11.09.2018

Mieszkania komunalne na sprzedaż, pieniądze na inwestycje i remonty. Lokatorzy będą właścicielami

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz przedstawił szczegóły dotyczące możliwości wykupienia na własność mieszkań komunalnych. Taką propozycję, na wniosek prezydenta miasta, umożliwili radni. Nabór wniosków rusza 17 września.

- Uchwala została podjęta w lipcu, a dzisiaj wszyscy mnie pytają, jak duza będzie bonifikata – opowiadał na konferencji prasowej Czesław Renkiewicz. – O tym, w przypadku każdego mieszkania oddzielnie, decydować będą radni. Ostatnio uchwalali oni 50-procentowe bonifikaty.

Od 2012 roku sprzedaż mieszkań komunalnych w Suwałkach była „zamrożona”. Lokali wówczas brakowało, a kolejka oczekujących na nie osób, spełniających warunki, była ogromna.

- Przez ten czas zawarliśmy 128 umów z nowymi lokatorami – wyliczał prezes ZBM TBS Jaroslaw Lebiediew. – To tak, jakbyśmy zbudowali trzy nowe bloki konunalne. Odzyskaliśmy 227 lokali socjalnych i dokonaliśmy 90 zamian mieszkań.

Przez te sześć lat sytuacja na rynku mieszkaniowym mocno się zmieniła. Nie ma bezrobocia, a część pracujących zarabia tyle, że stać ich na kupno mieszkania u dewelopera, albo na udział w programie ZBM TBS „Od najemcy do właściciela”.           

W Suwałkach buduje się z roku na rok coraz więcej mieszkań. W latach 2014-2017 do użytkowania oddano 1454 mieszkania i domy jednorodzinne.  Obecnie w budowie jest ich ponad tysiąc. Te inwestycje widzimy na każdym kroku. Duże osiedla powstają przy ul. Chopina, Poznańskiej i Sportowej – mówił Czesław Renkiewicz.  Rynek mieszkaniowy w Suwałkach rozwija się w imponującym tempie. Po dodaniu do tego bardzo niskiego wskaźnika bezrobocia który z poziomu blisko 13% w roku 2014 spadł obecnie do 5,4%  widzimy, że sytuacja naszych mieszkańców poprawiła się znacznie – dodał prezydent Suwałk, który podkreślił, że ruszający właśnie nabór wniosków o wykup mieszkań komunalnych jest odpowiedzią na wnioski mniej zamożnych suwalczan.

Zmieniona w lipcu  uchwała określa szczegółowe zasady dotyczące tego, które lokale mieszkalne zostały wyłączone ze sprzedaży:

1)  Położone w budynkach stanowiących 100% własności gminy oraz gminnych osób prawnych celem uniknięcia tworzenia kolejnych wspólnot mieszkaniowych,

2) Położone w budynkach wspólnot mieszkaniowych wpisanych do rejestru zabytków, za wyjątkiem lokalu położonego przy ul. Kościuszki 39,

3) Wynajęte na czas oznaczony tj. lokale socjalne oraz związane ze stosunkiem pracy,

4)  Zadłużone z tytułu czynszu najmu i opłat niezależnych,

5)  Wynajmowane przez okres krótszy niż 10 lat przez najemców za wyjątkiem osób, które wstąpiły w stosunek najmu na podstawie art. 691 Kodeksu cywilnego i zamieszkują w tym lokalu minimum 10 lat.

Po weryfikacji powyższych punktów do sprzedaży kwalifikuje się ok. 1200 z 2191 mieszkań komunalnych. W Programie w latach 2019-2020 założono  sprzedaż 200 mieszkań.

Chcę jasno podkreślić, że środki finansowe ze sprzedaży lokali przeznacza się na utrzymanie istniejącego zasobu mieszkaniowego, a w szczególności na remonty, modernizację i inwestycje -  doprecyzował prezydent Suwałk.

Podczas konferencji zaprezentowano również komplet dokumentów, które są niezbędne do złożenia wniosku o wykup mieszkania komunalnego. Wszystkie szczegóły można znaleźć na stronach internetowych ZBM TBS w Suwałkach oraz Urzędu Miejskiego w Suwałkach.

WD

Źródło: UM Suwałki 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.19.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.05% 4.2293 4.3147
USD 0.12% 3.7414 3.8170
GBP 0.32% 4.8803 4.9789
CHF 0.30% 3.7097 3.7847
19.04.2019

Praca na budowie

Dodaj nowe ogoszenie