20.09.2019

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny także w Suwałkach. W południe protest na Placu Marii Konopnickiej

W piątek w 139 krajach świata, w tysiącach miast, w tym w co najmniej 60 w Polsce odbędzie się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Młodzi będą protestować przeciwko bierności polityków w kwestii zbliżającej się katastrofy klimatycznej. Przejdą ulicami największych miast z transparentami. Akcja odbędzie się też w Suwałkach.

- To ważne, abyśmy mieli świadomość ekologiczną. Mieszkamy na terenie Zielonych Płuc Polski. Takich regionów - nieskażonych działalnością człowieka, dziewiczych, jest już naprawdę na świecie niewiele. Powinniśmy je chronić i o nie jak najlepiej dbać - mówi Arkadiusz Jaskowski z Suwałk.

W Młodzieżowy Strajk Klimatyczny bardzo aktywnie włączyły się dzieci pana Arkadiusza - Bartek, który obecnie uczy się w siódmej klasie i dziesięcioletnia Ola. Do późnych godzin nocnych Bartek pracował nad plakatami.

 

- Nie możemy udawać, że nic złego sie nie dzieje. W wakacje byliśmy na południu Europy i temperatury sięgały tam nawet 46 stopni Celsjusza. Grozi nam klimatyczna katastrofa. Jako rodzice nie chcemy, aby zostały po nas naszym dzieciom, kolejnym pokoleniom, jedynie plastikowe butelki. To bardzo ważne, aby młodzi ludzie mieli świadomość ekologiczną. Trzeba coś robić, przejąć inicjatywę, musimy być aktywni - przekonuje pan Arkadiusz.

Suwalski protest został wpisany na listę Międzynarodowego Stowarzyszenia 350 org. Organizacja wspiera młodych protestujących materiałami promocyjnymi i wiedzą.

- Może to na początku będzie mały protest, taki w mikroskali, zainicjowany przez naszą rodzinę, ale już za tydzień planujemy drugą akcję, także w centrum Suwałk i mamy nadzieję, że dołączy do nas młodzież, dzieci z rodzicami, dziadkami, więcej osób - dodaje A. Jaskowski.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Suwałkach rozpocznie się o 12.00  na Placu Marii Konopnickiej.

 

Inspiracją dla Młodzieżowego Strajku Klimatycznego jest Greta Thunberg, której aktywność przerodziła się w ogólnoświatowy ruch.

- „Nie jesteśmy ekspertami ds. ekologii i zmian klimatu, lecz młodzieżą świadomą zagrożenia jakim jest katastrofa klimatyczna i walczącą o prawo do swojej przyszłości” - mówią organizatorzy Protest Tysięcy Miast i znów łączą się z postulatem Grety, by nie zachwycać się ich aktywnością, tylko posłuchać naukowców, którzy ostrzegają przed końcem świata, jaki znamy i przedsięwziąć konkretne działania naprawcze. Czego konkretnie żądają młodzi ludzie?

Oto sześć postulatów Młodzieżowego Strajku Klimatycznego:

1. Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ.

Oczekujemy, że sugerowane przez środowisko naukowe rozwiązania będą wdrażane niezwłocznie we współpracy międzynarodowej.

2. Wzywamy rząd polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego. Kwestia kryzysu nie może być przedmiotem ideologicznych sporów – w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami.

3. Domagamy się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie.

Jednocześnie edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne.

4. Żądamy, by media wzięły na siebie odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym.

Wzywamy do priorytetyzacji tematu katastrofy klimatycznej w przekazie medialnym oraz posługiwania się językiem odzwierciedlającym wagę problemu.

5. Żądamy przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii.

Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych.

6. Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Wymagamy, by respektowano prawa i potrzeby wszystkich, których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu.

 

 

Organizacja zachęca do wzięcia udziału w Proteście Tysięcy Miast - czyli polskiej "edycji" światowego protestu. Szczegółowy program dla poszczególnych regionów można sprawdzić na facebookowym profilu MSK lub na stronie internetowej organizacji. 

 

Fot. vogue.pl

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.26.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie