15.11.2018

Frida Kahlo – Przenikanie

data wydarzenia: 16.11.2018

O swojej sztuce mówiła: Nigdy nie malowałam snów, malowałam swoją rzeczywistość. Pozostawiła po sobie ponad 200 prac, w większości autoportretów – wyrazistych, intensywne, jaskrawe. Frida Kahlo, najbardziej znana meksykańska artystka, będzie bohaterką wystawy towarzyszącej jubileuszowym XV Międzynarodowym Spotkaniom z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza”.

9.11.2018-2.12.2018 
Galeria Patio, ul. Jana Pawła II 5

wstęp wolny | finisaż wystawy 2.12.2018

Frida Kahlo (1907-1954) – najsłynniejsza meksykańska artystka na świecie, która jako pierwsza w historii sztuki pokazała malarski świat z perspektywy kobiety. Jej obrazy, pełne odniesień do własnej, często trudnej i bolesnej biografii, przenika ból i cierpienie, ale również ogromna wola życia, potrzeba miłości i piękna.

W 1939 roku na zaproszenie Andre Bretona wystawiła swoje prace we Francji. Jedyna wystawa obrazów w Meksyku za jej życia miała miejsce w 1953 roku. Od tego czasu wciąż rosnące zainteresowanie malarką popularyzowało jej osobę i sztukę. Jej prace stawały się coraz bardziej rozpoznawalne poza granicami Meksyku, tworząc legendę tej wyjątkowej artystki, która na stałe weszła do światowego kanonu sztuki. Obecnie dzieła Fridy znajdują się w najważniejszych muzeach i kolekcjach prywatnych. W roku 2016 obraz „ Dwie nagie kobiety w lesie” został sprzedany za rekordową sumę 8 milionów dolarów bijąc wszelkie rekordy dzieł latynoamerykańskich. Twórczość, jak również sama osoba Fridy Kahlo, stanowią niewyczerpane źródło inspiracji dla wielu artystów na świecie, w tym także w Polsce.

Wystawa jest próbą przyjrzenia się wpływowi, jaki malarka wywiera na sztukę w szerokim kontekście kulturowym i społecznym. Prezentowany wybór prac obejmuje różnorodne dyscypliny od teatru, poprzez pozycje wydawnicze, po fotografię, malarstwo i instalację. Zobaczymy kostiumy oraz fotogramy ze spektaklu „FRIDA. Życie Sztuka Rewolucja”, pierwszego polskiego tekstu dramaturgicznego inspirowanego życiem i twórczością artystki, cykl zdjęć będących zapisem oddziaływania malarki na popowy kanon kulturowy w różnych częściach Europy, tekę graficzną artystów meksykańskich, obrazy Martyny Kliszewskiej – malarki, aktorki i odtwórczyni roli Kahlo w monodramie teatralnym, instalacje jej autorstwa, a także polskie publikacje książkowe i prasowe stanowiące kanwę tej opowieści o przenikaniu dzieła i niezwykłego, wciąż będącego wyzwaniem w twórczych aktywnościach artystów współczesnych, życia Fridy Kahlo.

Kurator: Jakub Przebindowski
Aranżacja przestrzeni: Jakub Przebindowski, Witek Stefaniak
Komisarz wystawy: Andrzej Zujewicz
Ekspozycja: 09.11-02.12.2018, Suwalski Ośrodek Kultury
Finisaż: 2.12.2018

Wystawa powstała we współpracy z KARTEL SZTUKI. Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów KARTEL SZTUKI WARSZAWA, a także osób prywatnych.

http://soksuwalki.eu/frida-kahlo-przenikanie/

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
13.09.2019

Dam pracę

13.09.2019

remont domu

Dodaj nowe ogoszenie