16.07.2017

Konkurs na najlepszy produkt turystyczny. Trudno o lepszą promocję

Rozpoczęła się 15. edycja konkursu Na Najlepszy Produkt Turystyczny – CERTYFIKAT Polskiej Organizacji Turystycznej.

Celem konkursu Najlepszy Produkt Turystyczny – Certyfikat POT jest wyłonienie i promowanie najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych dla turystów produktów turystycznych w roku 2017, a także zwiększenie świadomości Certyfikatu POT, jako wiarygodnej formy rekomendacji. Profesjonalnie przygotowany produkt turystyczny jest podstawowym elementem służącym do działań promocyjnych Polski w kraju i za granicą. Bez profesjonalnych, atrakcyjnych i zgodnych z trendami światowymi produktów turystycznych nie można realizować skutecznej i efektywnej promocji turystycznej Polski.

Prawo zgłaszania kandydatur do Konkursu przysługuje Polskiej Organizacji Turystycznej, Regionalnym i Lokalnym Organizacjom Turystycznym, samorządom terytorialnym i gospodarczym, instytucjom, twórcom produktów turystycznych, stowarzyszeniom, fundacjom turystycznym, przedsiębiorcom prywatnym, a także organizatorom turystyki.

W ramach konkursu przyjmowane są zgłoszenia dotyczące wydarzenia cyklicznego (charakteryzuje się dużą spójnością tematyczną, organizacyjną oraz konkretnym umiejscowieniem w czasie i przestrzeni):

1) Produkt turystyczny – Wydarzenie cykliczne – charakteryzuje się dużą spójnością tematyczną, organizacyjną oraz konkretnym umiejscowieniem w czasie i przestrzeni. (Jako przykłady można wymienić festiwale filmowe, muzyczne -wydarzenie o dużej skali, dużej liczbie osób biorących w nim udział),

2) Produkt turystyczny – Pakiet usług turystycznych - Impreza turystyczna - składa się z kilku usług lub usług i dóbr materialnych (rzeczy) oferowanych przez organizatorów turystyki. (Jako przykład można wymienić wycieczkę z przygodami).

3) Produkt turystyczny – Obiekt – charakteryzuje się występowaniem jednej głównej atrakcji (usługi) i dodatkowo kilku usług towarzyszących skupionych w jednym miejscu (obiekcie) mający z punktu widzenia kartograficznego charakter punktowy. ( Jako przykłady można wymienić: Centrum Słowian i Wikingów).

4) Produkt turystyczny – Szlak – składa się z wielu miejsc lub obiektów związanych z pewną nadrzędną ideą, połączonych ze sobą wytyczoną, zwykle oznakowaną trasą. (Jako przykłady można wymienić: Szlak Orlich Gniazd, Szlak Piastowski, Szlak Architektury Drewnianej.

5) Produkt turystyczny – Obszar – wewnętrznie złożony zbiór elementów wyróżnionych ze względu na swoją konkretną lokalizację w przestrzeni, charakteryzującą się walorami turystycznymi. (Jako przykłady można wymienić: Park Rowerowy Wierchomla).

Terminy

Etap I - regionalny: Termin rozpoczęcie tego etapu – 7 lipca 2017 r. Termin przyjmowania zgłoszeń od Regionalnych Organizacji Turystycznych przez POT drogą on-line – do 6 października 2017 r.

Etap II – ogólnopolski: Okres trwania tego etapu – od 6 października do 27 października 2017 r.

Gala wręczenia Certyfikatów – 24 listopada 2017 r., w Warszawie.

XV edycja konkursu przeprowadzana jest za pomocą aplikacji on-line dostępnej pod adresem: www.konkurs.pot.gov.pl, która pozwoli na sprawne przeprowadzenie I etapu konkursu.

Regulamin znajduje się na stronach internetowych POT: www.konkurs.pot.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polskapodajdalej.pl,

Historia konkursu

Pierwszy Konkurs na Najlepszy Produkt Turystyczny zorganizowany został w 2003 r. W 2008 roku VI edycja Konkursu przebiegała według nowych zasad regulaminowych. Po raz pierwszy przyznany został Złoty Certyfikat POT. Pretendować do tej nagrody mogły produkty nagrodzone Certyfikatem w latach ubiegłych. Członkowie Kapituły wybierając laureata oceniali w tym przypadku konsekwentne i twórcze rozwinięcie działalności. Wszystkie certyfikowane produkty objęte zostały programem promocyjnym Polskiej Organizacji Turystycznej. Z kolei zdobywca Złotego Certyfikatu - programem specjalnym, którym jest sfinansowana przez Polską Organizację Turystyczną profesjonalna kampania promocyjna wartości sto tysięcy złotych.

Zdobywcą Złotego Certyfikatu był m.in. Kanał Augustowski-Szlak Papieski. Otrzymał to wyróżnienie w 2009 roku.

Trasa papieskiego szlaku ma początek w Augustowie, skąd turyści ruszają Kanałem Augustowskim przez najbardziej urokliwe zakątki Puszczy Augustowskiej, potem rzeką Czarną Hańczą, aż do miejscowości Wigry.

To wyjątkowy szlak wodny o niepowtarzalnych walorach przyrodniczych i kulturowych w skali Polski i Europy. Szlak Papieski charakteryzuje się różnorodnymi formami spędzania czasu i przebycia szlaku: statkiem, kajakiem, katamaranem, gondolą, rowerem...

 Kanał Augustowski - Szlak Papieski.

„Kanał Augustowski - Szlak Papieski” został wyznaczony na pamiątkę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II 9 czerwca 1999 roku na Ziemi Augustowskiej. Jest to trasa, którą Papież odbył na pokładzie statku Żeglugi Augustowskiej „SERWY”.

Papież Jan Paweł II pobyt w regionie rozpoczął od odprawienia mszy i wygłoszenia homilii w Wigrach. W poklasztornym kompleksie Papież spędził 2 dni. Wizyta miała charakter prywatny - Papież pływał statkiem Tryton po jeziorze Wigry wspominając lata młodości. Wydarzenie to utrwalono wybudowaniem pomostu z tablicą pamiątkową.

Następnym etapem podróży Ojca Świętego był Augustów. Po drodze Jan Paweł II odwiedził rodzinę rolników w Leszczewie. Papież statkiem żeglugi augustowskiej Serwy udał się do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej. W miejscu oczekiwania na statek na plaży Oficerskiego Yacht Clubu Pacific stoi dziś oryginalny pomnik – swoista atrakcja nad jeziorem Białym –Papieski Fotel.

W Studzienicznej papież modlił się przed cudownym wizerunkiem Matki Boskiej Studzieniczańskiej. Także te miejsce spotkania upamiętniono pomnikiem Ojca Świętego. Następnym etapem pielgrzymki Papieża była podróż po Kanale Augustowskim do miejscowości Gorczyca, skąd samochodem przez lasy augustowskie udał się z powrotem do Wigier.

Obecnie szlakiem Jana Pawła II podąża wielu turystów. Jest to bardzo ciekawa trasa pod względem przyrodniczo-krajobrazowym. Wszystkie odwiedzone przez Piotra naszych czasów miejsca zostały upamiętnione pomnikami lub tablicami. Aby ją przebyć można podróżować zarówno środkami transportu wodnego jak i lądowego.

Trasa wiedzie przez śluzy Przewięź i Swoboda do śluzy w miejscowości Gorczyca. Podczas rejsu pasażerowie uczestniczą w śluzowaniu, a także zwiedzają Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej – gdzie Jan Paweł II modlił się w Kaplicy na wyspie. Nad brzegiem jeziora Studzieniczne usytuowany jest pomnik Papieża ze słynnymi słowami „ Byłem tu wiele razy, ale jako Papież po raz pierwszy i chyba ostatni”.

Aktualnie szlak został wydłużony i zaczyna się w miejscowości WIGRY a następnie wiedzie Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim do Augustowa. Rozwinięta została też oferta usługodawców. Rejsy Szlakiem Papieskim można poznać podróżując gondolą, katamaranem czy kajakiem. Oferta została też dostosowana do potrzeb turystów- organizowane są krótkie, jednodniowe spływy najciekawszymi odcinkami Szlaku Papieskiego.

Wzdłuż trasy „Szlaku Papieskiego” biegnie również szlak pieszy, rowerowy i konny. Do zwiedzania udostępnione są obiekty sakralne na trasie szlaku: Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej, Kościół w Mikaszówce i Pokamedulski Zespół Klasztorny Wigry z Apartamentami Papieskimi oraz Bazylika Mniejsza w Augustowie. Z każdym, rokiem coraz większa liczba turystów przyjeżdża do Augustowa by wybrać się w podróż Szlakiem Papieskim.

Trasa Szlaku Papieskiego wiedzie przez najpiękniejsze zakątki Puszczy Augustowskiej, po licznych jeziorach, rzece Czarnej Hańczy i Kanale Augustowskim.

Kanał Augustowski to największy zabytek budownictwa hydrologicznego w Polsce, Jest to atrakcja o randze międzynarodowej - najciekawsza i wyjątkowa trasa kajakowa w Polsce. Uczestnikami rejsów i spływów mogą być wszyscy turyści spragnieni odpoczynku na łonie natury i potrzebujący chwili refleksji.

 

WYG

Źródło: POT; UM Augustów

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sonda

W niedzielę, w swoim drugim meczu grupowym mistrzostw świata z Kolumbią reprezentacja Polski

wygra
zremisuje
przegra
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.21.2018 Kupno Sprzedaż
EUR 0.34% 4.2632 4.3494
USD 0.71% 3.6877 3.7621
GBP 0.15% 4.8554 4.9534
CHF 0.74% 3.7079 3.7829
Dodaj nowe ogoszenie