11.12.2016

Szczęśliwa trzynastka. Ruszyło święto teatru w Suwałkach [zdjęcia]

Od sobotniego poranka 10 grudnia w Suwalskim Ośrodku Kultury trwają XIII Ogólnopolskie Spotkania z Monodramem "O Złotą Podkowę Pegaza". W programie osiemnaście pełnowymiarowych kreacji aktorskich, warsztaty ze znakomitymi znawcami i twórcami teatru, witkiewiczowska „Matka” na otwarcie festiwalu, wystawa zdjęć towarzysząca Spotkaniom.

O nagrody powalczą uczestnicy z Polski, Słowacji i Łotwy. Na scenach SOK-u pojawią się zarówno aktorzy dorośli - zawodowi i amatorzy, jak i młodzi, w wieku 16-19 lat oraz studenci szkół artystycznych. O tym, kto dostanie Grand Prix zadecyduje jury w międzynarodowym składzie.Na wszystkie spektakle konkursowe - wstęp wolny! Po każdym ze spektakli organizatorzy zapraszają na refleksje z udziałem jurorów, reżyserów i aktorów.

Za nami pierwsze prezentacje konkursowe. Przed suwalską widownią wystąpił aktor filmowy i teatralny, absolwent łódzkiej „filmówki” Sebastian Cybulski w komediodramacie „Pewniak” traktującym o jednym z najważniejszych dni w życiu, który dla bohatera kończy się niestety tragicznie. W trudnym poruszającym głębokie problemy egzystencjalne spektaklu „Skur-Wienia” zobaczyliśmy Łukasza Dąbrowskiego z Krakowa. 

Historię Marty młodej matki, rozdartej pomiędzy macierzyństwem, a spełnieniem marzeń zawodowych przedstawiła aktorka i reżyserka z Chełmna Iga Jambor – Skupniewicz. W spektaklu „Mamusiu, co to za ptaszek” w niezwykle subtelny i przejmujący sposób pokazała problem, pozostawiając widza z możliwością znalezienia sposobu na jego rozwiązanie.

Tegoroczną edycję Spotkań zainaugurowała charyzmatyczna Jolanta Juszkiewicz mistrzowskim wykonaniem monodramu „Matka” wedługg Witkiewicza.

Monodramiści podejmują trudną, społeczną problematykę, mówią o relacjach międzyludzkich, mrocznych zakamarkach ludzkiej duszy, zmaganiach z codziennością, samotności, wyobcowaniu i potrzebie miłości oraz akceptacji.

Zapraszamy na kolejne prezentacje konkursowe w niedzielę i poniedziałek, 11 i 12 grudnia.

Na scenach Suwalskiego Ośrodka Kultury zobaczymy:

Jozefa Bajnoka ze słowackiej Kremnicy w monodramie „Przeżyłem cud” ,

Katarzynę Pawłowicz z Katowic w „Pamiętniku  Wendy”

Jaroslava Janíčka z Partizánskiej L’upčy na Słowacji w spektaklu  „Lekarz ogólny”

Rafała Domagałę z  Białegostoku w „Amor Omnia Vincit” oraz

Olgę Belową, Rēzekne z Łotwy w monodramie „Marina”

W poniedziałek będziemy mieli okazję zobaczyć też suwalskich monodramistów:

Aleksandrę Łazarską w spektaklu „Czy można żyć bez miłości?”, Martynę Kleszczewską w monodramie „Zabrali mnie w nocnej koszuli na Sybir”, Bartosza Krzywickiego w spektaklu „Chłód” i Wiktorię Wiśniewską, która zaprezentuje spektakl „ Państwo som takie bieluśkie”

Więcej na  temat tegorocznych spotkań: http://soksuwalki.eu/o-zlota-podkowe-pegaza-zglos-sie/

Organizatorem XIII Ogólnopolskich Spotkań z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza” jest Suwalski Ośrodek Kultury.

Prezentacje konkursowe odbywają się w Sali Kameralnej oraz Sali im. Andrzeja Wajdy SOK.

Bartosz Bełdyga, Suwalski Ośrodek Kultury

Fot. Piotr Kopciał

XIII Ogólnopolskie Spotkania z Monodramem "O Złotą Podkowę Pegaza" Honorowym Patronatem objął Prezydent Miasta Suwałki Czesław Renkiewicz.

Mecenasem Festiwalu jest RESO Europa Service. Partnerem Spotkań jest Hotel Logos. Współpraca przy  organizacji wystawy towarzyszącej Spotkaniom Drukarnia Xpression.

Patronat medialny nad Festiwalem sprawują: Telewizja Polska Oddział w Białymstoku, portale: Niebywałe Suwałki, Suwałki Info, Kurier Suwalski, Suwałki 24, Radio 5 oraz Dwutygodnik Suwalski. 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.23.2018 Kupno Sprzedaż
EUR 0.03% 4.2564 4.3424
USD 0.10% 3.6179 3.6909
GBP 0.36% 4.8578 4.9560
CHF 0.09% 3.6246 3.6978
23.05.2018

Mechanik maszyn

23.05.2018

VW Golf IV

Dodaj nowe ogoszenie