06.11.2017

Puńsk zarabia na polsko-litewskim moście energetycznym. Ukarany za wyższe dochody

Dochody gminy Puńsk w 2016 roku wyniosły 3489 złotych na mieszkańca. W porównaniu rok do roku, dochód na mieszkańca wzrósł aż o 419 złotych. Niewiele mniej niż w grodzkich Suwałkach, gdzie na jednego obywatela przypadło 3985 zł.

Tak duży wzrost dochodów w Puńsku był możliwy m.in. dzięki polsko - litewskiemu „mostowi” energetycznemu, a także pozyskiwaniu sporych pieniędzy z funduszy unijnych, miejscowych przedsiębiorców. Tylko z tytułu przebiegu przez gminę „mostu” energetycznego Ełk - Alytus, w 2016 roku do budżetu trafiło 1,3 mln złotych, co stanowi ok. połowy jej dochodów własnych z tytułu podatków.

 Rząd przejął się tak wysokimi dochodami wiejskiej gminy nie posiadającej przemysłu i zmniejszył ogólną subwencję rządową na 2018 rok o milion złotych.

Taka zasada obowiązuje od dawna i dotyczy wszystkich gmin w kraju, Jeżeli samorządowcy postarają się i np., ściągną do gminy znacznego inwestora, który zwiększy dochody samorządu z tytułu podatków, to rząd obetnie takiej gminie dotacje. Zdaniem wójta Puńska, Witolda Liszkowskiego, nie sprzyja to pobudzaniu aktywności samorządów. No, bo i po co, skoro rząd i tak zabierze zarobione dodatkowo pieniądze, zmniejszając subwencję.

Puńsk ma też wzbogacić się o 700 tys. złotych rocznie, gdyby został zbudowany polsko - litewski gazociąg.  Jedna ze stacji gazociągu miała powstać we wsi Sankury, a rurociąg miał przebiegać w kierunku Litwy przez wsie: Szołtany, Szlinokiemie, Oszkinie, Wołyńce, Pełele, Sankury. Pewnie wówczas rządowa subwencja ogólna zostanie zmniejszona po raz kolejny.

Jako że kłopoty lubią chadzać parami, to subwencja oświatowa na następny rok szkolny będzie mniejsza, bo zmniejsza się liczba uczniów. Puńsk i tak już dokłada już oświaty 2,5 mln złotych, tyle, ile wynoszą mniej więcej dochody z podatków.

Puńsk od lat realizuje wiele projektów ze znacznym dofinansowaniem z funduszy unijnych.

W 2016 roku wyremontowano, kosztem 1,4 mln złotych szkołę w Puńsku, drogę przez Boksze.W 2107 m.in. remontowano drogę w Pedelach.

Kończy się długo oczekiwany remont ośrodka zdrowia w Puńsku. Ośrodek, budowany przy dużym udziale społeczeństwa, został oddany do użytku pod koniec lat 80. ub. wieku i od tamtego czasu dokonywano tu tylko drobnych napraw.

Obecna modernizacja współfinansowana jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Litwa – Polska. Puńsk, wraz z litewskim partnerem - uzdrowiskowym miasteczkiem Birštonas, realizuje unijny program pt. „Współpraca transgraniczna dla zdrowej starości i dobrobytu społecznego”. Ogólny cel projektu: poprawa jakości życia poprzez skoordynowany rozwój systemów opieki zdrowotnej i społecznej na pograniczu litewsko-polskim. A ponadto: rozwój transgranicznej infrastruktury opieki zdrowotnej, budowanie potencjału transgranicznej opieki zdrowotnej i społecznej, utworzenie Transgranicznego Partnerstwa na rzecz Zdrowego Starzenia się, Kampania Promująca Zdrowe i Aktywne Starzenie się.

 Oba samorządy otrzymały na ten cel prawie milion euro, tj, 85 proc. kosztów.

W ramach programu Polska - Litwa strażacy z Puńsk, z rejonu kowieńskiego oraz gminy Krasnopol realizują wspólny projektu „Współpraca polsko-litewska w rozwoju służby ochotniczej w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej”. Realizacja projektu, finansowanego w 85 proc. ze środków unijnych, potrwa do 2019 roku. Jego łączny budżet wynosi 973 543,20 euro. Zakupiono już m.in. nowe wozy strażackie.

Z Programu Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 będzie wykonany remont muzeum etnograficznego.

Ostatnio, z kolejnego naboru wniosków z Programu Interreg V-A Litwa-Polska 2014-2020, w Puńsku będą realizowane dwa kolejne projekty:

- Popularyzacja dziedzictwa przyrodniczego i kulturalnego poprzez litewsko-polską kulturę etniczną. Beneficjent wiodący: Centrum Kultury Miasta Šilalė, Litwa, partner Gm.Puńsk.

Przewidziano m.in. plenery rzeźbiarskie, malarskie, kowalskie związane z 100-leciem odzyskania przez Litwę niepodległości,

- Zachowanie i promocja dziedzictwa plemion bałtyckich na pograniczu Litewsko – Polskim.

Z kolei z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 gmina Puńsk otrzyma          1,6 mln zł na budowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wraz z przebudową stacji uzdatniania wody i budową studni głębinowej w gminie. Wcześniej, w 2010 roku, gmina - też w ramach funduszy PROW- modernizowała swoją stację uzdatniania wody i remontowała sieć wodno- kanalizacyjną w Puńsku i Trakiszkach.

Problem w tym, że najpierw trzeba za własne pieniądze projekty zrealizować, a dopiero potem czekać na zwrot części wydanych funduszy. W sytuacji, gdy są zmniejszane subwencje rządowe, a rosną bieżące wydatki, sytuacja finansowa gmin staje się skomplikowana.

 

WYG

udostępnij na fabebook
01.12.2017, 08:47:37

diament

Pomysły z napowietrzną linią 400 kV to bzdura za którą słusznie należy się finansowa nauczka. To są skutki podobne jak budowanie wiatraków i innej megalomanii. Szkoda tylko pięknej ziemi i mieszkańców ale może też czas na zmianę wójta?

08.11.2017, 19:05:17

Olga

Aktywność samorządu zdaniem wójta polega na realizacji na terenie gminy obiektu szpecącego krajobraz i negatywnie odziaływujacegp na środowisko i ludzi..I dobrze tym rajcom tak. Zapominają że zdrowie ich mieszkańcow ważniejsze niż drogi

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.26.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie