09.05.2014

Cudowne uzdrowienie w Diecezji Ełckiej

Biskup Ełcki Jerzy Mazur dokonał uroczystego zamknięcia procesu o domniemanym cudownym uzdrowieniu za przyczyną Błogosławionego Stanisława Papczyńskiego. Sprawa dotyczyła osoby, zamieszkującej na terenie diecezji ełckiej, której stan, po dłuższym czasie intensywnego i wielokierunkowego leczenia szpitalnego, uznano za beznadziejny.

Pod wpływem modlitewnego wsparcia najbliższych, a zwłaszcza nowenny o zdrowie hospitalizowanej osoby za przyczyną Bł. Stanisława Paczyńskiego, stan chorej uległ całkowitej poprawie. W ten sposób zamknięto diecezjalny proces do kanonizacji bł. O. Stanisława Papczyńskiego.  

Po decyzji o rozpoczęciu procesu o uzdrowieniu bp. Jerzego Mazura, 16.11.2012 r. na pierwszej sesji zaprzysiężono Trybunał, w skład którego weszli: delegat biskupa, promotor sprawiedliwości, dwóch notariuszy, doręczyciel pism i lekarz biegły. Złożyli oni przysięgę, że sumiennie wypełnią powierzony im obowiązek oraz zachowają tajemnicę co do samego przypadku, osób i przebiegu procesu. W czasie 24 spotkań Trybunał przesłuchał między innymi uzdrowioną osobę, świadków z jej rodziny i uczestniczących w jej leczeniu. Prawo kościelne nakazuje w trakcie trwania procesu zachowanie tajemnicy co do badanego przypadku i przebiegu czynności prawnych. Opracowano dokumentację medyczną, sporządzono odpowiednie odpisy i tłumaczenia.

W czasie ostatniej, publicznej sesji 30.04.2014 r. bp Jerzy Mazur uznał, że proces został przeprowadzony zgodnie z prawem kościelnym. Dokumentację opatrzono lakowymi pieczęciami. Część zostanie w Archiwum Kurii Ełckiej, ale nie wolno jej otwierać bez zgody watykańskiej Kongregacji do spraw Kanonizacyjnych. Odpisy i tłumaczenia dokumentacji procesowej, wraz z innymi przewidzianymi przez prawo kościelne dokumentami trafią do Watykanu, a konkretnie do Kongregacji ds. Kanonizacyjnych. Po otwarciu dokumentacji i stwierdzeniu prawomocności procesu ełckiego rozpocznie się tzw. etap rzymski.

Beatyfikacja O. Stanisława Paczyńskiego, odbyła się 16.09.2007 r w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w Licheniu, a przewodniczył jej wysłannik papieża Benedykta XVI kardynał Tarcisio Bertone, sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej.

Stanisław (na chrzecie otrzymał imię Jan, które później zmienił) Papczyński, urodził się  18 maja 1631r. w Podegrodziu, a zm. 17 września 1701 w Górze Kalwarii. Był najmłodszym z rodzeństwa: miał brata i 6 sióstr.

Młody Papczyński wyróżniał się wielkim nabożeństwem do Boskiej Opatrzności, Męki Pańskiej, Najświętszego Sakramentu, Najświętszej Maryi Panny, gorący orędownik wybawienia dusz czyśćcowych. Kształcił się w kolegiach jezuickich i pijarskich w Podolińcu, Jarosławiu, Lwowie i Rawie Mazowieckiej. Po ukończeniu nauki zdecydował się wstąpić do zakonu pijarów ze względu na maryjny charakter tego zgromadzenia. W 1656 r. złożył śluby zakonne, a w 1661 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako duszpasterz i wychowawca w Warszawie. Był cenionym spowiednikiem (spowiadał m.in. nuncjusza papieskiego w Polsce Antonio Pignatellego, późniejszego papieża Innocentego XII). Zrażony jednak panującą wśród zakonników tendencją do łagodzenia reguły w 1670 r. poprosił o zwolnienie ze ślubów.

W 1671 r. przyjął biały habit na cześć Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i założył pierwszą wspólnotę w Puszczy Korabiewickiej (później nazwanej Mariańską). W 1673 r. biskup Jacek Święcicki zaaprobował wspólnotę zakonną w Puszczy Mariańskiej.  
Od tego momentu liczy się historię Zgromadzenia Księży Marianów. Niedługo później biskup poznański Stefan Wierzbowski zaprosił marianów do tworzonej właśnie Nowej Jerozolimy (obecnie Góra Kalwaria). Stanisław Papczyński wraz ze swoją wspólnotą prowadził tam opiekę duszpasterską nad pielgrzymami. Stopniowo zapadał na zdrowiu, dożył jeszcze zatwierdzenia marianów jako zakonu o ślubach uroczystych (r. 1699), składanych na pochodzącą z Francji Regułę 10 Cnót Najświętszej Maryi Panny.
Zmarł i pochowany został w Górze Kalwarii niedaleko Warszawy.

W 1992 r. zatwierdzono dekret o heroiczności jego cnót. Beatyfikacja Stanisława Papczyńskiego odbyła się 16 września 2007 w Licheniu. Uroczystości przewodniczył kardynał Tarcisio Bertone, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.
12.02. 2007, w związku z planowaną beatyfikacją, dokonano kanonicznej ekshumacji jego ciała. Znaleziono cały szkielet oraz stosunkowo dobrze zachowany biały habit, którym był przykryty. Część kości zostało wyjętych na relikwie, reszta pozostała w grobie, głównym relikwiarzu Stanisława Papczyńskiego. Relikwie wyjęte z grobu przekazywane są parafiom, które wybudują kościoły pod jego wezwaniem. Marianie wykonali renowację sarkofagu, który miał 250 lat.

 

Żródła; Diecezja Ełcka, wikipedia.org

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.26.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
26.04.2024

ostrzenie pił

Dodaj nowe ogoszenie