18.08.2019

Święto rolników gminy Suwałki. Dożynki w Przebrodzie [wideo, zdjęcia]

Dożynki Gminy Suwałki odbywają się dziś w Przebrodzie. Coroczne święto plonów zgromadziło licznie przybyłych rolników i samorządowców z zaprzyjaźnionych gmin i miasta Suwałki. Była msza święta, okolicznościowe wystąpienia przybyłych gości i dzielenie się chlebem. Za trud pracy na roli dziękował rolnikom Zbigniew Mackiewicz, wójt Gminy Suwałki.

Jak mówił, większość obecnych gospodarzy przejęła ziemię po swoich rodzicach i dziadkach. Tym samym kultywują tradycję i przekazują dziedzictwo i dobre zwyczaje.

-My też w większości wychowaliśmy się większości w tym duchu. Nie muszę mówić, jak ciężka, niewdzięczna, ale i bardzo ważna jest praca rolnika. Z jak wieloma problemami zmagają się rolnicy, tymi zależnymi i niezależnymi od nich. W tym roku mamy kolejną suszę, drugi raz z rzędu. Plony niestety nie będą najlepsze. Współczesny rolnik musi być osobą wszechstronną, niejednokrotnie mechanikiem, weterynarzem, urzędnikiem, z uwagi na ogrom dokumentów do wypełnienia i ekonomistą. Musi kalkulować, w jakim kierunku to swoje gospodarstwo prowadzić, żeby zapewnić dobry godny byt dla siebie, dla swojej rodziny i tym samym zapewnić chleb na nasze stoły. Rolnicy gminy Suwałki, jesteście bohaterami polskiej wsi.

Wystarczy udać się poza granice miasta i widzimy, jak wyglądają gospodarstwa, w większości zadbane, świecące przykładem. Szczycimy się tym, że swoją ciężką pracę wkładacie nie tylko, żeby był chleb na naszych stołach, ale też w wizerunek. Życzę Wam, żeby Wasze plany się spełniały i żebyście mogli dalej z pasją i satysfakcją robić to, co robicie – mówił Zbigniew Mackiewicz. 

 

Na dożynki zjechały liczne delegacje zaprzyjaźnionych gmin z Litwy i Polski, w tym odległego Zamościa, z którą gmina Suwałki realizowała wspólny projekt. Było rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, który wygrała wieś Sobolewo. Za nią był Leszczewek i Krzywe. Rozstrzygnięto też konkursu na najsmaczniejszą potrawę z ryby. Tutaj wyróżnienie za stynkę w pomidorach otrzymała Anna Sapieszko, trzecie miejsce za pstrąga w zbroi przypadło Beacie Kożuchowskiej, druga lokata za pstrąga w porach Małgorzacie Dojnikowskiej, a konkurs wygrała Alicja Rzadkiewicz za „bibę majsona”, potrawę rybną własnego przepisu. 

Zbigniew Mackiewicz uhonorował odznaką Gminy Suwałki swojego poprzednika, wieloletniego wójta gminy Tadeusza Chołko oraz wyróżnieniem zespół Wigranie, za świetny wynik na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.

Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę przy muzyce.

 

Źródło: FB Gminy Suwałki

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
02.18.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.35% 4.2186 4.3038
USD 0.51% 3.8922 3.9708
GBP 0.40% 5.0625 5.1647
CHF 0.43% 3.9654 4.0456
18.02.2020

LIDER PLACU DREWNA

Dodaj nowe ogoszenie