09.01.2017

Badminton. Mistrz lepszy od wicemistrza, ale liderem brązowi medaliści [zdjęcia]

W sobotę i niedzielę w Suwałkach i Łodzi odbyły się turnieje inaugurujące rozgrywki ekstraklasy sezonu 2017. W Suwałkach, w hicie I rundy broniący mistrzowskiego tytułu SKB Litpol-Malow Suwałki pokonał 4:2 aktualnych wicemistrzów Hubala Białystok. W Łodzi turniej wygrali brązowi medaliści 2016 AGH Kraków i to oni, dzięki lepszemu bilansowi setów objęli prowadzenie w tabeli.

W hicie I rundy w Suwałkach największym zainteresowaniem kibiców cieszył się mecz dwóch najlepszych w ostatnich latach zespołów, czyli SKB Liptol-Malow - Hubala Białystok.

Hitem meczu był pojedynek z udziałem grających w barwach SKB Indonezyjki Febby Angguni z występującą w białostockim klubie Białorusinką Alesją Zajcevą.  Ich mecz stał na poziomie niespotykanym w Polsce, przewyższającym o dwie-trzy klasy to, co pokazują Polki. Ba, wielu mężczyzn grających w ekstraklasie miałoby problem z pokonaniem tych badmintonistek.

Mecz 2:0 (21:16, 21:16) wygrała Angguni, Początek pierwszego seta należał do Białorusinki, która niewielką 2-3 punktową przewagę utrzymywała do stanu 11:9. I wówczas zaatakowała Inodnezyjka, która po czterech punktach z rzędu objęła prowadzenie 13:11. Wprawdzie Zajceva zdołała wyrównać na 13:L13, a po chwili ma 14:14, ale był to jej przysłowiowy łabędzi śpiew. Febby odjechała na 17:14, a po kilku minutach na 20:15  stało się jasne, że tego seta wygrać może tylko ona. Ostatecznie set 21:16 dla Angguni. Set drugi poza pierwszymi akcjami, które przyniosły punkty obu zawodniczkom (1:1), i świetnym środkiem partii w wykonaniu Zajcevej, pod dyktando Febby. A to w skrócie zapis tego seta (na pierwszym miejscu Angguni): 1:1, 6:1, 7:4, 7:6, 9:6, 11:7, 12:9, 12:14, 19:14, 21:16.

W suwalskim zespole zagrali dwaj juniorzy Filip Krukowski, dla którego był to debiut w ekstraklasie i Michał Sobolewski. W meczu SKB Liptol-Malow – AZS UWM Olsztyn doszło do pojedynku Sobolewskiego z Jackiem Niedźwiedzki, najbardziej utytułowanym singlistą w historii suwalskiego klubu reprezentującym w tym sezonie barwy AZS UWM. Jeszcze tym razem wygrał popularny Misiek, czyli Niedźwiedzki.

- Michał zagrał nie tak jak powinien, ale tak jak ja chciałem – mecz z młodszym kolegą podsumował J. Niedźwiedzki. – Gdyby trzymał mnie w końcówce kortu, gdyby poganiał po rogach szybko bym pękł. Ale on podał mi rękę, więc nie wypadało mi ją odtrącać.

- A ja cieszę się, że Michał i Filip zagrali w ekstraklasie, bo to doświadczenie będzie wkrótce procentowało – dodał Michał Łogosz, który w tym turnieju nie tylko grał, ale pełnił też rolę kierownika suwalskiej drużyny. – Chłopcy zagrali na miarę swoich aktualnych możliwości, ale rywale byli jeszcze poza ich zasięgiem.

Bez wątpienia na uwagę i słowa uznania zasługuje postawa młodzieży z OSSM Białystok. I to nie tylko ze względu na prezentowane umiejętności, ale także postawę fair play. W tym drugim przypadku chodzi głównie o parę Wiktoria Dąbczyńska/Aleksandra Goszczyńska.

W trzecim secie meczu Monika Bieńkowska/Magdalena Witek - Wiktoria Dąbczyńska/Aleksandra Goszczyńska przy stanie 17:15 dla debla SKB, po kolejnym ataku suwalczanek Ola przerwała akcję i zgłosiła sędziemu, iż punkt należy się rywalkom, bowiem lotka, którą ona przebiła na stronę rywalek wcześniej niż od rakiety odbiła się od kortu, czego nie dostrzegli prowadzący mecz sędzia i rywalki. Po interwencji Oli suwalski debel prowadizł już 18:15 i wydawało się, że jest już po meczu. Wiktoria i Ola nie tylko odrobiły straty, ale wygrały seta 23:21 i mecz 2:1.

- A co miałam zrobić, jak rzeczywiście lotka zanim ja ją dobiłam uderzyła w kort?  To chyba normalne, że takie sytuacje zgłasza się sędziemu. W tym co zrobiłam nie widzę niczego nadzwyczajnego. Więcej, uważam, że każdy sportowiec będąc na moim miejscu postąpiłby tak samo – mówiła Ola Goszczyńska.

Być może postąpiłby tak samo, a może nie. Gest Oli to dowód, że w sporcie trzeba umieć wygrywać, ale nie za wszelką cenę. Bez wątpienia nie jest to gest na miarę przyznania Oli i Wiktorii nagrody fair play, ale na pewno na gratulacje za promowanie sportu czystego od wszelkiego rodzaju błędów, wypaczeń i przekrętów, które często decydują o zwycięstwie.

BRAWO OLA GOSZCZYŃSKA, BRAWO WIKTORIA  DĄBCZYŃSKA. TAK TRZYMAJCIE DZIEWCZYNY.

Adam Cwalina/Łukasz Moreń - Lech Dryżałowski/Piotr Kowenicki  21:12, 21:19

Kamila Augustyn/Michał Łogosz - Paulina Rutkowicz/Paweł Wirzinkiewicz 21:8, 21:7

Michał Sobolewski - Jacek Niedźwiedzki 17:21, 15:21

Monika Bieńkowska/Magdalena Witek - Małgorzata Polak/Paulina Rutkowicz  21:7, 21:6

SKB Litpol-Malow Suwałki – OSSM Białystok 5:1

Maciej Poulakowski - Adam Szolc 21:12, 21:15

Febby Angguni - Wiktoria Dąbczyńska 21:9; 21:10

Adam Cwalina/Łukasz Moreń - Bartosz Markiewicz/Konrad Płoch  21:10; 21:11

Kamila Augustyn/Michał Łogosz - Dominik Ziętek/Aleksandra Goszczyńska 21:10; 21:14

Michał Sobolewski - Dominik Ziętek  12:21; 21:14; 21:19

Monika Bieńkowska/Magdalena Witek - Wiktoria Dąbczyńska/Aleksandra Goszczyńska 14:21; 21:14; 21:23

SKB Litpol-Malow Suwałki – Sportowa Politechnika Gdańsk 5:1

Maciej Poulakowski -  Przemysław Ciastoń 21:12, 21:8

Adam Cwalina/Łukasz Moreń - Przemysław Ciastoń/Maciej Kuchta 21:9; 21:6

Febby Angguni - Emilia Korpus 21:12; 21:6

Monika Bieńkowska/Magdalena Witek - Agata John/Aleksandra Paprzycka 21:8; 21:12

Filip Krukowski - Rafał Kasparów  17:21; 21:18; 11:21

Michał Łogosz/Kamila Augustyn - Rafał Kasparów/Aleksandra Paprzycka 21:19; 21:17,

SKB Litpol-Malow Suwałki – Hubal Białystok 5:1

Febby Angguni - Alesja Zajceva 21:16; 21:16

Maciej Poulakowski - Michał Rogalski  13:21; 12:21

Adam Cwalina/Łukasz Moreń - Michał Rogalski/Paweł Śmiłowski 21:15; 21:18

Febby Angguni/Kamila Augustyn - Karolina Janowska/Edyta Tarasewicz 21:14; 21:16

Łukasz Moreń - Maciej Dąbrowski 21:11; 21:13

AdamCwalina/Kamila Augustyn - Alesja Zajceva/Paweł Śmiłowski  21:17; 22:20