16.05.2017

Gdzie wrzesień z nowym dyrektorem? Dziesięć konkursów na dyrektorów szkół w Suwałkach

Do końca maja kandydaci na dyrektorów szkół i przedszkoli, a także Suwalskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej mogą zgłaszać swoje oferty.

W najbliższym czasie ma zostać rozstrzygniętych aż dziesięć konkursów na dyrektorów suwalskich placówek:  I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej w Suwałkach, Zespołu Szkół nr 1 w Suwałkach, Zespół Szkół  nr 6 im. K. Brzostowskiego, Przedszkola nr 2 przy ul. Waryńskiego, Przedszkola nr 3 im. Ojca Św. Jana Pawła II przy ul. Korczaka, Przedszkola nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Suwałkach przy ul. Putry, Suwalskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, Szkoły Podstawowej nr 11  z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Szpitalnej,  Zespołu Szkół  nr 9 w Suwałkach oraz Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej przy ul. Nowomiejskiej.

Żaden z dyrektorów nie deklarował chęci przejścia na emeryturę. Zmiany nie są też związane z reformą edukacji. Choć zgodnie z reformą oświaty gimnazja wejdą w fazę wygaszania, w Suwałkach nie ma miejskiego samodzielnego gimnazjum. Funkcjonują w zespołach szkół. Od 1 września dyrektorzy dotychczasowych sześcioletnich szkół podstawowych staną się dyrektorami szkół ośmioletnich i będą pełnić swoją funkcję do końca wyznaczonej wcześniej kadencji.

Andrzej Kaszkiel, który sprawuje funkcję dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach od czerwca 2012 roku na pewno w konkursie na to stanowisko wystartuje jeszcze raz.

- Moje początki nie były łatwe. Trudno przejmować stanowisko po osobie, która rządziła szkołą przez 22 lata. Wiadomo, że kadra dydaktyczna była przyzwyczajona do pani Szynkowskiej. W ciągu tych pięciu lat pewne procesy zostały już uruchomione i chciałbym je kontynuować. Mam jedenastoletni staż pracy na stanowisku dyrektora i,mimo dość młodego wieku, znaczne doświadczenie – mówi.

Jak twierdzi, praca na stanowisku dyrektora I LO wymaga dużej odporności psychicznej i dobrej kondycji fizycznej.

- Jesteśmy nieustannie oceniani. Zarówno dyrekcja, jak i nauczyciele naszej szkoły działają pod bardzo dużą presją. Wszystkie wyniki poddawane są drobiazgowej analizie. Oczekiwania są nieraz nadmiernie wysokie. Współczesna szkoła, nie tylko I LO, podlega ciągłym zmianom. Musi uwzględniać trendy, zmiany w oświacie, na rynku pracy. W ostatnim czasie organizowaliśmy wielkie imprezy, np. finał 43. Olimpiady Geograficznej, jubileusz 180 lat istnienia. Były to spore przedsięwzięcia pod względem logistycznym,  a na bieżąco trzeba też dbać o wysoki poziom kształcenia, podtrzymywanie tradycji i historii. Udało się nam do sukcesów edukacyjnych dodać sukcesy artystyczne i sportowe. To mnie bardzo pozytywnie motywuje do dalszej pracy– dodaje dyrektor I LO.

Do końca lipca funkcję dyrektora Zespołu Szkół nr 9 pełni Lidia Szulc. Zajęła to stanowisko po Ewie Żyndzie, która fotelem dyrektora cieszyła się zaledwie kilka miesięcy. Żynda została odwołana przez prezydenta miasta  z pełnionej funkcji, ponieważ okazało się, że posiada udziały w spółce, a zgodnie z prawem dyrektor szkoły nie może prowadzić działalności gospodarczej. Czy po uregulowaniu kwestii formalnych wystartuje jeszcze raz?

Obecna dyrektor Zespołu Szkół nr 9 Lidia Szulc nie chce zdradzać, czy będzie ubiegać się o drugą kadencję.

Kandydatów na dyrektorów oceni 12-osobowa komisja, w której skład będą wchodzić po trzy osoby wyznaczone przez prezydenta miasta oraz kuratora oświaty, po dwóch przedstawicieli rady pedagogicznej i rady rodziców oraz po jednym reprezentancie zakładowych organoizacji związkowych -  Związku Nauczycielstwa Polskiego i nauczycielskiej Solidarności.

(just)

udostępnij na fabebook
12.06.2018, 10:25:38

Alicja

W zupełności nie zgadzam się z przedmówczynią, młodzi mają zdecydowanie dużo zapału i energii do pracy. Jeżeli są organizowane w szkołach różnego rodzaju uroczystości tj. przedstawienia z okazji świąt, festyny, dni otwarte czy inne imprezy szkolne to w pierwszym szeregu do ich zrobienia idą młodzi pracownicy. Dlaczego? Bo jak to usłyszałam w pełnym pokoju nauczycielskim „niech młodzi za[...]ją a starym spokój dają”. Dzisiaj dyrektor nie poprosi o przysługę nauczyciela z 25- czy 30- letnim stażem pracy, bo taki nauczyciel odmówi (chociaż też nie będę uogólniać, bo nie każdy, są i tacy nauczyciele, którzy serce oddają dzieciom i swojej pracy) a młody nic nie powie i zrobi wszystko o co zostanie poproszony. Na dodatek tego młodego urząd miasta zatrudni któryś rok z rzędu z umową tylko na kolejny rok i uwierzcie, że młody zrobi wszystko ażeby zasłużyć i utrzymać to stanowisko. Współczuje młodym, bo w Suwałkach można być zatrudnionym w placówce przez 10 lat z rocznie przedłużanymi umowami, a są i tacy, którzy mają swoje poparcie tam gdzie trzeba i przychodzą do szkoły odgórnie z umową na stałe. To uważam za niesprawiedliwość i brak szacunku do pracownika.

22.05.2017, 17:36:01

ewa

Szkoda tylko, że ci młodzi nauczyciele nie poświęcają się swojej pracy tak jak stara kadra. Gdzie to świeże spojrzenie? Aby zrobić swoje i do domu.

17.05.2017, 08:39:04

XYZ

Drodzy nauczyciele z uprawnieniami emerytalnymi, bądźcie honorowi i odejdźcie na emeryturę, zwolnijcie miejsca młodym i równie dobrze wykształconym jak Wy, a w dodatku ze świeżym spojrzeniem na system kształcenia.

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sonda

W niedzielę, w swoim drugim meczu grupowym mistrzostw świata z Kolumbią reprezentacja Polski

wygra
zremisuje
przegra
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.21.2018 Kupno Sprzedaż
EUR 0.34% 4.2632 4.3494
USD 0.71% 3.6877 3.7621
GBP 0.15% 4.8554 4.9534
CHF 0.74% 3.7079 3.7829
Dodaj nowe ogoszenie