części Europy.

– Forum jest miejscem wymiany doświadczeń i spostrzeżeń. Suwałki to miasto upatrujące swój rozwój we wzroście gospodarczym, dlatego miejscowy samorząd od lat wspiera przedsiębiorców – powiedział na rozpoczęcie konferencji Czesław Renkiewicz. – Naturalną branżą dla naszego regionu jest branża rolno – spożywcza. W Suwałkach mamy wiele firm działających w tej gałęzi gospodarki: Mispol, Animex czy Mlekpol – dodał.

Można jeszcze wymienić Cymes, Janzę, Makę Polską. Dużych i średnich firm rolno-spożywczych jest w mieście ponad  70 i zatrudniają one ponad 2 tys. osób. Do tego doliczyć należy kolejnych kilka tysięcy pracowników małych i mikroprzedsiębiorstw.   

Patronatem Honorowym Forum Biznesowe Pogranicza objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, którego reprezentował w Suwałkach Waldemar Guba Departamentu Strategii, Analiz i Rozwoju.

 Mamy duże konkurencyjne gospodarstwa rolne i żywność wysokiej jakości. To siła polskiej wsi. Musimy też pamiętać o zagrożeniach i je analizować. Właśnie w tym celu powstał Pakt dla Polskiej Wsi – mówił Guba.

Patronatem Honorowym konferencję objął również Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski.

– Suwałki same w sobie tworzą centrum. Są głównym miejscem na mapie tej dynamicznie rozwijającej się części kraju. Cieszę się, że to miasto swój rozwój widzi właśnie w branży rolno – spożywczej – powiedział Bohdan Paszkowski, Wojewoda Podlaski.

– Suwałki w życiu gospodarczym regionu odgrywają bardzo ważną rolę. To właściwe miejsce do tego by prowadzić rozmowy i dyskusje na temat rozwoju branży rolno – spożywczej – podsumował Jerzy Leszczyński Marszałek Województwa Podlaskiego, który również wziął udział w otwarciu Forum Biznesowego Pogranicza.

Obszar Suwalszczyzny ma charakter rolniczy. Użytki rolne stanowią ok. 70% powierzchni. Na obszarze tym działa 10 659 gospodarstw rolnych. Dominują indywidualne gospodarstwa rolne o średniej pow. 15,2 ha (8,5 ha w kraju).

Rozwija się tu przemysł spożywczy szczególnie mięsny i mleczarski o wysokiej jakości wytwarzanych produktów. Czyste środowisko naturalne sprzyja możliwości wytwarzania czystej ekologicznie żywności.

Tworzący się nowy rynek w aglomeracjach na produkty lokalne, tradycyjne, ekologiczne, powoduje, że w ostatnich latach coraz bardziej dostrzegalny jest rozwój branży przetwórczej o małej skali, generując nowe możliwości zarobkowania dla małych producentów.

O sile rolnictwa regionu decyduje prowadzona tutaj produkcja przemysłowa. Produkty lokalne, regionalne, ekologiczne dysponują dużym potencjałem rozwojowym, z dużymi rezerwami wzrostu
w przyszłości, jednakże w chwili obecnej nie są źródłem dominujących przychodów rolnictwa subregionu w skali całego sektora.

Założenia Forum Biznesu Pogranicza: to promocja potencjału gospodarczego Suwałk i Polski Północno-Wschodniej, przyczynienie się do większej rozpoznawalności atutów gospodarczych tego regionu kraju, promocja Suwałk jako miasta kojarzonego z turystyką kongresową.

Forum towarzyszą targi, w których uczestniczy około 40 wystawców. Ich stoiska można zwiedzić  w piątek do 14.00, na kiedy zaplanowano zakończenie drugiej edycji Forum Biznesowego Pogranicza.

WD

Źródło: UM Suwałki

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
10.15.2018 Kupno Sprzedaż
EUR 0.29% 4.2558 4.3418
USD 0.12% 3.6868 3.7612
GBP 0.41% 4.8588 4.9570
CHF 0.44% 3.7145 3.7895
Dodaj nowe ogoszenie