18.06.2016

Piknik Kawaleryjski: 50 koni, cztery brygady, 15 pułków kawalerii [zdjęcia]

Pokazy sprawności kawaleryjskiej: konkurs próba dzielności konia, pokaz musztry konnej, dżygitówka, konkurs troczenia siodła, przemarsz oddziałów ulicami Suwałk i wieczór kawaleryjski wypełniły pierwszy dzień cieszącego się dużym zainteresowaniem mieszkańców XVI Pikniku Kawaleryjskiego w Suwałkach.

W próbach dzielności konia i pozostałych pokazach pierwszego dnia uczestniczyło ponad 40 koni dosiadanych przez kawalerzystów z Polski i Litwy, a wśród nich suwalski „rodzynek” Krzysztof Skłodowski.

- Ten piknik to przede wszystkim tradycja, tradycja kawalerii suwalskiej, tradycja kawalerii polskiej, ale też pikniku, który odbywa się po raz szesnasty – mówi Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach. – Przez tych piętnaście minionych lat działo się tu dużo. Myślę, że zrobiliśmy naprawdę kawał solidnej roboty nie zważając na przeszkody żeby tradycje kawalerii kultywować, żeby kawalerzyści do Suwałk przyjeżdżali i żeby przez te dwa dni w roku Suwałki żyły kawalerią. W sumie w tegorocznym pikniku zaprezentuje się ponad 50 koni, co jest rekordem. Gościć będziemy rumaki i jeźdźców z całej prawej strony Wisły i Litwy, reprezentujących barwy czterech brygad i około piętnastu pułków kawalerii, w tym trzech łotewskich i jeden litewski. Jest to liczba naprawdę imponująca, co widać po mundurach, otokach. Moim zdaniem mamy dziś też rekordową frekwencję widzów, chociaż sobota zawsze był takim dniem spokojniejszym, bo w tym dniu ludzie odpoczywają na działkach, robią zakupy.  Mam nadzieję, że jutro na placu między Świerkową i Nowomiejską ludzi będzie jeszcze więcej, bo i program jest znacznie bogatszy, między innymi o epizod bitwy pod Filipowem i konkursy hippiczne. Oby tylko pogoda dopisała to naprawę będzie na co popatrzeć.     

Wspomniany przez dyrektora Brzozowskiego epizod z bitwy pod Filipowem, to będzie potyczka oddziałów pieszych piechoty radziwiłłowskiej czyli szwedzkiej i polskiej husarii. Okazją do prezentacji epizodu z tej bitwy jest przypadająca w tym roku okrągła, bo 360. rocznica. A że na każdym piknik prezentowano epizod z jakiegoś znaczącego historycznego wydarzenia, w tym będzie to właśnie epizod starcia pod Filipowem.    

W niedzielę drugi dzień Pikniku tym razem na plac między ulicami Świerkowa i Nowomiejska, a w programie:

11.00 – 12.00 Przemarsz oddziałów kawalerii ulicami Suwałk

12.00 – 13.00 Zawody i pokazy sprawności kawaleryjskiej: konkurs władanie szabla

13.00 – 14.00 Pokaz historyczny: Egzercerunki piesze autoramentu narodowego

14.00 – 15.00 Zawody i pokazy sprawności kawaleryjskiej: konkurs władanie lanca

15.00 – 15.30 Inscenizacja historyczna: Epizod z bitwy pod Filipowem 1656 roku

Bitwa pod Filipowem (znana też jako bitwa pod Mieruniszkami-Filipowem) - bitwa rozegrała się 22 października 1656 w czasie potopu szwedzkiego między wojskami polskimi a siłami szwedzko-brandenburskimi.

Dywizja (ok. 5 tys.) hetmana polnego litewskiego Wincentego Gosiewskiego rozlokowana w Filipowie w powiecie suwalskim stoczyła bitwę z korpusem (ok. 6 tys.), dowodzonym przez generała Gustawa Ottona Stenbocka i Jerzego Fryderyka księcia Waldeck.

W czasie, gdy główne siły litewskie były rozlokowane w Filipowie, posuwające się szybkim marszem oddziały szwedzko-brandenburskie zaatakowały niespodzianie pod Mieruniszkami tylną straż wojsk polskich. Wywiązała się bitwa, w której od początku inicjatywę i przewagę taktyczną mieli Szwedzi i Brandenburczycy. Cofającym się pod naporem nieprzyjaciela wojskom polskim groziło oskrzydlenie. W tej sytuacji hetman Gosiewski postanowił oderwać swe główne siły od wroga i wycofać się na północ.

Porażka była dotkliwa, jednak dzięki temu, że Gosiewski w porę wycofał się z walki, straty były niewielkie. Utracono część taborów oraz cennego jeńca - wziętego pod Prostkami i trzymanego pod strażą w Filipowie Bogusława Radziwiłła. Po bitwie pokonany Gosiewski zawarł wkrótce rozejm z elektorem i wycofał się z Prus Książęcych, natomiast Stenbock pomaszerował nad Wisłę. (źródło: wikipedia.org.)

15.30 – 15.45 Kadryl na dwa konie ze stajni Quest

15.45 – 16.00 Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród w Konkursie Sprawności Kawaleryjskiej

16.00 – 17.00 Pokazy i konkursy w skokach przez przeszkody: konkurs klasy LL, konkurs klasy L

17.00 Rozdanie nagród i zakończenie Pikniku

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.22.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.18% 4.2390 4.3246
USD 0.24% 3.7325 3.8079
GBP 0.80% 4.9234 5.0228
CHF 0.05% 3.7422 3.8178
21.03.2019

Sprzedam Xboxa 360

Dodaj nowe ogoszenie