18.07.2019

Szpital wojewódzki w Suwałkach pozyskał prawie 5 mln zł na walkę z cichym złodziejem kości

W suwalskim szpitalu otwarta zostanie pracownia densytometrii oraz poradnia, zmodernizowany zostanie oddział reumatologii z pododdziałem geriatrycznym, a oddział ortopedyczno-urazowy doczeka się nowoczesnego sprzętu.

To wszystko dzięki środkom z unijnego projektu „Modelowy program opieki zdrowotnej walki z osteoporozą w obszarze przygranicza polsko-białoruskiego”, jaki suwalska placówka realizuje wespół ze Szpitalem Ratunkowym w Grodnie.

Budżet całego projektu, który dzisiaj otworzyła dwudniowa konferencja w Suwałkach, wynosi 1,852 mln euro. Z tego 1,173 mln euro, czyli prawie 5 mln zł pochłonie realizacja przedsięwzięcia w Suwałkach.

Jak mówi Valdemar Baranovskij, specjalista ds. projektów unijnych w szpitalu wojewódzkim w Suwałkach,  na osteoporozę, cichego złodzieja tkanki kostnej  choruje co trzecia osoba po 50. roku życia. Choroba jest bezobjawowa, dowiadujemy się o niej najczęściej dopiero po złamaniu kości. Czasami kończy się ono inwalidztwem, dlatego społeczne i ekonomiczne koszty osteoporozy są olbrzymie.

Dzięki projektowi, mieszkańcy pogranicza polsko-białoruskiego mają zyskać  dostęp  do wysokiej jakości usług medycznych w zakresie diagnostyki i leczenia osteoporozy.

Diagnostyka polega na badaniu gęstości kości – densytometrii. Szybkie i bezbolesne badanie pomaga stwierdzić, czy stan kości jest właściwy. Być może już za dwa miesiące w suwalskim szpitalu uruchomiona zostanie pracownia densytometrii oraz poradnia, w której przyjmować będą przeszkoleni za pieniądze z tego samego projektu lekarze.      

Jak informuje dyrektor szpitala wojewódzkiego Adam Szałanda,  ta pracownia jest już gotowa, po wszystkich odbiorach, wyposażona w nowoczesna aparaturę. Szpital czeka już tylko na ogłoszenie konkursu przez Narodowy Fundusz Zdrowia, co pozwoli na uzyskanie pieniędzy na działalność pracowni.  To samo jest z poradnią.  

Poprawa infrastruktury to jedno, a drugą ważna sprawą jest zwiększenie świadomości mieszkańców na temat roli profilaktyki i wczesnej diagnozy dla podjęcia skutecznego leczenia i prowadzenia normalnego, wygodnego trybu życia.  

Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach w ramach projektu . zmodernizuje też Oddział Reumatologii z Pododdziałem Geriatrycznym i wyposaży nowo wyremontowany Oddział Reumatologii oraz Oddział Ortopedyczno-Urazowy w specjalistyczny sprzęt i urządzenia medyczne.

WD

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
02.18.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.35% 4.2186 4.3038
USD 0.51% 3.8922 3.9708
GBP 0.40% 5.0625 5.1647
CHF 0.43% 3.9654 4.0456
18.02.2020

Prace lic i mgr

Dodaj nowe ogoszenie