19.11.2016

Wigry Suwałki - GKS Katowice 3:2. Zwycięstwo mogło być wyższe [wideo]

Po raz drugi w tym seoznie suwalskie Wigry okazały się lepsze od zgłaszającego ekstraligowe aspiracje GKSu Katowice. W 1. kolejce w Katowicach suwalczanie wygrali 1:0 po golu Kamila Adamka. W sobotę w Suwałkach ograli podopiecznych Jerzego Brzęczka 3:2 i awansowali na 7. miejsce.

Wprawdzie mecz rozpoczęli katowiczanie, ale pierwsze groźne akcje były dziełem suwalczan. Już w 3. minucie z woleja uderzał Miłosz Kozak, ale piłka przeleciała nad poprzeczką bramki Mateusza Abramowicza. Dwie minuty później w sytuacji sam na sam z bramkarzem GieKSy znalazł się Kamil Adamek, ale zdaniem sędziego był na spalonym.  W 9. minucie gorąco było pod bramką Wigier. Akcję przeprowadził Tomasz Foszmańczyk, zagrał w pole karne do Mikołaja Lebedyńskiego, ale na jego drodze stanął Maciej Wichtowski. Kolejna akcja gości powinna przynieść im prowadzenie. W 12. min . po dośrodkowani z rzutu rożnego głową strzelał Mateusz Kamiński, ale zmierzającą do siatki piłkę na linii  bramkowej zatrzymał Kamil Zapolnik.

Na pierwszego gola kibice czekali doi 21 minuty, w której piłkę na środku boiska przejął Rafał Augustyniak, zagrywał do Kamila Adamka, ale piłka odbita od zawodnika gości trafiła pod nogi Kamila tyle że Zapolnika, a ten  nie zmarnował sytuacji sam na sam z bramkarzem z Katowic i Wigry objęły prowadzenie 1:0. Cieszyły się nim zaledwie dwie minuty, bowiem w 23 po strzale Pawła Szołtysa, piłka nabrała poślizgu na mokrej murawie i nad ręką interweniującego Hieronima Zocha,  tuż przy słupku wpadła do bramki Wigier. Do końca tej części spotkania częśicj przy piłce byli goście, ale ich akcje kończyły się na pewnie interweniujących obrońcach lub niecelnymi strzałami na bramkę. Najlepszej okazji na zdobycie gola goście nie wykorzystali w 43 minucie, kiedy po zagraniu w pole karne Dawida Abramowicza na strzał z pierwszej piłki zdecydował się Alan Czerwiński, ale futbolówka poleciała wysoko nad poprzeczką bramki Zocha.

Początek drugiej połowy to popis suwalczan. Zanim kibic ponownie zajęli miejsca trybunach Wigry prowadziły już 2:1. W 47 min. piłkę na swoje połowie przejął Miłosz Kozak, zagrał do wychodzącego po Kamila Zapolnika, ten odegrał do Damiana Kądziora i po jego strzale Mateusz Abramowicz skapitulował po raz drugi. Goście starali się jak najszybciej odrobić straty, ale pewnie grała defensywa suwalczan. Gospodarze nie bronili wyniku, ale starali się go pdowyższyć. I udało się to w 61 minucie. Koronkową akcję rozpoczął Kamil Adamek  zagraniem do Miłosza Kozaka. Ten podciągnął lewym skrzydłem i zgrał do środka do Damiana Kądziora, który  wbiegł z piłką na prawą stronę pola karnego gości, zagrał po ziemi do wybiegającego zza obrońców kapitana Wigier Jakuba Bartkowskiego i suwalczanie prowadzili już 3:1.

Mający dwubramkową przewagę podopieczni Dominika Nowaka, którego zabrało na ławce rezerwowych (kara za kartkę w meczu ze Stomilem) oddali gościom środek boiska zabezpieczając dostęp do własnej bramki, a w kontrach szukając okazji na podwyższenie wyniku. Na strzał Formańczyka zza pola karnego z trudem obroniony przez Zocha gospodarze odpowiedzieli akcją Zapolinik – Adamek  zakończoną minimalnie niecelnym strzałem tego drugiego. Tylko intuicji i kapitalnej interwencji Hieronima Zocha suwalczanie zawdzięczają, że w 79 minucie nie stracili drugiego gola. Bramkarz Wigier w sobie tylko wiadomy sposób obronił uderzenie po ziemi Andreja Prokića.

Gościom udało się jednak pokonać Zocha po raz drugi. W 93 minucie po wrzutce z wolnego w polu karnym Wigier zakotłowało  się, na czym skorzystał Mikołaj Lebedyński i z kilku metrów umieścił piłkę w bramce gospodarzy. Na wyrównanie zabrakło już czasu.

- Takie mecze w wykonaniu Wigier chciałoby się oglądać zawsze. W tym meczu było wszystko, czego oczekują kibice: walka,  pięć goli i nasze zwycięstwo – podsumował spotkanie Dariusz Mazur, prezes Wigier.

Zadowolenia z przebiegu meczu, a przed wszystkim ze zwycięstwa nie kryli też Kamil Zapolnik i Grzegorz Mokry, II trener Wigier, których wypowiedzi prezentujemy na filmie.

Wigry Suwałki - GKS Katowice   3:2 (2:1)

Gole: Kamil Zapolnik 22, Damian Kądzior 47, Jakub Bartkowski 61 - Paweł Szołtys 23, Mikołaj Lebedyński 90

żółte kartki: Damian Kądzior, Damian Gąska, Kamil Zapolnik - Mateusz Abramowicz, Sławomir Duda, Mateusz Kamiński, Eryk Sobków.
sędziował: Dominik Sulikowski (Gdańsk)

Wigry: Hieronim Zoch - Jakub Bartkowski, Maciej Wichtowski, Rafał Remisz, Frank Adu Kwame - Damian Kądzior (88, Łukasz Wroński), Rafał Augustyniak (85, Adrian Karankiewicz), Damian Gąska (64, Mateusz Radecki), Kamil Zapolnik, Miłosz Kozak - Kamil Adamek.

Katowice: Mateusz Abramowicz - Łukasz Pielorz (63, Andreja Prokić), Mateusz Kamiński, Oliver Práznovský,  Dawid Abramowicz - Alan Czerwiński, Sławomir Duda (73, Grzegorz Goncerz), Łukasz Zejdler, Tomasz Foszmańczyk, Paweł Szołtys (81, Eryk Sobków) - Mikołaj Lebedyński.

Pozostałe wyniki 18. kolejki:

Piątek, 18.11.

Chrobry Głogów - Stomil Olsztyn   3:0 (1:0)

Gole: Mateusz Machaj 31, Karol Danielak 57, Łukasz Szczepaniak 71

Żółte kartki: Bartosz Kwiecień, Sebastian Bonecki, Mateusz Machaj (Chrobry)

Sobota, 19.11.

Pogoń Siedlce - GKS Tychy    1:0 (0:0)

Gol: Damian Świerblewski 68

Żółte kartki: Grzegorz Tomasiewicz – Jakub Świerczok

MKS Kluczbork - Wisła Puławy   2:2 (1:0)

Gole: Rafał Niziołek 41 (k), Tomasz Swędrowski 76 - Adam Patora 47, Jakub Smektała 80

Żółte kartki: Radosław Kursa, Rafał Niziołek, Kamil Nitkiewicz, Tomasz Swędrowski – Arkadiusz Maksymiuk, Fabian Hiszpański, Bartosz Tetych, Piotr Darmochwał.

Zagłębie Sosnowiec - Chojniczanka Chojnice   1:1 (1:0)

Gole: Vamara Sanogo 26 - Jakub Biskup 86 (k)

Żółte kartki: Dawid Ryndak, Jakub Wilk, Łukasz Matusiak, Arkadiusz Najemski, Martin Pribula, Marcin Sierczyński, Jakub Szumski – Paweł Zawistowski, Łukasz Kosakiewicz.
Czerwona kartka (za 2. żółte):  Łukasz Kosakiewicz (Chojniczanka, 70. minuta,).

Podbeskidzie Bielsko-Biała - Olimpia Grudziądz   0:3 (0:1)

Gole: Karol Angielski 43, Damian Ciechanowski 83, Adam Banasiak 90

Żółte kartki: Łukasz Zakrzewski, Dariusz Kołodziej – Marcin Smoliński, Adam Banasiak

Bytovia Bytów  - Znicz Pruszków   0:1 (0:0)

Gol: Adrian Paluchowski 90

Żółte kartki: Wojicech Wilczyński, Robert Mandrysz – Bartosz Jaroch, Patryk Kubicki

Niedziela, 20.11.

Górnik Zabrze - Miedź Legnica   0:2 (0:1)

Poz. 16-18 spadek do II ligi

UWAGA: Stomil Olsztyn został ukarany odjęciem trzech punktów za niespełnienie wymogów licencyjnych (odjęte po meczu 1. kolejki Stomil – Chrobry 3:0).

Czołówka snajperów:

8 goli - Karol Angielski (Olimpia Grudziądz), Petteri Forsell (Miedź Legnica), Sylwester Patejuk (Wisła Puławy),

7 goli - Kamil Adamek (Wigry Suwałki), Igor Angulo (Górnik Zabrze),

6 goli - Jakub Biskup (Chojniczanka Chojnice), Marcin Kaczmarek (Olimpia Grudziądz), Damian Kądzior (Wigry Suwałki), Tomasz Podgórski (Podbeskidzie Bielsko-Biała), Martin Pribula (Zagłębie Sosnowiec)