08.12.2016

Świat Wizji Zdzisława Beksińskiego w Suwałkach. Wystawa prac artysty w muzeum

Od czwartku w suwalskim Muzeum Okręgowym można zwiedzać wystawę prac wybitnego współczesnego artysty Zdzisława Beksińskiego. Obrazy, fotografie i rysunki, od tych znanych z okładek „Fantastyki”, po wyciszone, ascetyczne portrety głów z ostatniego roku twórczości artysty przyjechały do Suwałk z Muzeum Historycznego w Sanoku.

Zdzisław Beksiński urodził się w 1929 roku właśnie w Sanoku. Został brutalnie zamordowany w 2005 r. w swoim warszawskim mieszkaniu.

Choć zdał do Akademii Sztuk Pięknych i marzył o pracy reżysera, uległ naciskom ojca i studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Do swojego rodzinnego miasta wrócił w 1955 roku. Zatrudnił się w fabryce Autosan.

- Nie znosił tej pracy. Fotografował, rysował, malował i rzeźbił i gdy tylko zaczął osiągać z działalności artystycznej wystarczające dochody, zrezygnował z pracy w fabryce i całkowicie poświęcił się sztuce – mówiła podczas konferencji prasowej w suwalskim muzeum Dorota Szomko-Osękowska, kurator wystawy.

Sam Beksiński nie lubił mówić o sobie. Niechętnie przygotowywał nawet krótkie notki biograficzne na potrzeby wystaw – „O czym mam pisać? Całe moje życie to stanie przed sztalugami i słuchanie muzyki”.  Każdą z ważniejszych chwil życia skrupulatnie jednak dokumentował. Bardzo przeżywał zbliżające się narodziny syna.

- Myślę, że ta wystawa przybliży do tajemnicy twórczości Zdzisława Beksińskiego, do niego samego jako człowieka – mówiła D. Szomko-Osękowska.

Rok 2016 nieco niespodziewanie stał się rokiem Beksińskich. We wrześniu odbyła się premiera filmu „Ostatnia rodzina”, ukazała się książka „Tomek Beksiński. Portret prawdziwy”. Posypały się nagrody dla odtwórców ról filmowych. Dwa lata wcześniej do księgarń  trafiła książka Magdaleny Grzebałkowskiej „Beksińscy. Portret podwójny”.

- O zorganizowanie wystawy Zdzisława Beksińskiego w naszym muzeum zabiegała Eliza Ptaszyńska. Trzeba było jednak swoje odczekać. Na szczęście, mamy dobre relacje z Muzeum w Sanoku. Ta wystawa jest dla nas jednym z ważniejszych wydarzeń - mówił Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

- Fala zainteresowania Beksińskim wciąż wzrasta. Moim zdaniem, jego  twórczość jest tego warta. Beksiński określał ją duchowym autoportretem. Nie bał się poruszać tematu śmierci, lęku przed przemijaniem – tego, co w człowieku tkwi najgłębiej. Niewątpliwie jest to twórczość, która pobudza wyobraźnię, stwarza okazję do refleksji nad fundamentalnymi kwestiami egzystencjalnymi – podkreśla Szomko-Osękowska.

Wernisaż „Retrospektywy” Zdzisława Beksińskiego w czwartek o 18.00. Będzie ją można zwiedzać do marca przyszłego roku. Ekspozycji będą towarzyszyć też inne wydarzenia – 11 stycznia odbędzie się spotkanie z Wiesławem Weissem, autorem biografii Tomasza Bagińskiego, 15 lutego do Suwałk przyjedzie Magdalena Grzebałkowska, a w połowie lutego odbędzie się pokaz filmu „Ostatnia rodzina”, być może z udziałem autora scenariusza. 

(just)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.28.2018 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.2697 4.3559
USD 0.00% 3.6395 3.7131
GBP 0.00% 4.8744 4.9728
CHF 0.00% 3.6788 3.7532
Dodaj nowe ogoszenie