07.04.2018

Orły Wprost dla firm z naszego województwa. Brawa dla suwalczan i augustowian [wideo, zdjęcia]

Przedsiębiorstwa Malow, Vitera Polska,PEC, Zakład Produkcji Kruszyw Rupińscy i Miasto Suwałki oraz Mirage Boats W. Bychto i Wspólnicy z Augustowa znaleźli się wśród uhonorowanych gospodarczymi nagrodami tygodnika Wprost.

Ogólnopolskie pismo, w oparciu o dane z ostatnich trzech lat, nagradza firmy w poszczegolnych regionach. W województwie podlaskim zorganizowało drugą taką uroczystość. Przed rokiem miała ona miejsce w Białymstoku, a w piątkowy wieczór w sali Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód w Suwałkach.

- Zdecydowaliśmy się zorganizować galę w Suwałkach, ponieważ widzimy i doceniamy rozwój miasta na przestrzeni lat. Dzisiaj Suwałki to miasto przyciągające olbrzymie inwestycje, miasto o niezwykle niskim bezrobociu i miasto z dużymi aspiracjami, nie tylko regionalnymi – tłumaczy Jacek Pochłopień, redaktor naczelny Wprost.

Podczas uroczystości z udziałem przedstawicieli misterstwa rolinictwa, władz województwa i podlaskich parlamentarzystów, którą poprowadził Jacek Pochłopień, wyróżnione zostały największe, najbardziej innowacyjne i dynamicznie rozwijające się firmy i przedsiębiorstwa z całego województwa. Byli w  wśród nich europejscy i krajowi giganci - Pronar, Mlekovita, Mlekpol, Malow, Pfleiderer czy Unibep, ale też dopiero co wkraczające śmielej na rynek Mirage Boats, producent łodzi i jachtów, łomżyński wytwórca materaców Pianpol czy Olejowe Smaki, ściśle współpracujące z wydziałem chemii Uniwersytetu w Białymstoku.

Podstawowy wniosek, wysnuty z dyskusji panelowej, mówił o tym, że i w naszym, zapóźnionym cywilizacyjnie regionie, bogatym tylko w walory naturalne, można robić biznes na wielką skalę, eksportować swoje wyroby i pomysły niemal na cały świat, ale też budować instytucje okołobiznesowe, rozwijać oświatę i szkolnictwo zawodowe. 

Gospodarka jest w rozkwicie, a największymi barierami w przemyśle są brak siły roboczej i uwarunkowania polityczne(trudna współpraca z Białorusią i Rosją), a w rolnictwie - afrykański pomór świń (ASF) oraz embargo na eksport na Wschód. 

- Nasze kruszywo na pniu sprzedajemy na budowy w Polsce i na Litwie - mówił przedstawiciel suwalskiego Zakładu Rupińscy. - Mamy do czynienia z czymś podobnym do kumulacji w Lotto. Jedyne, co nas ogranicza, to brak rąk do pracy. 

Problemy z niedoborem pracowników takie firmy jak Malow rozwiązują poprzez automatyzację i robotyzację produkcji. Trudno zresztą, by najwyższej klasy meble metalowe produkować ręcznie. Henryk Owsiejew, szef rady nadzorczej,  w piątek uzyskał zezwolenie na ulokowanie w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej kolejnej inwestycji, o nazwie Malow 6, a wieczorem odebral Orła Wprost w kategorii Lider Biznesu.

Nagrodę Orzeł Wprost - Innowacje otrzymała Vitera Polska, suwalska firma zajmująca się dystrybucją nawozów dolistnych, stymulatorów wzrostu, kwasów humusowych oraz preparatów ochronnych i ekologicznych.

Orły Wprost powędrowały też do Wtolda Karczewskiego, prezesa Izby Przemyslowo-Handlowej w Białymstoku - Osobowość, Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita oraz Miasta Suwałki, które reprezentowali na scenie prezydent czesław Renkiewicz i prezewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec.

Wojciech Drażba


Laureaci Orłów Wprost – województwo podlaskie
Dyplom: PSS "Społem" w Białymstoku, Zakład Produkcji Kruszyw Rupińscy Sp. j. Suwałki, PPUH Kombinat Budowlany Sp. z o.o. Białystok, Przedsiębiorstwo Przemysłu Spożywczego PEPEES S.A. Łomża, UNIBEP S.A. Bielsk Podlaski,  Mirage Boats W. Bychto i Wspólnicy Spółka Komandytowa Augustów,  Metal-Fach Sp. z o.o., Telmex sp z o.o., Auto Idea Sp. z o.o. Białystok, PFLEIDERER Grajewo sp. z o.o., SM MLEKPOL Grajewo, CLOVIN S.A., KALTER SP. z o.o., Pianpol Styła S.J. Łomża, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Suwałkach Spółka z o.o., MASTERPRESS S.A. Białystok, Pronar Sp. z o.o., ZPM Protasiewicz.
KOWR dyplom - Biebrzańskie Smaki, VITA-SMAK Krzysztof Zagórski, 
Orzeł KOWR - Olejowe Smaki
Orzeł Wprost - Lider Biznesu - Malow Sp. z o.o.
Orzeł Osobowość Regionu - Witold Karczewski
Orzeł Wprost - Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita
Orzeł Wprost - Urząd Miejski w Suwałkach
Orzeł Wprost - Innowacje - Vitera Polska Sp. z o.o. Suwałki

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.22.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.18% 4.2390 4.3246
USD 0.24% 3.7325 3.8079
GBP 0.80% 4.9234 5.0228
CHF 0.05% 3.7422 3.8178
21.03.2019

Sprzedam Xboxa 360

Dodaj nowe ogoszenie