31.03.2018

Raków Częstochowa - Wigry Suwałki 0:1. Mieli pomysł i są już wysoko w tabeli [opinie,wyniki]

Biało-Niebiescy, po golu Patryka Klimali w doliczonym czasie gry, sprawili sobie pod Jasną Górą najlepszy świąteczny prezent. Przy okazji, zrewanżowali się ekipie z Częstochowy za jesienną porażkę 0:3.

"Mamy pomysł na Raków" - zapewniał przed wyjazdem trener Artur Skowronek i, jak się okazało, wcale się nie przechwalał. Wigry zaastosowały tę samą broń, którą Raków zaskoczył je w drugiej połowie w Suwałkach. Zaatakowaly przeciwnika przed jego polem karnym i gospodarze przez ponad kwadrans mieli problem z opuszczeniem własnej połowy.

- Był to mecz taktyki, który mógł nie podobać się kibicom - opowiada Artur Skowronek. -  Oba zespoły dużo biegały, walczyły, zagrały wysokim pressingiem, miały dużo przestrzeni, ale nie stwarzały podbramkowych sytuacji.

Kilka okazji wzmocnieni zimą miejscowi mieli w pierwszej połowie. Po półgodzinie gry Artem Rachmanow ładnie uderzył głową, ale piłka trafiła w słupek bramki Hieronima Zocha. Suwalski bramkarz nie dał się pokonać po uderzeniach Mateusza Zachary  i Krystiana Wójcika.

Po zmianie stron piłka częściej gościła na połowie Wigier, które skupiły się na obronie. Defensywa musiała być szczelna, bo przyjezdnym zależało na tym, by Raków nie zagrażał im po prostopadłych zagraniach. Pauzującego za kartki Patryka Sokołowskiego zastąpił Robert Obst, a zmęczonego walką Serhija Pyłypczuka 20 minut przed końcem zmienił Laurentiu Iorga. Wigry wyprowadzały akcje lewą stroną, najwięcej biegał nią Artur Bogusz, za którego w 81 minucie wszedł Piotr Kwaśniewski.

Siłą Biało-Niebieskich miały być przejęcia piłki i szybkie przejścia do ataków. Taką akcję udało się im wykonać w drugiej minucie doliczonego czasu. Po przejęciu, piłka trafiła do Damiana Gąski. Pomocnik Wigier przedryblowal dwóch rywali i wypuścił w uliczkę Patryka Klimalę. Reprezentant Polski do lat 20 nie zmarnował sytuacji sam na sam z Jakubem Szumskim i zdobył  zwycięskiego dla Wigier, a swojego siódmego gola w sezonie.

Przed końcowym gwizdkiem szczęśliwego strzelca zmienił 19-letni wychowanek Wigier Adrian Piekarski, który zadebiutował na pierwszoligowych boiskach.

Dla typowanego do awansu Rakowa była to druga porażka w drugim tegorocznym spotkaniu. Wigry wygrały już 10. mecz w tych rozgrywkach, a że w innych spotkaniach tej kolejki często padały remisy, awansowały  z ósmego na 5. miejsce w tabeli.

Na czwartej pozycji jest już GKS Katowice, który odniósł trzecie zwycięstwo z rzędu. Zapowiada się ciekawa walka o awans do Lotto Ekstraklasy. Przed rokiem spadły z niej Ruch Chorzów i Górnik Łęczna, ktore sa coraz bliżej kolejnej degradacji. Ruch poniósł kolejną porażkę, a Łęczna tylko zremisowała z także broniącym się przed spadkiem Stomilem Olsztyn, dla którego gola zdobył wychowanek Wigier Paweł Baranowski.

Pomeczowe wypowiedzi trenerów:

Artur Skowronek (Wigry): - Gratuluję moim pilkarzom serca, które włożyli w ten mecz, zangażowania i pasji do gry. Gratuluję moim asystentom, bo mocno przeanalizowali Raków, stosujący specyficzną taktykę, która daje sporo efektów.

Dzięki Dawidowi Szulczkowi, mieliśmy fajny pomysł, żeby bocznymi obrońcami i skrzydłowymi zaskoczyć przeciwnika. Szczególnie dobrze funkcjonowała nasza lewa strona, często byliśmy w posiadaniu piłki, ale nie stwarzaliśmy sytuacji.Byliśmy konsekwentni w grze defensywnej. Zabraliśmy przeciwnikowi atut w postaci prostopadłych podań, jakie lubi Raków.

W przekroju całego meczu, pasja, taktyka i zaangażowanie zaowocowało tym, że możemy cieszyć się z trzech punktów i trochę odetchnąć przed środowym meczem ze Stomilem.

Marek Papszun (Raków): - Jesteśmy smutni w tę Wielką Sobotę, ale muszę podziekować chłopakom za ambicję i walkę oraz kibicom, którzy w nas wierzą i realnie oceniają sytuację.

Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że Wigry są solidnym zespołem, ale przede wszystkim z tego, że mają indywidualności i musimy się mocno napracować, żeby je zneutralizować. Tak też się stało. Oprócz tej jednej sytuacji, Wigry nie stworzyły praktycznie żadnego zagrożenia.

Wiadomo było, że kto w tym meczu strzeli bramkę, będzie miał olbrzymią przewagę. Wydawało się, że to my szukamy okazji po stałych fragmentach gry i z akcji, ale się nie udawało.

Było to niezły mecz, ale bez bramkowych sytuacji. Jeden błąd w defensywie przesądził o tym, że przegraliśmy. Jesteśmy bardzo smutni, ale się nie poddajemy. Już w drugi dzień świąt wracamy do pracy, żeby się podnieść po porażkach.

Raków Częstochowa - Wigry Suwałki 0:1 (0:0)

Bramka: 0:1 - Patryk Klimala 90

Żółte kartki: Radwański (Raków) - Obst, Bogusz, Radecki, Iorga (Wigry) oraz rezerwowy Wigier Adrian Jurkowski. Sędziował: Łukasz Szczech (Warszawa). Widzów: 2832.

Raków: Jakub Szumski - Przemysław Oziębała (72 Jakub Łabojko), Artiom Rachmanow, Andrzej Niewulis, Łukasz Góra, Dariusz Formella (76 Adam Czerkas), Piotr Malinowski, Rafał Figiel, Adam Radwański, Krystian Wójcik (64 Karol Mondek), Mateusz Zachara.

Wigry: Hieronim Zoch - Mateusz Spychała, Rafał Remisz, Mateusz Żyro,  Artur Bogusz (81 Piotr Kwaśniewski), Serhij Pyłypczuk (69 Laurențiu Iorga), Robert Obst, Mateusz Radecki, Damian Gąska, Mariusz Rybicki, Patryk Klimala (90 Adrian Piekarski).

Pozostałe wyniki 24. kolejki:

Górnik Łęczna - Stomil Olsztyn 1 : 1 (1:0)

Gole: Sergei Mošnikov 5 - Paweł Baranowski 90

Żółte kartki: Adrian Łuszkiewicz, Jurij Wereszczak – Lukas Kubáň, Wiktor Biedrzycki

Puszcza Niepołomice - Stal Mielec 0 : 0

Żółte kartki: Longinus Uwakwe, Piotr Stawarczyk – Krzysztof Kiercz, Jakub Arak, Dejan Dermanović.

Pogoń Siedlce Bytovia Bytów 1 : 1 (1:1)

Gole: Grzegorz Tomasiewicz 37 - Janusz Surdykowski 40

Żółte kartki: Daniel Chyła, Damian Świerblewski – Sławomir Duda, Łukasz Wróbel, Kamil Wacławczyk

Miedź Legnica - Chrobry Głogów 1 : 1 (1:0)

Gole: Fabian Piasecki 17 - Łukasz Szczepaniak 52

Żółte kartki: Tomislav Božić – Marcel Gąsior.
Czerwona kartka (za dwie zółte): Marcel Gąsior (Chrobry, 87. min.)

Chojniczanka Chojnice - Odra Opole 2 : 1 (1:0)

Gole: Maciej Górski 33, Adam Ryczkowski 78 - Tomáš Mikinič 74

Żółte kartki: Adam Ryczkowski, Sebastian Steblecki – Rafał Niziołek, Mateusz Bodzioch, Szymon Skrzypczak.

GKS Tychy - Ruch Chorzów 2 : 0 (1:0)

Gole: Edgar Bernhardt 3,  Łukasz Grzeszczyk 83 (k)

Żółte kartki: Jakub Vojtuš, Mateusz Grzybek, Dawid Abramowicz, Łukasz Grzeszczyk – Marcin Kowalczyk, Jakub Kowalski, Miłosz Trojak

W 69. minucie mecz został przerwany na 8 minut z powodu zamieszek na trybunach

Olimpia Grudziądz - Podbeskidzie Bielsko-Biała 0 : 0

Żółte kartki: Robert Candrea, Tomasz Wełna, Mario Martínez – Mavroudis Bougaidis, Guga Palawandiszwili, Valerijs Šabala

GKS Katowice - Zagłębie Sosnowiec 1 : 0 (0:0)

Gol: Adrian Błąd 62

Żółte kartki: Mateusz Mączyński, Oktawian Skrzecz – Alexandre Cristóvão.
Czerwona kartka: Bartłomiej Babiarz (Zagłębie, 51. min.)

21. kolejki:

Stomil Olsztyn - Ruch Chorzów 24.04. g. ???

Bytovia Bytów - GKS Tychy 25.04. g. 18:00

22. kolejki

Raków Częstochowa - Odra Opole 4.04. g. ???

Chojniczanka Chojnice - GKS Katowice 18.04. g. ???

2 - Artur Bogusz, Mateusz Radecki, Mariusz Rybicki,

1 – Damian Gąska, Kamil Kościelny, Robert Obst, Rafał Remisz, Mariusz Rybicki, Damian Garbacik (GKS Katowice, samobój), Valērijs Šabala (Podbeskidzie, samobój)