11.01.2019

Angelika Koniecko przygotowuje się do Igrzysk Światowych w Australii. Pomóżmy jej spełnić marzenia

Suwalczanka jest gwiazdą europejskiego pływania zawodników niepełnosprawnych intelektualnie. Marzy się jej jeszcze złoto na igrzyskach światowych i mistrzostwach świata oraz start w igrzyskach paraolimpijskich.

Angelika Koniecko jest silna, ma twardy charakter, dzielnie walczy z przeciwnościami losu. Skończyła IV Liceum Ogólnokształcące z klasami integracyjnymi, jest ratownikiem WOPR, niedawno uzyskała uprawnienia instruktora pływania i będzie pracowała z dziećmi dotkniętymi niepełnosprawnością. Próbuje swoich sił w technikum masażu w Akademickim Zespole Szkół PWSZ, ma pomysły na naukę kolejnego zawodu. Przede wszystkim jednak stawia przed sobą śmiałe  cele sportowe, a kiedy się raptem 21 lat, wszystko wydaje się możliwe.

- Potrzebuję jednak pomocy - nie kryje zawodniczka. - Skończyło mi się stypendium za brązowy medal mistrzostw świata, wywalczony w grudniu 2017 w Meksyku, a jeszcze nie wiem, kiedy otrzymam finansowe, znacznie skromniejsze wsparcie na bieżący rok. Dlatego szukam chętnego do współpracy fizjoterapeuty, który sprawi, że kontuzje będą omijały mnie szerokim łukiem oraz sponsorów, specjalizujących się w suplementacji sportowej oraz cateringu dietetycznym.

Sport niepełnosprawnych stoi na coraz wyższym poziomie. Podopieczna trenera Jerzego Piątkowskiego przekonuje się o tym na co dzień. Część zajęć odbywa w grupie Edwarda Deca, ćwiczy obok trzykrotnej mistrzyni paraolimpijskiej osob niedowidzących Joanny Mendak.  

- Angelika trenuje dwa razy dziennie, a najważniejsze, że ma chęci do systematycznej pracy - opowiada Jerzy Piątkowski. - Jeżeli jej zapał będzie się utrzymywał, pierwsze efekty powiiniśmy już sprawdzić na przełomie marca i kwietnia podczas mistrzostw Polski.

W mistrzostwach Polski Sprawnych Razem suwalczanka, jak wylicza, zdobyła już 26 złotych medali, ośmiokrotnie była wybierana najlepszą zawodniczką. 

Angelika Koniecko jest królową stylu grzbietowego. Na mistrzostwach Europy 2014 w czeskim Libercu wywalczyła złote medale na 50, 100 i 200 grzbietem. Mistrzowskie tytuły obroniła dwa lata później we włoskim Loano, gdzie dorzuciła jeszcze czwarte złoto na 200 zmiennym i brąz na 200 m dowolnym.

Dwukrotnie startowała w Ekwadorze, gdzie wywalczyła brązowy medal igrzysk światowych INAS Global Games. O miejscu na najniższym stopniu podium mistrzostw świata w Meksyku już wspomnieliśmy.

- Teraz najważniejszym wyzwaniem są jesienne Global Games w Brisbane - mówi Angelika. - Przede mną długie miesiące treningów i wierzę, że znajdę pomoc w odnowie biologicznej i w zaopatrzeniu w odźywki. Zdrowie mi dopisuje i wsparcia, na ktore bardzo liczę, na pewno nie zmarnuję - zapewnia.

Wojciech Drażba

Fot. Archiwum


udostępnij na fabebook
29.04.2019, 07:33:20

Agnieszka

Czym różni się organizm takiego zawodnika od zawodnika pełnosprawnego intelektualnie? Czy wytrzymałość lub dynamika jest inna? Pytam, ponieważ nie mam takiej wiedzy od strony medycznej i chętnie dowiedziałabym się, jaka jest różnica. Czy najlepszy pływak w historii- Michael Phelps nie cierpiał na zaburzenia intelektualne?

11.01.2019, 21:13:12

Wielbiciel

Brawo Angelika nasza Suwalczanka .Pomószmy jej wspólnymi siłami zrealizować plany !!!!!!!!

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.26.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.03% 4.2115 4.2965
USD 0.55% 3.6988 3.7736
GBP 0.23% 4.7040 4.7990
CHF 0.14% 3.7940 3.8706
25.06.2019

Obsługa baru

25.06.2019

Sprzątanie

Dodaj nowe ogoszenie