30.08.2017

Europejski Dzień Współpracy Transgranicznej w Olicie. Miliony euro dla Polski i Litwy

Każdego roku w krajach Unii Europejskiej świętowany jest Europejski Dzień Współpracy. Przypada on na 21 września, ale litewski Alytus zaprasza na to święto już w tę niedzielę, 3 września.

 Organizatorzy przewidują różnego rodzaju atrakcje na terenie miejskiego Parku Młodości (Jaunimas parkas): atrakcje rekreacyjne, strefa dla dzieci (active kids’ zone), strefa piknikowa, akademia dla rodziców, centrum informacyjne, atrakcje animacyjno-edukacyjne w zakresie ornitologii, strefa tradycyjnego rzemiosła oraz wiele innych.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 13.00 czasu litewskiego, ul.S.DARIAUS IR S.GIRĖNO G. 27, Olita (dziedziniec Olickiej Szkoły Rzemiosła).

Zaproszenie do udziału otrzymały m.in. współpracujące z miastem samorządy tym i polskie. Uczestniczyć w imprezie może każdy.

Europejski Dzień Współpracy obchodzony jest dla uczczenia osiągnięć europejskich regionów i państw, które współpracują ponad granicami narodowymi. Po raz pierwszy dzień ten świętowany był w 2102 roku jednocześnie w całej Europie, zarówno w państwach członkowskich UE, jak i w krajach sąsiednich.

Przemawiając wówczas w Parlamencie Europejskim w Brukseli z okazji inauguracji ponad 200 imprez w 40 państwach, unijny komisarz ds. polityki regionalnej Johannes Hahn powiedział: „Projekty współpracy terytorialnej pomagają w budowaniu zaufania. Przyczyniają się do wzajemnego zrozumienia. Są zasadniczym elementem europejskiej integracji. Zbliżają do siebie różne społeczności – oto Unia Europejska w działaniu.”

Inicjatywa ta jest koordynowana z programu INTERACT we współpracy z Komisją Europejską (DG REGIO, EuropeAid i Europejską Służbą Działań Zewnętrznych) i wspierana przez Komitet Regionów i Parlament Europejski.

Od początku lat 90. projekty te przyniosły znaczne korzyści mieszkańcom Europy: od tworzenia nowych miejsc pracy, poprzez ochronę środowiska, po poprawę jakości opieki zdrowotnej, transportu i usług energetycznych.

Tylko inicjatywa INTERREG III (2000-2006) dowiodła, że projekty realizowane w ramach tego programu przyczyniły się bezpośrednio lub pośrednio do stworzenia lub utrzymania 115 tys. miejsc pracy i blisko 5 800 podmiotów gospodarczych i nowych przedsiębiorstw. Zrealizowano wówczas około 30 tys. projektów transgranicznych, które otrzymały wsparcie ze środków UE.

Tylko lista Beneficjentów Programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej 2007 - 2014, którymi zarządza Polska, liczy 2657 pozycji.

Wiele projektów realizowanych jest już także z nowego programu, obejmującego lata 2014 - 2017. Beneficjantami są nie tylko duże samorządy, czy firmy, ale i m.in. wiejskie gminy, ochotnicze straże pożarne, itp.

Np. w  Sobolewie, Potaszni, Starym Folwarku, Płocicznie-Osiedle, Krzywem i Nowej Wsi, w gm. Suwałki, dobiegła właśnie budowa siłowni na świeżym powietrzu. W 2018 roku w tych miejscowościach zorganizowane będą zajęcia ruchowe dla seniorów, mające na calu zachęcenie tej grupy wiekowej do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu i skorzystanie z możliwości jakie dają siłownie zbudowane ze wsparciem ze środków unijnych.

Budowa siłowni realizowana jest w ramach projektu „Zdrowe sąsiedztwo – Integracja społeczna poprzez aktywność fizyczną szansą na zdrowe życie" z Programu Współpracy Litwa-Polska Interreg VA, Priorytet. 3. Promowanie włączenia społecznego, walka z ubóstwem i wszelką dyskryminacją realizowanego przez Gminę Suwałki wspólnie z Samorządem Varena na Litwie oraz z Gminą Ełk, jako beneficjentem wiodącym.

Gmina Puńsk realizuje kilka projektów z unijnych funduszy na współprace przygraniczną, m.in. remont ośrodka zdrowia, współpraca ze strażą pożarną na Litwie (. zakupiono nowy wóz strażacki), remont muzeum etnograficznego. Łącznie z UE pozyskała ok. 800 tys. euro.

Tylko na remont gminnego ośrodka zdrowia. Gmina Puńsk otrzymała 1, 7 mln złotych z Europejskiego Funduszu Regionalnego na remont gminnego ośrodka zdrowia, co stanowi 85 proc. kosztów. Był to wspólny wniosek z władzami litewskiego uzdrowiskowego miasteczka Birsztonas, który wyremontuje tam poliklinikę. W październiku 2016 roku zakończył się długo oczekiwany remont budynku, w który mieści się szkoła podstawowa i gimnazjum. Odnowiono elewację budynku, wymieniono okna, naprawiono różne instalacje, na dachu budynku zamontowano instalację fotowoltaiczną, wykonano szereg innych prac, dzięki czemu budynek stał się bardziej energooszczędny. Wyremontowano też internat.

Samorząd gminny otrzymał z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego dotację, która pokryła 75 proc. kosztów modernizacji, wynoszących 1 mln złotych.

OSP z Krasnopola, Kruklanek, Sejn otrzymały zaś fundusze na modernizację strażnic, zakup sprzętu, w tym wozów strażackich.

W Suwałkach zbudowano place zabaw przy przedszkolach nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 i 10. Wszystko za sprawą projektu unijnego za 0,5 mln Euro pn. „Bądź aktywny – bądź zdrowy”, który miasto Suwałki realizuje wspólnie z litewskim Alytusem w ramach programu Polska Litwa 2014-2020.

Duże unijne pieniądze poszły na budowę ulic i dróg, a także na poprawę warunków m.in. w podlaskich ( w tym i suwalskich) szpitalach.

 

 WYG

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.26.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
26.04.2024

ostrzenie pił

Dodaj nowe ogoszenie