01.02.2017

Ludowo, karnawałowo, widowiskowo i tłustoczwartkowo z Kapelą ZPiT Suwalszczyzna

data wydarzenia: 23.02.2017

To już tradycja, że wieczór tłustoczwartkowy w Suwałkach najlepiej spędza się z Kapelą Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna. W tym roku muzycy zapraszają nie tylko na zaskakująco zaaranżowane tradycyjne melodie, ale też na „Żar Bułgarii”, który rozpala publiczność do czerwoności.

Czwartek, 23.02.2017, godz. 19:00, 
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

 

bilety: 10 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK

Kapela ZPiT Suwalszczyzna wystąpi w składzie: Beata Chudecka (skrzypce), Adam Marszałek (skrzypce), Magdalena Sowul (klarnet, śpiew, flet, saksofon sopranowy), Kacper Surażyński (trąbka), Kamil Burzyński (instrumenty perkusyjne), Daniel Dobko (kontrabas, śpiew), Krzysztof Krzesicki (kapelmistrz, akordeon, fortepian) oraz gościnnie Urszula Murawko (wibrafon i cymbały wileńskie). Kapeli towarzyszyli będą zaproszeni goście: Natalia Ołów, Anna Szafranowska, Przemysław Turowski.

W programie:
– melodie ludowe i nie tylko w karnawałowych aranżacjach Krzysztofa Krzesickiego,
– widowisko teatralno-taneczne „Żar Bułgarii” z udziałem tancerzy ZPiT Suwalszczyzna (fragmenty).

Widowisko „Żar Bułgarii” przeniesie Was w świat i tradycje bułgarskiej wsi z połowy XIX wieku: ukażemy autentyczną muzykę ludową i pieśni. Zobaczycie tradycje takie, jak np. taniec na żarze, sięgający tysięcy lat. Bułgarska muzyka, pieśni i tańce we współczesnej aranżacji i choreografii, opowiedzą o miłości młodych ludzi wyrażanej w żywiołowym tańcu i ich emocjonalnym oporze przeciw okupantom, o przywiązaniu do wiary ojców. Dziś we współczesnej Bułgarii większość ludności kraju kultywuje wielopokoleniowe tradycje swego folkloru, uczestnicząc w dawnych rytuałach, które są trwale obecne w życiu narodu. Bułgarska tradycja tańca na żarze znalazła się na Światowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, a wielu turystów przyjeżdża do Bułgarii, aby zobaczyć na żywo unikalne rytuały. 

W spektaklu wykorzystane zostały muzyka i tańce z północnej, północno-wschodniej (Dobrudży), zachodniej (Szopska) i południowo-zachodniej Bułgarii (bułgarska Macedonia).

Choreografia i reżyseria • Mihail Nikolov
Aranżacje muzyczne • Krzysztof Krzesicki
Śpiew • Anna Szafranowska • grupa śpiewu tradycyjnego Ancyjas
Kostiumy • Beata Kochańska • Salon Mody Anastazja
Kierownik artystyczny • Małgorzata Wojdełko

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.26.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie