12.07.2018

Kukiz '15 chce umożliwić rolnikom uprawę konopi siewnej

Poseł Kukiz' 15 Jarosław Sachajko złożył w Sejmie projekt ustawy umożliwiający rolnikom uprawę konopi siewnej bez utrudnień administracyjnych. Produkcja rośliny może przynieść wysokie zyski rolnikom oraz Polsce.

Jak poinformował poseł Kukiz '15 chodzi o projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, której zmiany pozwolą rolnikom na uprawę konopi siewnej. 

– Konopie siewne to bardzo dobra roślina, która daje duże plony i zyski dla budżetu państwa i rolników – wyjaśnił poseł Sachajko na konferencji prasowej w Sejmie. 

Jak zaznaczył, roślina nie powinna być kojarzona z narkotykami i narkomanią, ponieważ zawartość olejków THC jest śladowa. 

– Cała roślina jest wykorzystywana, bo z konopi siewnych tłoczymy olej. Dodatkowo zawiera bardzo dużo białka, a paździerz jest wykorzystywany w budownictwie. Z konopi można wyprodukować ponad 500 produktów – zauważył poseł Kukiz '15. 

Poseł Sachajko podkreślił, że konopie są dobrą rośliną do uprawy w płodozmianie. Ocenia, że w Polsce z powodu ciągłego zasiewania pól pszenicą bądź innym zbożem następuje ogromna degradacja gleb. Wprowadzenie konopi siewnych znacząco poprawiłoby stan ziemi. 

Ustawa w obowiązującym brzmieniu znacząco ogranicza możliwość uprawy konopi włóknistych m.in. poprzez organicznie powierzchni, na których uprawa jest prowadzona. Występuje również obowiązek posiadania zezwoleń na uprawę oraz obowiązek zawarcia umowy kontraktacji z podmiotem posiadającym zezwolenie marszałka województwa na prowadzenie działalności w zakresie skupu lub zobowiązanie do przetworzenia konopi włóknistych we własnym zakresie na określono ustawowo cele. 

– Tak restrykcyjne ograniczenie możliwości uprawy konopi włóknistych jest niecelowe – dodaje poseł Sachajko. 

Obecnie nielegalna uprawa konopi włóknistych podlega karze grzywny. Hodowanie innych odmian rośliny podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
09.26.2018 Kupno Sprzedaż
EUR 0.06% 4.2606 4.3466
USD 0.42% 3.6109 3.6839
GBP 0.17% 4.7471 4.8431
CHF 0.61% 3.7643 3.8403
25.09.2018

Kupię mieszkanie

Dodaj nowe ogoszenie