01.01.2017

W suwalskim sporcie 2016 to był rok, dobry rok (cz. I)

Rok 2016 był jednym z najlepszych, jeśli nie najlepszym w historii suwalskiego sportu. Bez wątpienia był to rok oszczepniczki Marii Magdaleny Andrejczyk i jej trenera Karola Sikorskiego, których współpraca zaowocowała kapitalny występem Majki i 4. miejscem na IO w Rio de Janeiro. Ale sukcesów suwalskich sportowców było dużo, dużo więcej. Przeżyjmy je jeszcze raz...

A oto chronologiczny przegląd najważniejszych sportowych wydarzeń w pierwszej połowie minionego roku...

STYCZEŃ

  • Z piłkarzami I-ligowych Wigier rozpoczął treningi 24-letni pomocnik Omar Santana Cabrera, Hiszpan mający na koncie występy w Segunda Division B (trzeci poziom rozgrywek), w barwach Celty Vigo B i Atletico Madryt B. Santana obok Słowaka Martina Barana i Chorwata Marco Brtana, był  jednym z trzech obcokrajowców którzy wiosną 2016 debiutowali w Wigrach, ale po zakończeniu rundy opuścili suwalski klub. Suwalczanie w pierwszym sparingu przegrali 0:1 w Zambrowie z  tamtejszą II ligową Olimpią. W następnych sparingach rywale byli już dużo silniejsi i Poznaniu Wigry przegrały z Lechem 1:3, w Bydgoszczy zremisowały 2:2 z Bytovią oraz przegrały 1:2 z Chojniczanką.
  • Jako pierwsi w roku 2016 rywalizację o ligowe punkty rozpoczęli siatkarze I ligowego Ślepska Suwałki, którzy zainkasowali 3 punkty walkowerem bowiem z rozgrywek wycofał się Hutnik Kraków.
  • Rok 2016 suwalscy karatecy rozpoczęli startem we Wrocławiu w Mistrzostwach Polski organizacji Shinkyokushin, które były też kwalifikacjami do majowych Mistrzostw Europy Juniorów w Gruzji. Fantastycznie spisali się bracia bliźniacy Damian i Daniel Biłbak, którzy zdobyli złote medale w kumite oraz w kata złoto (Daniel) i srebro (Bamian) i w obu kategoriach wystartują na ME w Gruzji.

  • Tego jeszcze nie było. W XX Rankingu Podlaskiej Rady Olimpijskiej, po raz drugi z rzędu, laureatką w kategorii „Nadzieja olimpijska” została oszczepniczka Hańczy Suwałki, mistrzyni Europy juniorek, wychowanka Karola Sikorskiego. W kategoriach najlepszy trener w grach zespołowych mianowany był szkoleniwoeic Ślepska Piotr Poskorbko, w dyscyplinach indywidualnych trener bokserów OSiR Paweł Pasiak, najlpeszych zawodników w grach zespołowych piłkarze Wigier Jakub Bartkowski i Tomasz Jarzębowski oraz siatkarz Ślepska Wojciehc Winnik, a w dyscyplinach indywidualnych badminotnista SKB Litpol-Malow Adam Cwalina.

 LUTY

  • W kolejnych sparingach Wigry zremisowały 0:0 Kownie ze Stumbrasem, 1:1 w Wilnie z Żalgirisem, a w czasie zgrupowania na Cyprze pokonały 2:0 Atlantas Kłajpeda, zremisowały 0:0 z FC Pyunik Erewań i Polonią Warszawa i przegrały 1:2 z Kubaniem Krasnodar.

  • Na miejscach 5-8 na Mistrzostwach Europy Drużyn Męskich sklasyfikowana została reprzentacja Polski z zawodnikami SKB Litpol-Malow w składzie Adamem Cwaliną i Łukaszem Moreniem. W ćwierćfinale biało-czerwoni ulegli 0:3 Anglii.

MARZEC

  • Od porażki na własnym boisku 0:2 z Zagłębiem Sosnowiec wiosenną rundę rozgrywek I ligi rozpoczęli piłkarze suwalskich Wigier. Była to 8. przegrana z rzędu suwalczan na własnym boisku.  
  • Dałem z siebie więcej niż mogłem, co zaowocowało drugim miejscem. Wierzę w siebie, wierzę w cuda, bo wiem, że sukces powstaje w trudach – tak na swoim profilu tuż po ogłoszeniu wyników napisał kulturysta Konrad Jachimowicz, który zdobył drugie miejsce na prestiżowych zawodach Arnold Sports Festival w Ohio w Stanach zjednoczonych..
  • Czwarte miejsce w kategorii młodzików młodszych i 5-8 juniorów młodszych to bilans występów reprezentacji województwa podlaskiego, z zawodnikami SKB Suwałki Michałem Aleksandrowiczem, Mateuszem Hołubem , Sebastianem Lenczwskim (młodzicy młodsi), Jolantą Szymańską, Eweliną Podziewską, Sebastianem Jaroszczukiem, Michałem Sobolewskim (juniorzy młodsi) w składzie, na Mistrzostwach Polski Województw Drużyn Mieszanych w tych kategoriach wiekowych.
  • W rozegranym w Szwecji najdłuższym, bo liczącym 90 km i najliczniej obsadzanym  na świecie biegu narciarskim Biegu Wazów wystartowali dwaj suwalczanie. Wojciech Klekotko z czasem 7:29:04 zajął 5641. miejsce i był piąty wśród 17 Polaków, którzy wzięli udział w zawodach. Artur Apalko uzyskał czas 7:52:33 i uplasował się na 6350. pozycji .  

  • Na Zimowych Mistrzostwach Polski 16-latków w pływaniu Piotr Sadłowski (MUKS Olimpijczyk Suwałki), podopieczny Łukasza Drucisa, wywalczył cztery srebrne  medale i został powołany reprezentacji Polski na wielomecz pływacki juniorów (Limassol - Cypr), w którym rywalami biało-czerwonych będą pływacy z Brazylii, Bułgarii, Cypru, Grecji, Izraela  Portugalii, Słowenii, Szwajcarii, Turcji, Ukrainy.
  • Dwa złote krążki ustanawiając nowe rekordy Polski i jeden brązowy z XXV Halowych Mistrzostw Polski Weteranów Lekkiej Atletyki przywiózł do Suwałk nasz „rodzynek" Jerzy Broc. Startujący w kategorii M – 70 (mężczyźni, 70-74 lata) 74. letni J. Broc zdobył złote medale i tytuły mistrza Polski w biegach na  400 i 800 m oraz brąz w sprincie na 60m (10.04 sek). Dodajmy, że wyniki 1:21.18 na 400 m i 3:20.46 na 800 m to nowe halowe rekordy Polski.
  • Na 2. miejscu rundę zasadniczą rozgrywek I ligi zakończyli siatkarze Ślepska Suwałki i w play-off rywalizować będą o medale.
  • Reprezentacja województwa podlaskiego, z Eweliną Podziewską, Jolantą Szymańską i Michałem Sobolewskim, zawodnikami SKB Suwałki w składzie, obroniła tytuł Mistrza Polski Województw Drużyn Mieszanych Juniorów. Natomiast młodzicy, z Urszulą Miszkiel, Sebastianem Bilbinem, Pawłem Cipielewskim, Grzegorzem Hołubem i Sebastianem Jaroszczukiem, sklasyfikowani zostali na miejscach 5-8.
  • Donatas Vencevicius po tym jak prowadzone przez niego Wigry spadły w tabeli I ligi na przedostanie miejsce zrezygnował z prowadzenia drużyny. Jego dymisję przyjął zarząd klubu. Następcą Venceviciusa (prowadził Wigry w 14 spotkaniach: po 3 zwycięstwa i remisy, 8 porażek) został Dominik Nowak, 44-letni szkoleniowiec przed przejściem do Wigier pracował w Motorze Lublin, a wcześniej we Flocie Świnoujście i Górniku Polkowice.

KWIECIEŃ

  • Artur Apalko i Wojciech Klekotko ukończyli najstarszy w naszym kraju, mający ponad 40-letnią tradycję bieg maratoński w Dębnie. W imprezie, w której wystartowało prawie 3000 lekkoatletów, triumfowali Kenijczycy. Na 771. pozycji na metę przybiegł suwalski przedsiębiorca Wojciech Klekotko – 3:51.00, który w swojej kategorii wiekowej 50+ był 41. Artur Apalko zajął 1246. pozycję – 4:10.43, a w kategorii do 50 lat uplasował  się na 370. miejscu.
  • 21 medali, w tym dwa – srebrny i brązowy - sztafet z udziałem suwalczanina Piotrka Sadłowskiego, wywalczyli reprezentanci Polski (dziewczęta 14-15 lat; chłopcy 15-16 lat) startujący w wielomecz pływacki juniorów w Lismasol (Cypr). Klasyfikację drużynową wygrała Polska (336 pkt.), przed Izraelem (307 pkt) i Brazylią (288 pkt.).
  • Trenowani przez Jerzego Piątkowskiego suwalczanie Angelika Koniecko (triumfatorka wyścigów na 50 m stylem dowolnym oraz grzbietowym) i Bartłomiej Śniatkowski (wygrał na 50 i 100 m dowolnym) osiągnęli najwartościowsze rezultaty i zostali najlepszymi zawodnikami  mistrzostw Polski Związku Stowarzyszeń Sportowych Sprawni Razem. 
  • Złoto Mateusza Krejcio i brąz Wojciecha Żytkiewicza to dorobek suwalskich karateków na rozegranych w Chełmie 43 Mistrzostwach Polski Seniorów Karate Kyokushin. W mistrzostwach wystąpiło 105 zawodników z 51 klubów.

  • Największe sukcesy w karierze odniosły dwie zawodniczki MLUKS Olimpik Suwałki. Startująca w Mistrzostwach Polski Juniorek w sumo Magdalena Szeszko wywalczyła brązowy medal w kat. 70 kg. Natomiast w II Pucharze Polski kadetek w zapasach dziewcząt Żaneta Wasilewska była trzecia w kat. 50 kg.
  • Złoto dla miksta Miłosz Bochat (MLKS Solec Kujawski)/Magdalena Witek (SKB Suwałki), srebro dla debla Maria Taraszkiewicz/Magda Witek (SKB) na rozegranych w Białymstoku Yonex Mistrzostwach Polski Młodzieżowców.
  • Adam Cwalina i Przemysław Wacha wygrali XXI PERU INTERNATIONAL 2016, pierwszym od wielu, wielu miesięcy, tym bardziej ważnym, że Polacy po zaciętym, trwającym aż 73 minuty meczu pokonali wyżej notowaną parę z Indii B. Sumeeth Reddy/Manu Attri (1, Indie, 20. r. św.) 21:19, 18:21, 30:28. Polacy okazali się najlepsi w Tahiti Phone International Challenge, gdzie w finale pokonali reprezentantów USA.
  • Na ćwierćfinale występy na Mistrzostwach Europy w badmintonie zakończył debel Adam Cwalina/Przemysław Wacha. Dla Polaków, rozstawionych z 6, klasyfikowanych na 27. miejscu w światowym rankingu, przeszkodą  nie do pokonania okazali się Rosjanie Vladimir Ivanov/Ivan Sozonov, rozstawieni z „1” , klasyfikowani na 10 miejscu na świecie.

MAJ

  • Żaneta Wasilewska, zapaśniczka LMUKS Olimpik Suwałki, zajęła 5. miejsce w rozegranych w Olsztynie finałach XXII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w zapasach kobiet w kat. 60 kg.
  • Brązowy medal na Mistrzostwach Polski szkół klas I-III w szachach zdobyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 z Suwałk grający w składzie: Paulina Rojek, Jakub Pojawa, Hubert Pieczulis, Mateusz Milewski.
  • Po raz 15. w historii klubu zawodnicy SKB Litpol-Malow Suwałki wywalczyli tytuł Drużynowych Mistrzów Polski. W finale broniący tytułu suwalczanie pokonali 4:2 wicemistrzów sprzed roku UKS Hubal Białystok. 

  • Na czwartym miejscu rywalizację dziewcząt od lat 14. na XXII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i Mistrzostw Polski Juniorów ukończyła zawodniczka Hańczy Suwałki Michalina Rudzińska. Michasia do ostatniej, 9. partii była liderką, ale najważniejszy pojedynek z Joanną Święch przegrała, co rywalce dało złoto, a naszą zawodniczkę zepchnęło tuż poza podium.
  • Doskonały występ na rozegranych w Bratysławie i Wiedniu w XXVI Światowych Igrzyskach Młodzieży Salezjańskiej zaliczyła sześcioosobowa reprezentacja SL Salos Suwałki. Suwalskie pingpongistki zdobyły dwa medale: złoty Kamila Nowosadko i srebrny Natalia Brezgieł. Kamila Nowosadko triumfowała w kategorii A dziewcząt (rocznik 1998 – 1999), a Natalia Brezgieł zajęła drugie miejsce w kategorii B (rocznik 2000 – 2001). Pozostała czwórka Oliwia Hołubowicz, Jakub Poświatowski, Bartosz Krajewski, Hubert Ostrowski, w grach pojedynczych w swoich kategoriach wiekowych sklasyfikowana została na miejscach 5-8. W igrzyskach uczestniczyło 1300 sportowców z 12 państw, a Polskę reprezentowało 160 sportowców.
  • Na Indywidualnych Mistrzostwach Polski Młodzików w badmintonie w Suwałkach zawodnicy SKB zdobyli dwa brązowe medale Sebastian Jaroszczuk w singlu i debel Sebastian Jaroszczuk/Sebastian Bilbin.
  • Siatkarze Ślepska Suwałki nie obronili brązowych medali I ligi wywalczonych w sezonie 2014/15. W sezonie 2015/16 w ćwierćfinale play off pokonali 2:1 (do dwóch wygranych) AZS AGH Kraków, w półfinale (w rywalizacji do trzech wgranych) przegrali 2:3 z SMS PZPS Spała, a w meczach o brązowe medale wygrali w Szczecinie z Espadonem 3:2, a w Suwałkach przegrali 1:3 i to szczecinianie dzięki lepszemu stosunkowi setów stanęli na najniższym stopniu podium. Ślepsk rozgrywki ukończył na czwartym miejscu. 
  • Złoto drużynowe i indywidualne Julii Rypińskiej w konkurencji F1A (szybowce) oraz brąz Filipa Rudzińskiego w F1B (modele o napędzie gumowym) - takiego występu suwalskich modelarzy na rozegranych w naszym mieście Mistrzostwach Polski Modeli Swobodnie Latających Juniorów nie spodziewał się nawet ich trener Stanisław Skibcki.
  • Z czterema medalami: złotym, srebrnym i brązowym z Pucharu Polski Młodzików w sumo wrócili do domów zawodnicy MLUKS Olimpik Suwałki. Wewnętrzną sprawą suwalczanek był finał w kat. 55 kg dziewcząt, w którym Karolina Zakrzewska pokonała Gabrielę Gorszewską. Brązowe krążki wywalczyli: Natalia Maciejunas w kat. 45 kg dziewcząt oraz Patryk Wasilewski w kat. 65 kg chłopców. Na 7. siódmym miejscu w kat. 50 kg sklasyfikowani zostali Hubert Domalewski i Rafał Paziaczko.
  • Z brązowym medalem w kumite juniorów i miejscem 5-8 w kata z Mistrzostw Europy Karate Shinkyokushin Juniorów i Seniorów wrócił Daniel Biłbak, zawodnik Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin. Drugi z suwalczan Damian Biłbak w kumite i kata sklasyfikowany został na miejscach 5-8.
  • Po przegranej w finale z rozstawionymi z „1” zawodnikami Technika Głubczyce Jakubem Mazurem/Szymonem Ślepeckim srebrny medal Mistrzostw Polski Młodzików Młodszych w badmintonie zdobyła rozstawiona z „2” para SKB Suwałki  Michał Aleksandrowicz/Mateusz Hołub.  Na miejscach 5-8 sklasyfikowani zostali Mateusz Hołub w singlu oraz debel Jan Filipowicz/Sebastian Lenczewski.
  • W tzw. małym finale siatkarskich Mistrzostw Polski Młodzików, czyli meczu o brązowy medal, siatkarze SUKSS Suwałki przegrali 1:2 z Trójką Nakło i zajęli czwarte miejsce. Najlepszym blokującym finałów wybrany został suwalczanin Jakub Żuchowski.
  • Reprezentujący Kenię Wycliffe Biwot i Hellen Kimutai wygrali Suwalską Ćwiartkę czyli bieg na dystansie 10.5 km w ramach Miejskiego Święta Biegania Reso Suwałki 10,5. W zawodach wystartowało ok. tysiąc biegaczy od przedszkolaków po zawodników w wieku 70 +.  
  • W roku 2015 wygrała mistrzostwa Polski 6-latek, w 2016 zdobyła złoty medal w kat. siedmiolatek. To Gabrysia Pałejko, zawodniczka Hańczy Suwałki, podopieczna Dariusza Gałkiewicza, uznawana za jeden z największych talentów w suwalskich dziewczęcych szachach.

CZERWIEC

  • 425 piłkarzy, 146 goli, wynik 102:44 dla AP Wigry, 15 piłek, 15 minut, 3 sekunda (w której padł pierwszy gol) – tak w największym skrócie można opisać rozegrany w piątek w Suwałkach Największy Mecz Świata, w którym rywalami 25 zawodników I-ligowej drużyn Wigier Suwałki było 400 chłopców z Akademii Piłkarskiej Wigry. Po meczu ślubowanie złożyli najmłodsi (rocznik 2010/11) członkowie AP Wigry.
  • W kończącym sezon 2015/16 meczu I ligi Wigry Suwałki pokonały 2:1 Olimpię Grudziądz (gole Damian Kądzior 2 - Adam Banasiak) i zakończyły rozgrywki na 10. miejscu. Suwalczanie wygrali 12 spotkań, 9 zremisowali, 13 przegrali, strzelili 41 goli, a stracili 35. I ligę dla Suwałk uratował trener Dominik  Nowak, który w 11 meczach zanotował 6 wygranych 4 porażki i 1 remis.

  • Na Starym Kontynencie nie ma mocnych na 19-letnią pływaczkę z Suwałk. W przeprowadzonych we Włoszech mistrzostwach Europy federacji INAS Angelika Koniecko obroniła trzy tytuły sprzed dwóch lat z Liberca i dołożyła czwarty. W zawodach na długim, otwartym basenie triumfowała w wyścigach na 50, 100 i 200 m w swoim koronnym stylu grzbietowym, a czwarty złoty medal wywalczyła na 200 m zmiennym. Jakby tego było mało dorobek uzupełniła o brąz na 200 m dowolnym. We Włoszech brązowy medal na 400 m zmiennym zdobył Bartłomiej Śniatkowski, który był też 5. w swojej specjalności – w wyścigu na 1500 m kraulem. Na tej samej pozycji uplasował się na 200 m stylem zmiennym, a na 200 m dowolnym był ósmy.
  • Pięć medali: złoty debla Adam Cwalina(SKB Litpol-Malow)/Przemysław Wacha (1, Technik Głubczyce), srebrny debla Łukasz Moreń (SKB Litpol-Malow)/Wojciech Szkudlarczyk(3/4,Hubal) i brązowe Macieja Poulakowskiego w singlu, debla Monika Bieńkowska/Magdalena Witek i miksta Michał Łogosz/Magdalena Witek to dorobek zawodników SKB Litpol-Malow Suwałki na 52. Yonex Indywidualnych Mistrzostw Polski Elity w badmintonie.
  • Tego jeszcze nie było. W klasyfikacji miast rozegranego w Łodzi XXII Ogólnopolskiego Finału Lekkoatletycznych Czwartków (startują uczniowie klas 4-6 szkół podstawowych) Suwałki zajęły trzecie miejsce ustępując tylko sportowcom z Poznania (1. m-ce) i Radomia (2. m-ce). W Łodzi Suwałki reprezentowała 40-osobowa ekipa z Suwałk (uczniowie z SP 11, SP 4, SP  7, SP 5 oraz jeden uczeń z Poddubówka). Nasi zawodnicy zdobyli łącznie sześć medali, po dwa (złoto-srebro-brąz) wywalczyli lekkoatleci z SP 11 i SP 4. 
  • Złotym medalem, tytułem mistrza Polski i rekordem życiowym z kategorią M70 (Mężczyźni -70 lat) na rozegranych w Toruniu XXIV Mistrzostwach Polski Weteranów w Pięcioboju Klasycznym pożegnał się suwalski weteran lekkoatleta Jerzy Broc. Złoty medal J. Brocowi dał wynik 2610 pkt..
  • Duże nadzieje i wielkie rozczarowanie – tak w największym skrócie można opisać przebieg rewanżowego meczu o awans do Centralnej Ligi Juniorów pomiędzy Wigrami Suwałki i MKS Neptun Końskie. Suwalczanie chociaż strzelili wszystkie – cztery -  gole, tylko zremisowali 2:2, co przy wygranej 3:2 Neptuna w pierwszym meczu tej właśnie drużynie dało awans do CLJ. 
  • Zawodniczka suwalskiej Hańczy Maria Magdalena Andrejczyk potwierdziła w Bydgoszczy, że jest niekwestionowaną królową polskiego oszczepu. Złoty medal 92. Mistrzostw Polski seniorów dał Majce rzut w trzeciej kolejce na odległości 60,70 m. Tylko ona i to dwukrotnie (na trzy zaliczone rzuty) w tym konkursie przekroczyła barierę 60 m. Jest to pierwszy złoty, a drugi, po brązie Karoliny Mor także w oszczepie (2009 r, w tym samym roku wicemistrzostwo Europy juniorek, w 2010 - 17. na MŚ juniorek), medal MP seniorów wywalczony przez zawodniczkę Hańczy.
udostępnij na fabebook
02.01.2017, 19:09:18

hmm...

a o żeglarzach cisza...

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Wigry Suwałki


Promień Mońki

27.04.2024
18:00

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.27.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
26.04.2024

ostrzenie pił

Dodaj nowe ogoszenie