12.09.2017

Sejny. Miasto zwróci dług litewskiej szkole Žiburis

Zakończyła się sądowa batalia o zwrot litewskiej szkole „Žiburis” zaległych subwencji oświatowych. Zgodnie z ugodą, dług zostanie zwrócony do 2022 roku- poinformował litewską agencję BNS dyrektor szkoły Algirdas Vaicekauskas.

Łączne zaległe zobowiązania miasta wobec litewskiej szkoły "Žiburys" wynoszą już - wraz z odsetkami - 2,2mln złotych, ponieważ miasto od lat przekazywało mniejszą niż przewiduje prawo subwencję oświatową, choć dostawało na ten cel odpowiednią subwencję rządową. Miasto zobowiązane było m.in. przekazywać subwencję na wszystkie dzieci uczęszczające do przedszkola z litewskim językiem nauczania, a w dalszej kolejności występować do właściwych gmin o zwrot przekazanych fundacji środków za dzieci mieszkające poza miastem. Tego obowiązku Urząd Miasta Sejny nie wykonywał. Na ten problem wskazywała zresztą już w 2015 roku Regionalna Izba Obrachunkowa (RIO), która kontroluje finanse miejskie. Część roszczeń już przedawniła się.

W maju br. władze Sejn przekazały już milion złotych, zapisanych w budżecie miasta na 2017 roku na ten cel przez Regionalną Izbę Obrachunkową ( radni nie uchwalili bowiem budżetu). Pozostałą sumę mają przekazać w ciągu pięciu lat, po około 250 tys. złotych co roku.

Fundacja im. Antanasa Baranauskasa "Dom Litewski" w Sejnach, jako organ prowadzący szkołę, zobowiązała się przekazać miastu w formie darowizny do końca września br. część odsetek – 468 tys. złotych. Jest to kwota odpowiadająca wielkości dotacji oświatowej na dzieci, które uczęszczały do litewskiego przedszkola, ale nie były mieszkańcami miasta, lecz pochodziły z okolicznych wsi oraz gmin. Te środki samorząd miejski ma przeznaczyć na rozwój kultury i wsparcie organizacji pozarządowych.

Natomiast szkoła, za odzyskane pieniądze ma zamiar m.in. urządzić boisko sportowe, zakończyć budowę ogrodzenia, być może część środków pójdzie na dowożenie uczniów, remont budynku, itp.

 Algirdas Vaicekauskas, dyrektor szkoły i jednocześnie przewodniczący Stowarzyszenia Litwinów w Polsce, już wcześniej zaznaczał, zaznaczył, że prawnie szkoła, ani Fundacja im. bp Baranauskasa, prowadząca szkołę litewska w Sejnach "Žiburys", nie może rezygnować z należnych pieniędzy, ale w imię dobrej współpracy, rozwoju miasta, biorąc także pod uwagę duże zadłużenie samorządu z tytułu innych wierzytelności, a także realnej groźbie wprowadzenia w mieście zarządu komisarycznego, Fundacja rozłoży na raty spłatę, a także przekaże w formie darowizny 468 tys. na rzecz samorządu.

Do szkoły i przedszkola działającego przy niej uczęszcza 108 dzieci. Placówka otrzymuje wsparcie państwa litewskiego, które wynosi około piątą część wykorzystywanych środków finansowych.

 

WYG

Źródło: zw,lt; wilnoteka.lt; BNS

Fot. Szkoła „Żiburys”

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.23.2018 Kupno Sprzedaż
EUR 0.03% 4.2564 4.3424
USD 0.10% 3.6179 3.6909
GBP 0.36% 4.8578 4.9560
CHF 0.09% 3.6246 3.6978
23.05.2018

praca na wakacje

Dodaj nowe ogoszenie