15.04.2018

Puńsk. Czy będzie ulica Romualda Witkowskiego (Romo Vitakausko)?

Po nagłej i niespodziewanej śmierci byłego naczelnika i wójta gminy Puńsk, wicestarosty sejneńskiego, Romualda Witkowskiego, wielu mieszkańców gminy bardzo ciepło wspomina jego postać.

Dał się, bowiem, przez długie lata pracy, poznać się nie tylko, jako niezmiernie sprawny urzędnik, społecznik, ale po prostu, jako nadzwyczaj dobry, życzliwy, pomocny ludziom człowiek.

Pewnie dlatego żegnała Go niemal cała gmina oraz wielu znajomych z Sejneńszczyzny i sąsiedniej Litwy.

Pochodzący z Puńska Antoni Baudzis, wiceprzewodniczącym rady powiatu sejneńskiego, rzucił pod rozwagę Rady Gminy w Puńsku pomysł nadania którejś z nowych ulic w miasteczku imienia R. Witkowskiego. Jego zdaniem, zasłużył na to jak najbardziej. Nie szczędził sił, zdrowia, prywatnego czasu na sprawy gminy i społeczności litewskiej na Sejneńszczyźnie. Był, jak wspominał Witold Liszkowski, obecny wójt gminy Puńsk, człowiekiem instytucją.

Przypomnijmy, że za czasów, gdy był naczelnikiem, gmin Puńsk, stała się jedną z pierwszych w Polsce zwodociągowanych i stelefonizowanych gmin. Dzięki jego zaangażowaniu i inicjatywie zbudowano siłami społecznymi ośrodek zdrowia, dom kultury, skansen ludowy. Zbudował Urząd Gminy, spowodował zbudowanie w Puńsku poczty.

 

To Romuald Witkowski organizował w Puńsku pierwsze polsko – litewskie targi gospodarcze, był jednym z inicjatorów powstania Polsko - Litewskiej Izby Gospodarczej w Suwałkach.

Wiele uczynił dla powstania i rozwoju w Puńsku litewskiego wydawnictwa „Aušra”, którym też przez wiele lat kierował.

Od kilku kadencji był wicestarostą sejneńskim. To m.in. jego wysiłkom udało się rozpocząć i zakończyć budowę Liceum Ogólnokształcącego w Puńsku oraz je wyposażyć.

Jak mało kto potrafił korzystać z unijnych funduszy transgranicznych, dzięki czemu zrealizowano wiele projektów transgranicznych we współpracy z Litwą i Białorusią.

Społecznie pełnił w latach 80. funkcję przewodniczącego Litewskiego Towarzystwa Społeczno –Kulturalnego.

Był wielokrotne odznaczany zarówno przez polskie, jak i litewskie władze państwowe. Otrzymał m.in. Order „Za zasługi dla Litwy”, litewski Krzyż Rycerski, srebrny Krzyż Zasługi

 

WYG

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.22.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.18% 4.2390 4.3246
USD 0.24% 3.7325 3.8079
GBP 0.80% 4.9234 5.0228
CHF 0.05% 3.7422 3.8178
21.03.2019

Sprzedam Xboxa 360

Dodaj nowe ogoszenie