26.01.2019

W środę decyzja. Najdłużej wynajmowane mieszkania suwalczanie kupią za jedną trzecią wartości

Mieszkania wynajmowane od ponad 30 lat ZBM TBS sprzeda ich lokatorom z 65-procentową bonifikatą, od 20-30 lat z 60-procentową, a od 10 do 20 lat za połowę wartości.

Projekt takiej uchwały na najbliższej, środowej sesji przedstawi prezydent Suwałk, mający w Radzie Miejskiej większościowy (12 na 23 radnych) klub Łączą Nas Suwałki.

Pod głosowanie zostanie także poddana korzystniejsza dla najemców, ale skazana raczej na porażkę, propozycja siedmioosobowego klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Zakłada ona 50-proc. bonifikaty przy zakupie mieszkania wynajmowanego od 10 lat, plus 1 proc. za każdy kolejny rok, nie więcej jednak niż 85 procent. 

- Swój projekt przedłożyliśmy wcześniej i go nie wycofujemy - mówi Bogdan Bezdziecki, radny PiS. - Najważniejsze, że w obu dokumentach wyjściową bonifikatą jest 50 proc. Nasz projekt jest trochę lepszy dla najemców, a prezydencki bardziej neutralny dla budżetu.

Cenę mieszkania określi biegły. Nie będzie można kupować mieszkania wynajmowanego krócej niż 10 lat, a także znajdującego się w bloku, w którym wszystkie mieszkania są własnościa miasta (by nie tworzyć nowych wspólnot), zadłużonego  z tytułu najmu czy wynajmowanych na czas określony.

Według szacunków, do sprzedaży kwalifikuje się ok. 1200 z 2191 mieszkań komunalnych.  W lipcu radni przyjęli program, który zakłada, że w tym i w 2020 roku zostanie sprzedanych 200 mieszkań. Tymczasem, już teraz wpłynęło 300 deklaracji kupna.

W oparciu o pierwszych 100 wniosków została przeprowadzona symulacja finansowa. Przy jednorazowym wykupie tych 100 lokali kasa ZBM TBS wzbogaciłaby się o ok. 7 mln zł. Pieniądze ze sprzedaży przeznaczane będą  na utrzymanie zasobu mieszkaniowego - na remonty, modernizację i inwestycje.  

To pierwsza wyprzedaż od siedmiu lat 

Od 2012 roku sprzedaż mieszkań komunalnych w Suwałkach była „zamrożona”. Lokali wówczas brakowało, a kolejka oczekujących na nie osób, spełniających warunki, była ogromna.

- Przez ten czas zawarliśmy 128 umów z nowymi lokatorami – wyliczał niedawno prezes ZBM TBS Jarosław Lebiediew. – To tak, jakbyśmy zbudowali trzy nowe bloki komunalne. Odzyskaliśmy 227 lokali socjalnych i dokonaliśmy 90 zamian mieszkań.

Przez te sześć lat sytuacja na rynku mieszkaniowym w Suwałkach mocno się zmieniła. W latach 2014-2017 do użytkowania oddano 1454 mieszkania i domy jednorodzinne, obecnie w budowie jest ich ponad tysiąc. Nie ma bezrobocia, a część pracujących zarabia tyle, że stać ich na kupno mieszkania u dewelopera, albo na udział w programie ZBM TBS „Od najemcy do właściciela”. 

Dzieki uruchomieniu sprzedazy mieszkań komunalnych lokatorzy stana się właścicielami, a uzyskane od nich pieniądze pójdą na remonty, a być może także na budowę kolejnych bloków.

Wojciech Drażba 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
19.07.2019

Zatrudnię

19.07.2019

Sprzedam działke

Dodaj nowe ogoszenie