11.07.2017

MTB Suwałki w „Krainie Łowców Przygód” [zdjęcia]

W niedzielę w Gołdapi prawie 500 zawodników z Polski, Litwy, Rosji, Białorusi i… Włoch, w tym 16 z MTB Suwałki rywalizowało w wyścigu pn. „W Krainie Łowców Przygód” zaliczanych do cyklu Maratony Kresowe. Kolarze walczyli na trzech dystansach: Mini (6,8 km), Półmaraton (35 km), Maraton (63 km). Suwalczanie, podobnie jak w Drohiczynie, wywalczyli pięć medali.

Jedyne w województwie warmińsko-mazurskim uzdrowisko po raz drugi w historii stało się na jeden dzień stolicą kolarstwa we wschodniej części Polski. Tym razem trasa okazała się zdecydowanie trudniejsza niż przed rokiem. Szerokie szutry i leśne dukty zamieniły się w bagno, które musieli sforsować kolarze. Ciężko znaleźć zawodnika, który nie byłby zmuszony do zejścia z roweru, aby pokonać ogromne ilości błota na trasie. Dodatkową atrakcją okazał się kręty, wąski singiel nad rzeką Jarką oraz przejazd przez niewielki most na terenie wojskowym.

Na dystansie Półmaratonu zawodnicy MTB Suwałki zdobyli 4 medale. W kategorii Kobiety FIT K5 ponownie zdecydowanie zwyciężyła Małgorzata Walendzewicz, a wśród najstarszych zawodników (Mężczyźni M7) triumfował obchodzący w tym roku swoje siedemdziesiąte urodziny Dariusz Klin. Srebrny medal w kategorii Orlik wywalczył Piotr Wasilewski, do złota zabrakło 30 sekund. Efektywnym finiszem popisał się za to Krzysztof Stankiewicz, który na 35-kilometrowej trasie pokonał czwartego zawodnika o 2 sekundy, zdobywając 3. miejsce w kategorii Mężczyźni M5.

Z najdłuższym dystansem postanowił zmierzyć się Sylwester Szymański. Zdecydowanie „odjechał” rywalom z kategorii Mężczyźni M6, dorzucając do swojej kolekcji kolejne złoto.

Warto wyróżnić najmłodszych zawodników MTB Suwałki. Mikołaj Szeliga zmierzył się z dystansem Mini, a Patryk Wierzbiło i Mateusz Wasilewski rywalizowali w Półmaratonie. To jedne z pierwszych startów naszych Juniorów, którzy zdobywając doświadczenie stopniowo poprawiają swoje lokaty.

Teraz zawodnicy MTB Suwałki zmierzą się już 15 lipca w stolicy białoruskiej części Suwalszczyzny – Sopoćkiniach. W tym roku dojazd na Białoruś będzie wyjątkowo krótki ze względu na otwarte przejście graniczne w Rudawce. Lipiec kolarze zakończą w Chełmie na Lubelszczyźnie ścigając się m.in. w ramach Mistrzostw Polski XCT.

Tekst: Piotr Wasilewski