12.03.2019

Duchowość w sztukach wizualnych Pracowni Sztuk Pięknych SOK - dzienniki humanistyczne

Spotkanie z autorami prac ilustrujących wydaną przez SOK książkę „Duchowość w sztukach wizualnych Pracowni Sztuk Pięknych SOK - dzienniki humanistyczne” drugi tom o twórcach piękna z pracowni Mieczysława Iwaszki, odbędzie się w piątek 15 marca o godzinie 18.00 w foyer Suwalskiego Ośrodka Kultury. Jak pisze jej autor, największą wartość stanowią prace utalentowanej młodzieży, bez której zaangażowania, cierpliwości, przemyśleń nigdy by nie powstała.

"Duchowość w sztukach wizualnych Pracowni Sztuk Pięknych SOK - dzienniki humanistyczne” wydane przez Suwalski Ośrodek Kultury w 2018 roku, to drugi tom publikacji na temat kreatywnych działań pracowni prowadzonej przez Mieczysława Iwaszko, artystę plastyka, instruktora ośrodka i pedagoga.

Lektura przeznaczona jest dla nauczycieli, rodziców, wychowawców oraz, oczywiście, dzieci i młodzieży, ale również dla wszystkich, którzy poszukują artystycznych dróg wyrazu. Idea cyklu stworzona została w oparciu o autorski program prowadzącego pracownię. Instruktor i jego podopieczni dzielą się z czytelnikiem swoimi przemyśleniami, tworząc humanistyczny dziennik opisujący codzienność młodego artysty odkrywających w sobie talent i siłę pasji. Niezwykle ciekawe są zapiski młodzieży, tytułowe dzienniki, w których opisuje, jak tworzy obrazy z potrzeby serca, dlaczego porusza ich taki a nie inny temat, co decyduje o wyborze kolorystyki, formatu i wszystkiego, co wpływa na poetykę obrazu. Doświadczenia uczestników zajęć są niezwykłą lekcją pokory, pracowitości i cierpliwości w dążeniu do celu.

Zaangażowanie młodzieży w powstanie tej pozycji potwierdza, że nie da się przecenić wysiłku Mieczysława Iwaszki i podobnych mu propagatorów wartości, jakie niesie ze sobą czynne uprawianie sztuki. Kontakt z tą ostatnią kształtuje wrażliwość estetyczną i wyobraźnię twórczą, ale także wskazuje młodym ludziom alternatywną formę poznania świata oraz wagę twórczego podejścia do życia codziennego. Właśnie ta pięknie wydana książka – dzieło o młodych i współtworzone przez nich – ma wielką szansę dotrzeć do ich rówieśników. 

Wystawa czynna do 30.04.2019, wstęp wolny. 

Książka, wydana w ramach programu „Edukacja Kulturalna” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, tytuł projektu: „Dedal w Ośrodku Kultury – pomysł, projekt, realizacja, ekspresja artystyczna”,  jest dostępna w Bibliotece Publicznej im. M. Konopnickiej w Suwałkach, bibliotekach szkolnych w regionie oraz książnicach na terenie gmin powiatu suwalskiego.

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Dodaj nowe ogoszenie