10.03.2017

Kompocie, Puńsk. 11 marca - Dzień Odzyskania Niepodległości Litwy

11 marca jest dniem Dnia Odzyskania Niepodległości Litwy po latach bycia częścią Związku Radzieckiego. Litwa utraciła niepodległość w czerwcu 1940 roku. 11 marca 1990 roku, jako pierwsza z republik radzieckich, proklamowała niezależność od chylącego się ku upadkowi Związku Radzieckiego.

11 marca jest trzecim, po rocznicy bitwy grunwaldzkiej oraz 16 lutego, wielkim świętem narodowym. Obchodzą go także Litwini rozsiani po całym świecie, w tym i na Sejneńszczyźnie.

Sygnatariusze Aktu Odrodzeniowego z 1990 roku Narcizas Rasimavičius i Petras Giniotas we wtorek i środę spotkali  się z Litwinami w Suwałkach, Sejnach i Puńsku.

Z tej okazji, 10 marca br. odbędzie się też spotkanie we wsi Kompocie przy jedynym za granicami Republiki Litewskiej obelisku ku pamięci restytucji. Wezmą w nim udział nie tylko mieszkańcy okolicznych wsi, ale także uczniowie litewskich szkół z Puńska Sejn.

Mieszkańcy nadgranicznej wsi Kompocie, w gminie Puńsk, już jesienią 1990 roku, z wielkim trudem wyciągnęli z ziemi dziesięciotonowy głaz i ustawili przy drodze. Wyryto na nim napis: „ Z okazji reaktywowania niepodległości Litwy -1990.03.11”. Potem zasadzono „Lasanek Niepodległości”.

Co roku, w rocznicę reaktywowania niepodległości Litwy, składane są tu kwiaty, śpiewane patriotyczne pieśni. Odwiedzają to miejsce i liczni turyści. Jest to jedyny taki obelisk na świecie upamiętniający ten historyczny dla Litwinów dzień. Natomiast 11 marca 1991 roku imię „11 marca” otrzymało litewskie Liceum Ogólnokształcące w Puńsku-jedyna litewska szkoła średnia Polsce.

W Puńsku, 11 marca, godz.. 18.00 w tamtejszym Domu Kultury Litewskiej odbędzie się uroczystość z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. Organizują ją wspólnie DKL i LO im.11 marca w Puńsku.

Natomiast 12 marca br., o godz.12.15 w kościele w Puńsku celebrowana będzie msza w intencji reaktywowania niepodległości Litwy.

Trochę historii

Jedenastego marca 1990 roku Rada Najwyższa Litewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej przekształca się w Sejm Restytucyjny (Atkurimo Sejmas), który uchwala ustawę o reaktywowaniu niepodległości Litwy. Wcześniej, bo 26 lutego, odbyły się w jeszcze w Litewskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej wybory parlamentarne, które wygrał „Sajudis”, odpowiednik polskiej „Solidarności”. Ruch ten powstał 3 czerwca 1988 roku, gdy grupa inicjatywna złożona z członków Komunistycznej Partii Litwy oraz aktywistów niepartyjnych założyła Litewski Ruch dla Reformy, powszechnie znany pod prostą nazwą Sąjūdis. Na jego czele stanął Vytaustas Landsbergis.

Pierwszym państwem, które uznało niepodległość Litwy była Islandia. Uczyniła to prawie po roku od podjęcia przez Litwinów decyzji o wystąpieniu z ZSRR.

Z ogłoszeniem niepodległości śpieszono się, bo na dzień 12 marca 1990 roku zaplanowane było posiedzenie Rady Najwyższej ZSRR, która mała przyjąć przepisy, określające sposoby i warunki wychodzenia państw członkowskich ZSRR. Co prawda taką możliwość przewidywała Konstytucja Związku Radzieckiego, ale nie było przepisów wykonawczych.

Litewski Sejm przegłosował wyjście ze Związku Radzieckiego ok. 23.00, 11 marca 1990 roku. Nikt nie był przeciwny. Za głosowało 124 deputatów, a 6 wstrzymało się od głosu. Tych sześciu, którzy wstrzymali się od głosu, było Polakami.

Zaledwie trzech Polaków podpisało się pod Aktem Niepodległości. Taka postawa posłów - Polaków, znów położyła się cieniem w stosunkach nowoodrodzonego państwa z mniejszością polską na Litwie.

Polski Kraj Narodowo-Terytorialny

Dziś już mało kto pamięta, a i może pamiętać nie chce, ale już w 1989 roku Anicet Brodawski, Polak z Wileńszczyzny, wówczas deputowany do Rady Najwyższej Związku Radzieckiego, zgłosił postulat autonomii dla ziemi wileńskiej w ramach litewskiej republiki.  Litewscy działacze zdecydowanie odrzucili możliwość przyznania praw autonomicznych ludności polskiej. Z kolei część polskich działaczy rejonowych dążyła do jak najszybszego ustanowienia podstaw formalnych dla autonomii na skalę większą niż tylko gminy. 6 września 1989 r. decyzją swojej rady, jako autonomiczny ogłosił się cały rejon solecznicki. 15 września taką samą uchwałę przyjmuje rada rejonu wileńskiego

1 czerwca 1990 r. rozpoczął się II Zjazd Deputowanych do Rad Terenowych Wileńszczyzny, który miał miejsce w Zawiszańcach. Wystosowali apel do Rady Najwyższej RL o uwzględnienie polskich planów autonomicznych oraz przekształcili Radę Koordynacyjną – od tej pory występowała ona oficjalnie jako Rada Koordynacyjna ds. Utworzenia Polskiego Narodowo-Terytorialnego Samorządu Okręgu Wileńskiego. 6 września 1990 idea autonomiczna została poparta przez Związek Polaków na Litwie.

W skład PKN-T miały wejść rejony: solecznicki i wileński, miasto Podbrodzie, gminy podbrodzka i maguńska z rejonu święciańskiego, gminy połukniańska, trocka, starotrocka i karaciska z rejonu trockiego oraz jawnuńska z rejonu szyrwinckiego, czyli obszary zamieszkane w większości przez Polaków.

Wilejka stolicą

22 maja 1991 r., na zjeździe działaczy polskich w Mościskach, przyjęto uchwały ustanawiające ostatecznie Polski Kraj Narodowo-Terytorialny w granicach Republiki Litewskiej. Uchwalono jego Statut (czyli konstytucję). Określono jego stolicę, którą miała być Nowa Wilejka, dzielnica Wilna o największym wówczas odsetku Polaków. Jako hymn wybrano pieśń „Rotę”. PKN-T przybrał także biało-czerwoną flagę. Skonkretyzowano prawny zakres autonomii, który poszerzono – Republika Litewska miała stać się w praktyce równoprawną federacją części litewskiej i PKN-T.

Rozwiązane rady – wojsko na chłopów

Skutkowało to decyzją Rady Najwyższej Republiki Litewskiej z 4 września 1991 r. o zawieszeniu samorządów rad rejonów wileńskiego i solecznickiego. Taka uchwała litewskiego parlamentu była sprzeczna z ówczesnym prawem litewskim. Parlament nie miał bowiem prawa zawieszać rad, a jedynie je rozwiązać po udowodnieniu przez specjalną komisję ewentualnych nieprawidłowości. Tymczasem nie było żadnych wniosków takiej komisji, ale – jak to i obecnie widać – rewolucja ma swoje prawa.

W dodatku, 27 kwietnia 1993 do wsi Gudele weszło litewskie wojsko, bo polscy chłopi nie chcieli oddać swej ziemi pod potrzeby budowy domów litewskim osadnikom. Gdy taka demonstracja siły nie wystarczyła, litewscy żołnierze zaczęli strzelać. Wbrew późniejszym zapewnieniom urzędników, wojsko nie strzelało jedynie w powietrze, gdyż odnaleziono liczne pociski wbite w ściany domów. Policja asystowała strzelaninie biernie się jej przyglądając. Polscy chłopi uciekli, by wkrótce znów wrócić i znów opierać się osadnikom. Dwóch z nich: Waleriana Romanowskiego i Stanisława Jurewicza postawiono za to przed sądem.

To  może właśnie te próby dążenia do polskiej autonomii Wileńszczyzny, stoją od ponad ćwierćwiecza na przeszkodzie ku rozwiązaniu niektórych problemów Polaków na Litwie, jak np., tablice dwujęzyczne, pisownia nazwisk, itp.

Wileńska Republika Ludowa

Pod koniec stycznia 2015 r. na Facebooku pojawił się profil pod prowokacyjną nazwą "Wileńska Republika Ludowa - Виленская Народная Республика". Autorzy nie ukrywali sympatii wobec działań separatystów na Ukrainie, którzy stworzyli marionetkowe republiki ludowe w Ługańsku i Doniecku. "Żądamy wprowadzenia polskich "zielonych ludzików" na Wileńszczyznę i przeprowadzenia tam referendum wśród autochtonicznej ludności" - napisali. W środowisku polskim na Litwie zostało to odebrane jako prowokacja i świadome wykorzystywanie napięć w relacjach polsko-litewskich..

Zdaniem ówczesnego szefa polskiej dyplomacji, pojawienie się w Internecie profilu Wileńska Republika Ludowa to "prowokacja wpisana w resentymenty, trudne relacje, trudną historię..”

Jan Wyganowski

Na fot. 1. Obelisk w Kompociach, Gm. Puńsk

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.26.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie