28.10.2016

Srebrne gody Suwalskiego Klubu Karte Kyokushin

W tym roku Suwalski Klub Karate Kyokushin świętuje jubileusz 25-lecia. Głównym punktem jubileuszowych uroczystości będzie zaplanowana na sobotę, 5 listopada w hali OSiR Gala Karate w czasie której zobaczymy siedem walk suwalczan z rywalami z innych polskich klubów, a jej uczestnicy skonsumują ważący 70 kg tort. Preludium do “Gali” będzie zaplanowane na środę, 2.listopada o godz. 14 otwarcie jubileuszowej wystawy SKKK w suwalskim aquaparku.

Suwalski Klub Karate Kyokushin – początki...

Karate jest dalekowschodnią sztuką walki, która narodziła się na Okinawie, jako forma samoobrony bez użycia broni. Dotychczas szacuje się, że istnieje około 100 różnych stylów karate propagowanych na całym świecie. Ważnym czynnikiem, który miał niewątpliwy wpływ na popularność tej sztuki walki w Europie, była ogromna popularność w latach 70. i 80. filmów z udziałem Bruce'a Lee ("Wejście smoka"). Aktor i sportowiec stał się idolem młodzieży na całym świecie, zatem nie dziwi fakt, iż masowo zaczęto otwierać kluby proponujące różne style sztuk walki, między innymi karate. Zainteresowanie treningami było ogromne. Również w Suwałkach w owym czasie powstaje grupa ćwiczących, wówczas jeszcze niezarejestrowana oficjalnie jako klub sportowy. To w tej grupie swoje pierwsze kroki na drodze karate stawiał 14-letni chłopak, wyraźnie zafascynowany tą formą ruchu, a ponadto zdeterminowany na tyle, by w przyszłości kontynuować ideę suwalskiego karate.

Suwalski Klub Karate Kyokushin powstał 20 listopada 1991 roku i został wpisany do rejestru stowarzyszeń kultury fizycznej. Inicjatorem założenia klubu był Marek Krejpcio, który swoją przygodę z tym sportem rozpoczął w 1983 roku w Suwałkach. Marek Krejpcio od momentu powstania klubu do chwili obecnej pełni funkcję Prezesa Zarządu i głównego instruktora. Aktualnie posiada stopień 5 dan oraz tytuł trenera klasy drugiej karate. Jest też trenerem kadry narodowej juniorów Polskiej Federacji Karate Shinkyokushin, jak też sędzią międzynarodowym „klasy A”. 20 kwietnia 2004 r. klub otrzymał status organizacji pożytku publicznego. Suwalski Klub Karate Kyokushin od momentu założenia jest członkiem Polskiego Związku Karate.

Od początku funkcjonowania SKKK, z Markiem Krejpcio współpracują i pomagają rozwijać działalność sportowo – wychowawczą:

* wiceprezes oraz drugi instruktor, Dariusz Anuszkiewicz, który jest odpowiedzialny za wyszkolenie dzieci.  Posiada stopień 2 dan, karate trenuje od 1987 roku.

* sekretarz klubu, Beata Krejpcio, której zadaniem jest merytoryczna praca nad dokumentacją, księgowością i logistyką klubu. Posiada stopień 2 kyu i trenuje od 1999 roku.

Z czasem do grona szkoleniowców dołączyli wychowankowie Marka Krejpcio:

* instruktor Marcin Wasilewski, trenujący grupy dziecięce w Szkole Podstawowej nr 4 w Suwałkach. Posiada stopień 1 dan, trenuje karate od 1999 roku.

* instruktor Natalia Kinga Krejpcio, prowadząca zajęcia w najmłodszej grupie dziecięcej w Szkole Podstawowej nr 10 w Suwałkach. Posiada stopień 1 kyu, trenuje karate od 1995 roku.

W historii klubu zapisali się także inni instruktorzy, których losy pokierowały w różne miejsca, ale kilka lat swojego życia poświęcili propagowaniu idei karate kyokushin w Suwałkach i okolicy:

* Jarosław Bobrowski – zawodnik i instruktor. To dzięki niemu powstała po raz pierwszy filia SKKK w Puńsku. Obecnie mieszka w Warszawie.

* Iwona Ołów – zawodniczka i instruktorka. Założyła i prowadziła pierwszą grupę dzieci w Szkole Podstawowej nr 4. Mieszka w Suwałkach.

* Tomasz Lewkowicz – zawodnik i instruktor. Reaktywował grupę treningową w Puńsku. Prowadził grupy dziecięce w Suwałkach. Obecnie mieszka w Warszawie, gdzie nadal kontynuuje działalność instruktorską. Aktualnie posiada stopień 2 dan.

 

Pierwsze lata działalności Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin upływały na systematycznym i konsekwentnym tworzeniu fundamentów pod funkcjonowanie stowarzyszenia sportowego. Należało utworzyć grupy szkoleniowe i znaleźć odpowiednie miejsce do ćwiczeń. Początkowo treningi odbywały się na małej sali OSiR, później przez krótki czas w Szkole Podstawowa nr 9. Następnie, znowu na krótki czas, klub powrócił w mury Szkoły Podstawowej nr 10. Kolejne siedziby mieściły się w Szkole Podstawowej nr 7 i Szkole Podstawowej nr 11. To na tych szkolnych salach, boso na twardych parkietach (nie marząc jeszcze nawet o wygodnej macie) pierwsi adepci karate wylewali pot i walczyli ze swoimi słabościami pod czujnym okiem trenera. Był to wyjątkowy czas pierwszych zachwytów suwalczan nad najtwardszym stylem karate. Czas zawiązywania się silnych więzi na długie lata. Niektórzy z pierwszych adeptów są w jakiś sposób związani z klubem do dziś, inni po wielu latach nieobecności powrócili do treningów, jeszcze inni wracają przy okazji świąt i zawodów. Jedno jest pewne – to właśnie w latach 90. w Suwałkach uformowała się silna grupa ludzi zakochanych w tej, wówczas egzotycznej, sztuce walki. Atmosfera panująca na sali karate i filozofia japońskiej sztuki walki przyciągały kolejnych chętnych pasjonatów. Nie sposób zliczyć, ilu ludzi dokładnie przewinęło się przez salę karate w ciągu tych wszystkich lat, ale liczba jest na pewno czterocyfrowa. Suwalski Klub Karate Kyokushin wychowuje już kolejne pokolenie ludzi. Rodzice, którzy dawniej trenowali (lub trenują do dziś) przyprowadzają na treningi swoje dzieci, chcąc zaszczepić w nich pasję do tej wartościowej dyscypliny. 

Rok 1995 okazał się przełomowym w historii klubu. Została wówczas podjęta jedna z ważniejszych, jak się później okazało, decyzji Zarządu SKKK. Powołano nową grupę, dedykowaną dzieciom. W trakcie pierwszych czterech, optymistycznych lat działalności klubu zaczęły pojawiać się pierwsze myśli i plany związane ze szkoleniem dzieci. Miały one niewątpliwie swoje uzasadnienie w idei karate opartej na wychowaniu młodych pokoleń w duchu samodyscypliny, szacunku do innych, rozwoju sprawności fizycznej i pracy nad siłą charakteru. Chęć pożytecznego zagospodarowania czasu wolnego swoim własnym dzieciom stała się dodatkowym bodźcem dla prezesa i sekretarz klubu: Marka i Beaty Krejpcio. Pomysł utworzenia grupy dziecięcej okazał się strzałem w dziesiątkę. Chętnych do nauki karate przybywało, a ich postępy dały nadzieję na starty w zawodach. Dzisiaj, po ponad 20 latach od tych wydarzeń, grupy dziecięce stanowią serce Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin. Są otaczane szczególną uwagą i troską trenerów. 

Wrzesień 1998 roku był następnym przełomem w rozwoju szkoleniowym. Dzięki pomocy Urzędu Miasta, pod przewodnictwem Prezydenta Grzegorza Wołągiewicza, klub uzyskał salę do ćwiczeń w budynku basenu Ośrodka Sportu i Rekreacji. Członkowie SKKK we własnym zakresie remontowali i odnawiali swoje pierwsze prawdziwe Dojo. Wówczas niewiele klubów w Polsce mogło poszczycić się profesjonalną salą karate. Zarząd klubu podjął decyzję o zainwestowaniu w wyposażenie sali (mata do sportów walki i sprzęt treningowy). W 2002 roku zaczęły funkcjonować dodatkowe grupy dziecięce, w Szkole Podstawowej nr 4. Członkowie klubu przekroczyli magiczną liczbę 100, a klub rósł w siłę. Sielanka ta skończyła się gwałtownie we wrześniu 2004 roku po remoncie obiektu basenu. Okazało się, że umowa wynajmu sali nie zostanie przedłużona. W tym miejscu miała powstać druga strefa siłowni. Klub stracił Dojo – miejsce tak ważne dla wszystkich ćwiczących. Sytuacja zmusiła Zarząd do decyzji o tymczasowym przeniesieniu siedziby do  Zespołu Szkół nr 6 na ulicy Sikorskiego. Niestety nie był to dobry okres dla rozwoju SKKK. Liczba grup treningowych i członków klubu zmniejszyła się drastycznie. Była to konsekwencja zmiany miejsca, a także jego trudnej dostępności oraz dużo niższego standardu. Po kilku miesiącach stagnacji, pomocną dłoń do karateków wyciągnął ówczesny dyrektor Zespołu Szkół nr 10, Pan Jerzy Szuliński. Zaproponował przerobienie starego magazynu na sprzęt szkolny, w salę treningową. Magazyn był umiejscowiony na drugim piętrze szkoły i wymagał dużego remontu, aby dostosować go do celów treningowych. Prace trwały kilka miesięcy. Starsi członkowie klubu pracowali przy remoncie, a pozostali trenowali w piwnicy szkolnej. Wreszcie, na koniec roku 2004 udało się zakończyć przygotowanie nowego Dojo. Oficjale otwarcie odbyło się w styczniu 2005 roku, a sala karate mieszcząca się w Szkole Podstawowej nr 10 do dziś, szczęśliwie, pozostaje siedzibą Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin. Funkcjonowanie klubu powróciło do normy. Grupy powoli się odbudowywały. Niektórzy ludzie wracali do treningów po przerwie, inni rozpoczynali dopiero przygodę z karate, zachęceni możliwością ćwiczenia na atrakcyjnej sali. Po kilku latach reaktywowane zostały dziecięce grupy treningowe w Szkole Podstawowej nr 4. Na dzień dzisiejszy sprawnie funkcjonuje w Suwałkach aż pięć grup dzieci, zróżnicowanych ze względu na wiek i stopień zaawansowania. Młodzi karatecy są otaczani szczególną opieką trenerską i wychowawczą czterech instruktorów, którzy z prawdziwym zaangażowaniem pracują nad ich prawidłowym rozwojem oraz odpowiednią postawą wobec ludzi i świata. Poziom szkoleniowy jest na tyle wysoki, że wielu młodych adeptów wyrasta na wybitnych i wszechstronnych zawodników, zdobywców medali Mistrzostw Województwa, Makroregionu, Polski i Europy. Wielu jest laureatami stypendiów Prezydenta Miasta Suwałk, Marszałka Województwa, a nawet Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. 

Teraz

W ostatnich pięciu latach klub odnotowuje od 150 do 200 członków, trenujących w siedmiu grupach (w tym najmłodsza grupa – dzieci 5-7 lat powołana w roku 2010) na salach Dojo znajdujących się w budynkach Szkoły Podstawowej nr 10 i Szkoły Podstawowej nr 4. Karate Kyokushin stało się na tyle popularną dyscypliną sportową, że zostało uznane za jeden z siedmiu sportów wiodących w Suwałkach. Zawodnicy klubu są od lat wspierani stypendiami i nagrodami Urzędu Miasta Suwałki, a klub korzysta z dofinansowań UM na cele statutowe. Dzięki dofinansowaniu wzbogacane jest wyposażenie sal treningowych oraz najważniejsze – działalność wychowawcza i sportowa oparta na szkoleniu dzieci, młodzieży i dorosłych, poprzez wyjazdy na obozy, seminaria szkoleniowe oraz zawody krajowe i międzynarodowe.

 Ogólnopolskie Mistrzostwa Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin z okazji 25–lecia działalności

GALA KARATE

(hala OSiR, ul. Wojska Polskiego 2, 16-400 Suwałki)

 5 listopada 2016 roku

- 18.00 – oficjalne otwarcie

- 18.30 – 19.30 – pokazy grup dziecięcych, oraz cztery pierwsze walki

- 19.30 – 20.30 – Jubileusz 25-lecia Klubu (Film 25-lecia, 70 kilogramowy tort

jubileuszowy do podziału dla wszystkich, nagrody i podziękowania jubileuszowe)

- 20.30 – 22.00 – pokazy grup starszych, oraz trzy ostatnie walki

- 22.00 – „Sayonara”

 

Więcej o gali wkrótce.

Suwalski Klub Karate Kyokushin – początki...

 

Karate jest dalekowschodnią sztuką walki, która narodziła się na Okinawie, jako forma samoobrony bez użycia broni. Dotychczas szacuje się, że istnieje około 100 różnych stylów karate propagowanych na całym świecie. Ważnym czynnikiem, który miał niewątpliwy wpływ na popularność tej sztuki walki w Europie, była ogromna popularność w latach 70. i 80. filmów z udziałem Bruce'a Lee ("Wejście smoka"). Aktor i sportowiec stał się idolem młodzieży na całym świecie, zatem nie dziwi fakt, iż masowo zaczęto otwierać kluby proponujące różne style sztuk walki, między innymi karate. Zainteresowanie treningami było ogromne. Również w Suwałkach w owym czasie powstaje grupa ćwiczących, wówczas jeszcze niezarejestrowana oficjalnie jako klub sportowy. To w tej grupie swoje pierwsze kroki na drodze karate stawiał 14-letni chłopak, wyraźnie zafascynowany tą formą ruchu, a ponadto zdeterminowany na tyle, by w przyszłości kontynuować ideę suwalskiego karate.

 

Suwalski Klub Karate Kyokushin powstał 20 listopada 1991 roku i został wpisany do rejestru stowarzyszeń kultury fizycznej. Inicjatorem założenia klubu był Marek Krejpcio, który swoją przygodę z tym sportem rozpoczął w 1983 roku w Suwałkach. Marek Krejpcio od momentu powstania klubu do chwili obecnej pełni funkcję Prezesa Zarządu i głównego instruktora. Aktualnie posiada stopień 5 dan oraz tytuł trenera klasy drugiej karate. Jest też trenerem kadry narodowej juniorów Polskiej Federacji Karate Shinkyokushin, jak też sędzią międzynarodowym „klasy A”. 20 kwietnia 2004 r. klub otrzymał status organizacji pożytku publicznego. Suwalski Klub Karate Kyokushin od momentu założenia jest członkiem Polskiego Związku Karate.

Od początku funkcjonowania SKKK, z Markiem Krejpcio współpracują i pomagają rozwijać działalność sportowo – wychowawczą:

* wiceprezes oraz drugi instruktor, Dariusz Anuszkiewicz, który jest odpowiedzialny za wyszkolenie dzieci.  Posiada stopień 2 dan, karate trenuje od 1987 roku.

* sekretarz klubu, Beata Krejpcio, której zadaniem jest merytoryczna praca nad dokumentacją, księgowością i logistyką klubu. Posiada stopień 2 kyu i trenuje od 1999 roku.

 

Z czasem do grona szkoleniowców dołączyli wychowankowie Marka Krejpcio:

* instruktor Marcin Wasilewski, trenujący grupy dziecięce w Szkole Podstawowej nr 4 w Suwałkach. Posiada stopień 1 dan, trenuje karate od 1999 roku.

* instruktor Natalia Kinga Krejpcio, prowadząca zajęcia w najmłodszej grupie dziecięcej w Szkole Podstawowej nr 10 w Suwałkach. Posiada stopień 1 kyu, trenuje karate od 1995 roku.

 

W historii klubu zapisali się także inni instruktorzy, których losy pokierowały w różne miejsca, ale kilka lat swojego życia poświęcili propagowaniu idei karate kyokushin w Suwałkach i okolicy:

* Jarosław Bobrowski – zawodnik i instruktor. To dzięki niemu powstała po raz pierwszy filia                                        SKKK w Puńsku. Obecnie mieszka w Warszawie.

* Iwona Ołów – zawodniczka i instruktorka. Założyła i prowadziła pierwszą grupę dzieci w                         Szkole Podstawowej nr 4. Mieszka w Suwałkach.

* Tomasz Lewkowicz – zawodnik i instruktor. Reaktywował grupę treningową w Puńsku.                   Prowadził grupy dziecięce w Suwałkach. Obecnie mieszka w Warszawie, gdzie nadal kontynuuje działalność instruktorską. Aktualnie posiada stopień 2 dan.

           

Pierwsze lata działalności Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin upływały na systematycznym i konsekwentnym tworzeniu fundamentów pod funkcjonowanie stowarzyszenia sportowego. Należało utworzyć grupy szkoleniowe i znaleźć odpowiednie miejsce do ćwiczeń. Początkowo treningi odbywały się na małej sali OSiR, później przez krótki czas w Szkole Podstawowa nr 9. Następnie, znowu na krótki czas, klub powrócił w mury Szkoły Podstawowej nr 10. Kolejne siedziby mieściły się w Szkole Podstawowej nr 7 i Szkole Podstawowej nr 11. To na tych szkolnych salach, boso na twardych parkietach (nie marząc jeszcze nawet o wygodnej macie) pierwsi adepci karate wylewali pot i walczyli ze swoimi słabościami pod czujnym okiem trenera. Był to wyjątkowy czas pierwszych zachwytów suwalczan nad najtwardszym stylem karate. Czas zawiązywania się silnych więzi na długie lata. Niektórzy z pierwszych adeptów są w jakiś sposób związani z klubem do dziś, inni po wielu latach nieobecności powrócili do treningów, jeszcze inni wracają przy okazji świąt i zawodów. Jedno jest pewne – to właśnie w latach 90. w Suwałkach uformowała się silna grupa ludzi zakochanych w tej, wówczas egzotycznej, sztuce walki. Atmosfera panująca na sali karate i filozofia japońskiej sztuki walki przyciągały kolejnych chętnych pasjonatów. Nie sposób zliczyć, ilu ludzi dokładnie przewinęło się przez salę karate w ciągu tych wszystkich lat, ale liczba jest na pewno czterocyfrowa. Suwalski Klub Karate Kyokushin wychowuje już kolejne pokolenie ludzi. Rodzice, którzy dawniej trenowali (lub trenują do dziś) przyprowadzają na treningi swoje dzieci, chcąc zaszczepić w nich pasję do tej wartościowej dyscypliny. 

                       

Rok 1995 okazał się przełomowym w historii klubu. Została wówczas podjęta jedna z ważniejszych, jak się później okazało, decyzji Zarządu SKKK. Powołano nową grupę, dedykowaną dzieciom. W trakcie pierwszych czterech, optymistycznych lat działalności klubu zaczęły pojawiać się pierwsze myśli i plany związane ze szkoleniem dzieci. Miały one niewątpliwie swoje uzasadnienie w idei karate opartej na wychowaniu młodych pokoleń w duchu samodyscypliny, szacunku do innych, rozwoju sprawności fizycznej i pracy nad siłą charakteru. Chęć pożytecznego zagospodarowania czasu wolnego swoim własnym dzieciom stała się dodatkowym bodźcem dla prezesa i sekretarz klubu: Marka i Beaty Krejpcio. Pomysł utworzenia grupy dziecięcej okazał się strzałem w dziesiątkę. Chętnych do nauki karate przybywało, a ich postępy dały nadzieję na starty w zawodach. Dzisiaj, po ponad 20 latach od tych wydarzeń, grupy dziecięce stanowią serce Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin. Są otaczane szczególną uwagą i troską trenerów. 

           

Wrzesień 1998 roku był następnym przełomem w rozwoju szkoleniowym. Dzięki pomocy Urzędu Miasta, pod przewodnictwem Prezydenta Grzegorza Wołągiewicza, klub uzyskał salę do ćwiczeń w budynku basenu Ośrodka Sportu i Rekreacji. Członkowie SKKK we własnym zakresie remontowali i odnawiali swoje pierwsze prawdziwe Dojo. Wówczas niewiele klubów w Polsce mogło poszczycić się profesjonalną salą karate. Zarząd klubu podjął decyzję o zainwestowaniu w wyposażenie sali (mata do sportów walki i sprzęt treningowy). W 2002 roku zaczęły funkcjonować dodatkowe grupy dziecięce, w Szkole Podstawowej nr 4. Członkowie klubu przekroczyli magiczną liczbę 100, a klub rósł w siłę. Sielanka ta skończyła się gwałtownie we wrześniu 2004 roku po remoncie obiektu basenu. Okazało się, że umowa wynajmu sali nie zostanie przedłużona. W tym miejscu miała powstać druga strefa siłowni. Klub stracił Dojo – miejsce tak ważne dla wszystkich ćwiczących. Sytuacja zmusiła Zarząd do decyzji o tymczasowym przeniesieniu siedziby do  Zespołu Szkół nr 6 na ulicy Sikorskiego. Niestety nie był to dobry okres dla rozwoju SKKK. Liczba grup treningowych i członków klubu zmniejszyła się drastycznie. Była to konsekwencja zmiany miejsca, a także jego trudnej dostępności oraz dużo niższego standardu. Po kilku miesiącach stagnacji, pomocną dłoń do karateków wyciągnął ówczesny dyrektor Zespołu Szkół nr 10, Pan Jerzy Szuliński. Zaproponował przerobienie starego magazynu na sprzęt szkolny, w salę treningową. Magazyn był umiejscowiony na drugim piętrze szkoły i wymagał dużego remontu, aby dostosować go do celów treningowych. Prace trwały kilka miesięcy. Starsi członkowie klubu pracowali przy remoncie, a pozostali trenowali w piwnicy szkolnej. Wreszcie, na koniec roku 2004 udało się zakończyć przygotowanie nowego Dojo. Oficjale otwarcie odbyło się w styczniu 2005 roku, a sala karate mieszcząca się w Szkole Podstawowej nr 10 do dziś, szczęśliwie, pozostaje siedzibą Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin. Funkcjonowanie klubu powróciło do normy. Grupy powoli się odbudowywały. Niektórzy ludzie wracali do treningów po przerwie, inni rozpoczynali dopiero przygodę z karate, zachęceni możliwością ćwiczenia na atrakcyjnej sali. Po kilku latach reaktywowane zostały dziecięce grupy treningowe w Szkole Podstawowej nr 4. Na dzień dzisiejszy sprawnie funkcjonuje w Suwałkach aż pięć grup dzieci, zróżnicowanych ze względu na wiek i stopień zaawansowania. Młodzi karatecy są otaczani szczególną opieką trenerską i wychowawczą czterech instruktorów, którzy z prawdziwym zaangażowaniem pracują nad ich prawidłowym rozwojem oraz odpowiednią postawą wobec ludzi i świata. Poziom szkoleniowy jest na tyle wysoki, że wielu młodych adeptów wyrasta na wybitnych i wszechstronnych zawodników, zdobywców medali Mistrzostw Województwa, Makroregionu, Polski i Europy. Wielu jest laureatami stypendiów Prezydenta Miasta Suwałk, Marszałka Województwa, a nawet Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. 

 

Teraz 

 

W ostatnich pięciu latach klub odnotowuje od 150 do 200 członków, trenujących w siedmiu grupach (w tym najmłodsza grupa – dzieci 5-7 lat powołana w roku 2010) na salach Dojo znajdujących się w budynkach Szkoły Podstawowej nr 10 i Szkoły Podstawowej nr 4. Karate Kyokushin stało się na tyle popularną dyscypliną sportową, że zostało uznane za jeden z siedmiu sportów wiodących w Suwałkach. Zawodnicy klubu są od lat wspierani stypendiami i nagrodami Urzędu Miasta Suwałki, a klub korzysta z dofinansowań UM na cele statutowe. Dzięki dofinansowaniu wzbogacane jest wyposażenie sal treningowych oraz najważniejsze – działalność wychowawcza i sportowa oparta na szkoleniu dzieci, młodzieży i dorosłych, poprzez wyjazdy na obozy, seminaria szkoleniowe oraz zawody krajowe i międzynarodowe.

 

 

Ogólnopolskie Mistrzostwa Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin 

z okazji 25–lecia działalności

GALA KARATE

(hala OSiR, ul. Wojska Polskiego 2, 16-400 Suwałki)

 

5 listopada 2016 roku

- 18.00 – oficjalne otwarcie

- 18.30 – 19.30 – pokazy grup dziecięcych, oraz cztery pierwsze walki

- 19.30 – 20.30 – Jubileusz 25-lecia Klubu (Film 25-lecia, 70 kilogramowy tort

jubileuszowy do podziału dla wszystkich, nagrody i podziękowania jubileuszowe)

- 20.30 – 22.00 – pokazy grup starszych, oraz trzy ostatnie walki

- 22.00 – „Sayonara”

 

Więcje o gali wkrótce.

Suwalski Klub Karate Kyokushin – początki...

 

Karate jest dalekowschodnią sztuką walki, która narodziła się na Okinawie, jako forma samoobrony bez użycia broni. Dotychczas szacuje się, że istnieje około 100 różnych stylów karate propagowanych na całym świecie. Ważnym czynnikiem, który miał niewątpliwy wpływ na popularność tej sztuki walki w Europie, była ogromna popularność w latach 70. i 80. filmów z udziałem Bruce'a Lee ("Wejście smoka"). Aktor i sportowiec stał się idolem młodzieży na całym świecie, zatem nie dziwi fakt, iż masowo zaczęto otwierać kluby proponujące różne style sztuk walki, między innymi karate. Zainteresowanie treningami było ogromne. Również w Suwałkach w owym czasie powstaje grupa ćwiczących, wówczas jeszcze niezarejestrowana oficjalnie jako klub sportowy. To w tej grupie swoje pierwsze kroki na drodze karate stawiał 14-letni chłopak, wyraźnie zafascynowany tą formą ruchu, a ponadto zdeterminowany na tyle, by w przyszłości kontynuować ideę suwalskiego karate.

 

Suwalski Klub Karate Kyokushin powstał 20 listopada 1991 roku i został wpisany do rejestru stowarzyszeń kultury fizycznej. Inicjatorem założenia klubu był Marek Krejpcio, który swoją przygodę z tym sportem rozpoczął w 1983 roku w Suwałkach. Marek Krejpcio od momentu powstania klubu do chwili obecnej pełni funkcję Prezesa Zarządu i głównego instruktora. Aktualnie posiada stopień 5 dan oraz tytuł trenera klasy drugiej karate. Jest też trenerem kadry narodowej juniorów Polskiej Federacji Karate Shinkyokushin, jak też sędzią międzynarodowym „klasy A”. 20 kwietnia 2004 r. klub otrzymał status organizacji pożytku publicznego. Suwalski Klub Karate Kyokushin od momentu założenia jest członkiem Polskiego Związku Karate.

Od początku funkcjonowania SKKK, z Markiem Krejpcio współpracują i pomagają rozwijać działalność sportowo – wychowawczą:

* wiceprezes oraz drugi instruktor, Dariusz Anuszkiewicz, który jest odpowiedzialny za wyszkolenie dzieci.  Posiada stopień 2 dan, karate trenuje od 1987 roku.

* sekretarz klubu, Beata Krejpcio, której zadaniem jest merytoryczna praca nad dokumentacją, księgowością i logistyką klubu. Posiada stopień 2 kyu i trenuje od 1999 roku.

 

Z czasem do grona szkoleniowców dołączyli wychowankowie Marka Krejpcio:

* instruktor Marcin Wasilewski, trenujący grupy dziecięce w Szkole Podstawowej nr 4 w Suwałkach. Posiada stopień 1 dan, trenuje karate od 1999 roku.

* instruktor Natalia Kinga Krejpcio, prowadząca zajęcia w najmłodszej grupie dziecięcej w Szkole Podstawowej nr 10 w Suwałkach. Posiada stopień 1 kyu, trenuje karate od 1995 roku.

 

W historii klubu zapisali się także inni instruktorzy, których losy pokierowały w różne miejsca, ale kilka lat swojego życia poświęcili propagowaniu idei karate kyokushin w Suwałkach i okolicy:

* Jarosław Bobrowski – zawodnik i instruktor. To dzięki niemu powstała po raz pierwszy filia                                        SKKK w Puńsku. Obecnie mieszka w Warszawie.

* Iwona Ołów – zawodniczka i instruktorka. Założyła i prowadziła pierwszą grupę dzieci w                         Szkole Podstawowej nr 4. Mieszka w Suwałkach.

* Tomasz Lewkowicz – zawodnik i instruktor. Reaktywował grupę treningową w Puńsku.                   Prowadził grupy dziecięce w Suwałkach. Obecnie mieszka w Warszawie, gdzie nadal kontynuuje działalność instruktorską. Aktualnie posiada stopień 2 dan.

           

Pierwsze lata działalności Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin upływały na systematycznym i konsekwentnym tworzeniu fundamentów pod funkcjonowanie stowarzyszenia sportowego. Należało utworzyć grupy szkoleniowe i znaleźć odpowiednie miejsce do ćwiczeń. Początkowo treningi odbywały się na małej sali OSiR, później przez krótki czas w Szkole Podstawowa nr 9. Następnie, znowu na krótki czas, klub powrócił w mury Szkoły Podstawowej nr 10. Kolejne siedziby mieściły się w Szkole Podstawowej nr 7 i Szkole Podstawowej nr 11. To na tych szkolnych salach, boso na twardych parkietach (nie marząc jeszcze nawet o wygodnej macie) pierwsi adepci karate wylewali pot i walczyli ze swoimi słabościami pod czujnym okiem trenera. Był to wyjątkowy czas pierwszych zachwytów suwalczan nad najtwardszym stylem karate. Czas zawiązywania się silnych więzi na długie lata. Niektórzy z pierwszych adeptów są w jakiś sposób związani z klubem do dziś, inni po wielu latach nieobecności powrócili do treningów, jeszcze inni wracają przy okazji świąt i zawodów. Jedno jest pewne – to właśnie w latach 90. w Suwałkach uformowała się silna grupa ludzi zakochanych w tej, wówczas egzotycznej, sztuce walki. Atmosfera panująca na sali karate i filozofia japońskiej sztuki walki przyciągały kolejnych chętnych pasjonatów. Nie sposób zliczyć, ilu ludzi dokładnie przewinęło się przez salę karate w ciągu tych wszystkich lat, ale liczba jest na pewno czterocyfrowa. Suwalski Klub Karate Kyokushin wychowuje już kolejne pokolenie ludzi. Rodzice, którzy dawniej trenowali (lub trenują do dziś) przyprowadzają na treningi swoje dzieci, chcąc zaszczepić w nich pasję do tej wartościowej dyscypliny. 

                       

Rok 1995 okazał się przełomowym w historii klubu. Została wówczas podjęta jedna z ważniejszych, jak się później okazało, decyzji Zarządu SKKK. Powołano nową grupę, dedykowaną dzieciom. W trakcie pierwszych czterech, optymistycznych lat działalności klubu zaczęły pojawiać się pierwsze myśli i plany związane ze szkoleniem dzieci. Miały one niewątpliwie swoje uzasadnienie w idei karate opartej na wychowaniu młodych pokoleń w duchu samodyscypliny, szacunku do innych, rozwoju sprawności fizycznej i pracy nad siłą charakteru. Chęć pożytecznego zagospodarowania czasu wolnego swoim własnym dzieciom stała się dodatkowym bodźcem dla prezesa i sekretarz klubu: Marka i Beaty Krejpcio. Pomysł utworzenia grupy dziecięcej okazał się strzałem w dziesiątkę. Chętnych do nauki karate przybywało, a ich postępy dały nadzieję na starty w zawodach. Dzisiaj, po ponad 20 latach od tych wydarzeń, grupy dziecięce stanowią serce Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin. Są otaczane szczególną uwagą i troską trenerów. 

           

Wrzesień 1998 roku był następnym przełomem w rozwoju szkoleniowym. Dzięki pomocy Urzędu Miasta, pod przewodnictwem Prezydenta Grzegorza Wołągiewicza, klub uzyskał salę do ćwiczeń w budynku basenu Ośrodka Sportu i Rekreacji. Członkowie SKKK we własnym zakresie remontowali i odnawiali swoje pierwsze prawdziwe Dojo. Wówczas niewiele klubów w Polsce mogło poszczycić się profesjonalną salą karate. Zarząd klubu podjął decyzję o zainwestowaniu w wyposażenie sali (mata do sportów walki i sprzęt treningowy). W 2002 roku zaczęły funkcjonować dodatkowe grupy dziecięce, w Szkole Podstawowej nr 4. Członkowie klubu przekroczyli magiczną liczbę 100, a klub rósł w siłę. Sielanka ta skończyła się gwałtownie we wrześniu 2004 roku po remoncie obiektu basenu. Okazało się, że umowa wynajmu sali nie zostanie przedłużona. W tym miejscu miała powstać druga strefa siłowni. Klub stracił Dojo – miejsce tak ważne dla wszystkich ćwiczących. Sytuacja zmusiła Zarząd do decyzji o tymczasowym przeniesieniu siedziby do  Zespołu Szkół nr 6 na ulicy Sikorskiego. Niestety nie był to dobry okres dla rozwoju SKKK. Liczba grup treningowych i członków klubu zmniejszyła się drastycznie. Była to konsekwencja zmiany miejsca, a także jego trudnej dostępności oraz dużo niższego standardu. Po kilku miesiącach stagnacji, pomocną dłoń do karateków wyciągnął ówczesny dyrektor Zespołu Szkół nr 10, Pan Jerzy Szuliński. Zaproponował przerobienie starego magazynu na sprzęt szkolny, w salę treningową. Magazyn był umiejscowiony na drugim piętrze szkoły i wymagał dużego remontu, aby dostosować go do celów treningowych. Prace trwały kilka miesięcy. Starsi członkowie klubu pracowali przy remoncie, a pozostali trenowali w piwnicy szkolnej. Wreszcie, na koniec roku 2004 udało się zakończyć przygotowanie nowego Dojo. Oficjale otwarcie odbyło się w styczniu 2005 roku, a sala karate mieszcząca się w Szkole Podstawowej nr 10 do dziś, szczęśliwie, pozostaje siedzibą Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin. Funkcjonowanie klubu powróciło do normy. Grupy powoli się odbudowywały. Niektórzy ludzie wracali do treningów po przerwie, inni rozpoczynali dopiero przygodę z karate, zachęceni możliwością ćwiczenia na atrakcyjnej sali. Po kilku latach reaktywowane zostały dziecięce grupy treningowe w Szkole Podstawowej nr 4. Na dzień dzisiejszy sprawnie funkcjonuje w Suwałkach aż pięć grup dzieci, zróżnicowanych ze względu na wiek i stopień zaawansowania. Młodzi karatecy są otaczani szczególną opieką trenerską i wychowawczą czterech instruktorów, którzy z prawdziwym zaangażowaniem pracują nad ich prawidłowym rozwojem oraz odpowiednią postawą wobec ludzi i świata. Poziom szkoleniowy jest na tyle wysoki, że wielu młodych adeptów wyrasta na wybitnych i wszechstronnych zawodników, zdobywców medali Mistrzostw Województwa, Makroregionu, Polski i Europy. Wielu jest laureatami stypendiów Prezydenta Miasta Suwałk, Marszałka Województwa, a nawet Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. 

 

Teraz 

 

W ostatnich pięciu latach klub odnotowuje od 150 do 200 członków, trenujących w siedmiu grupach (w tym najmłodsza grupa – dzieci 5-7 lat powołana w roku 2010) na salach Dojo znajdujących się w budynkach Szkoły Podstawowej nr 10 i Szkoły Podstawowej nr 4. Karate Kyokushin stało się na tyle popularną dyscypliną sportową, że zostało uznane za jeden z siedmiu sportów wiodących w Suwałkach. Zawodnicy klubu są od lat wspierani stypendiami i nagrodami Urzędu Miasta Suwałki, a klub korzysta z dofinansowań UM na cele statutowe. Dzięki dofinansowaniu wzbogacane jest wyposażenie sal treningowych oraz najważniejsze – działalność wychowawcza i sportowa oparta na szkoleniu dzieci, młodzieży i dorosłych, poprzez wyjazdy na obozy, seminaria szkoleniowe oraz zawody krajowe i międzynarodowe.

 

 

Ogólnopolskie Mistrzostwa Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin 

z okazji 25–lecia działalności

GALA KARATE

(hala OSiR, ul. Wojska Polskiego 2, 16-400 Suwałki)

 

5 listopada 2016 roku

- 18.00 – oficjalne otwarcie

- 18.30 – 19.30 – pokazy grup dziecięcych, oraz cztery pierwsze walki

- 19.30 – 20.30 – Jubileusz 25-lecia Klubu (Film 25-lecia, 70 kilogramowy tort

jubileuszowy do podziału dla wszystkich, nagrody i podziękowania jubileuszowe)

- 20.30 – 22.00 – pokazy grup starszych, oraz trzy ostatnie walki

- 22.00 – „Sayonara”

 

Więcje o gali wkrótce.

udostępnij na fabebook
15.11.2016, 22:08:56

Mijamoto

Założycielami byli trzej panowie:Zdzisław Chmielewski , Jan Sobolewski i Marek Krejpcio-taka jest prawda.

28.10.2016, 14:48:20

ŁUKASZ J

BEDZE ROBIC POKAZY I LAMAC DESKI BEDZIE SUPER IPREZA KARATE I JULBELUSZ KLUB KARATE POZDRAWI CAŁY SUWALSKI KLUB KARATE KYOKUSHIN I SHANA MARKA KREJPCIO

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.26.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
26.04.2024

ostrzenie pił

Dodaj nowe ogoszenie