14.11.2016

Organy to jej miłość. Katarzyna Danel z Raczek laureatką Opus 966

Utwór „Beati misericordes” pochodzącej z Raczek Katarzyny Danel zajął pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim Opus 966.

Konkurs Opus 966 organizowany jest przez Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Vis Artis z siedzibą w Poznaniu. Biorą w nim udział młodzi kompozytorzy z całego kraju. Mają za zadanie napisać utwór nawiązujący do Chrztu Polski i tradycji muzyki chrześcijańskiej, składający się z 966 znaków muzycznych. Ich prace ocenia jury pod przewodnictwem wybitnego polskiego kompozytora Pawła Łukaszewskiego. W tym roku odbyła się już czwarta edycja Opus 966. Pierwsze miejsce w Konkursie zajęła pochodząca z Raczek, studiująca w Poznaniu Katarzyna Danel.

- Ta nagroda to dla mnie ogromne wyróżnienie i zaszczyt, a także potwierdzenie tego, że wybrałam słuszną drogę. Bardzo się z tego wyróżnienia cieszę – mówi młoda kompozytorka. 

Katarzyna Danel urodziła się w Raczkach. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie organów dr Jarosława Tarnawskiego oraz studentką w klasie kompozycji prof. Zbigniewa Kozuba.

Jak mówi, przygodę z muzyką rozpoczęła dzięki rodzicom.

- Zawsze mnie dopingowali. Sprawdzali, czy ćwiczę. Jeździłam na zajęcia muzyczne do Augustowa, a później do Suwałk. Ukończyłam szkołę muzyczną drugiego stopnia w klasie fortepianu – opowiada.

Na studiach, już w Poznaniu, pani Katarzyna zaczęła śpiewać w Chórze Kameralnym Akademii Muzycznej pod dyrekcją prof. Marka Gandeckiego. Wtedy na dobre zainteresowały ją organy. Zaczęła komponować własne utwory. Niektóre z jej kompozycji, na przykład „Sing to the Lord” były wykonywane przez Chór Kameralny Akademii Muzycznej na wielu festiwalach w Polsce i za granicą.


Kompozycja "Sing to the Lord" (psalm 95) w wykonaniu Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Poznaniu pod dyr. prof. Marka Gandeckiego

 

W 2014 roku Katarzyna Danel- Brzozowska zajęła drugie miejsce w Konkursie Kompozytorskim im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie za utwór „Sub tuum praesidium” na chór mieszany, a także pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Legnickie Conversatorium Organowe” za utwór „Psalm XCIX” na chór i organy.  Skomponowała też cykl mszalny Kyrie, Gloria, Sanctus, Agnus Dei na chór, solistów, organy i zespół dęty blaszany, który został uroczyście wykonany podczas Mszy świętej w Katedrze Poznańskiej z okazji jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski 15 kwietnia.

- Kilka miesięcy temu przyszedł mi do głowy taki zamysł, aby skomponować utwór na Opus 966. Postanowiłam, że spróbuję. Pod koniec lipca zgłosiłam się do konkursu. Kilka dni spisywałam partyturę. Prace na konkurs wysyła się anonimowo, w kopertach oznakowanych godłem. Później debatuje nad nią jury. Do finału dopuszczane są tylko najlepsze kompozycje – opowiada K. Danel.

Zdaniem jury kompozycja pani Katarzyny była w tym roku najlepsza. Pozostali nagrodzeni w tym roku, to: Janusz Krzysztof Korczak ("Da mihi bibere" ), Edyta Muchowiecka ("Exaudi, Deus, deprecationem meam"), Aleksandra Chmielewska ( "De Baptismo"), Zuzanna Koziej  ("Ostende mihi") oraz Jakub Szafrański ("Modlitwa").

 

Katarzyna Danel druga z prawej; Źródło: http://opus966.pl/


- Mam nadzieję, że dzięki tej nagrodzie moje prace pozna szersze grono odbiorców, że będę miała więcej zamówień kompozytorskich – mówi.

Gra na organach to także zawód pani Katarzyny. Od pięciu lat pracuje bowiem jako organistka w kościele pw. Świętej Jadwigi Śląskiej w Poznaniu.

- Bardzo lubię grać i śpiewać. Dzięki temu, że na co dzień mam dostęp do organów, mogę też komponować, rozwijać się. Gdy w kościele jest zimno, ćwiczę w domu na takich prostych organach – mówi.

Zachęca jednocześnie nie tylko do nauki gry na tym instrumencie, ale na każdym innym.

- Jakakolwiek muzyka – poważna, rozrywkowa, rockowa, daje wiele radości, uwrażliwia i pomaga w życiu. Warto wybrać sobie instrument i grać, albo też śpiewać w chórze – podkreśla.


 (just)

udostępnij na fabebook
15.11.2016, 07:21:29

bdm

Gratulacje Pani Katarzynie i jej rodzicom

14.11.2016, 18:51:08

Andrzej Szeszko

Serdeczne gratulacje!

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sonda

W niedzielę, w swoim drugim meczu grupowym mistrzostw świata z Kolumbią reprezentacja Polski

wygra
zremisuje
przegra
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.21.2018 Kupno Sprzedaż
EUR 0.34% 4.2632 4.3494
USD 0.71% 3.6877 3.7621
GBP 0.15% 4.8554 4.9534
CHF 0.74% 3.7079 3.7829
Dodaj nowe ogoszenie