30.04.2018

Pokamedulski klasztor w Wigrach. Remonty i jubileuszowe imprezy [zdjęcia]

Zakończył się trwający ponad rok remont Domu Królewskiego i Kaplicy Kanclerskiej, stale odnawiany jest kościół. We wtorek, 1 maja rozpoczną się zaplanowane na cały rok obchody jubileuszu 350-lecia przybycia kamedułów na Wigry.

Dom Królewski i Kaplica Kanclerska zostały gruntownie zmodernizowane dzięki sięgającemu 9,6 mln zł unijnemu dofinansowaniu z RPO.

- Zimny, zawilgocony dotąd Dom Królewski zyskał nowoczesne instalacje – opowiada ks. dr  Jacek Nogowski, prezes Fundacji Wigry Pro.  - Jest ogrzewanie podłogowe, winda, dodatkowe łazienki.

Zostały urządzone multimedialne sale konferencyjna i wystawowa. O historii i zwyczajach, dniu codziennym zakonników można dowiedzieć się też zwiedzając  9 pokojów, z których każdy ma swoją nazwę (modlitewny, piwny, miodowy itd.). Można je wynająć, przenocować.

Dawną restaurację zastąpił Refektarz, oferujący dania kuchni regionalnej. Są w niej specjały, które zawdzięczamy przybyłym tu w drugiej połowie XVII w. kamedułom.

Wigry, w 1667 r., ufundował kamedułom król Jan Kazimierz. Bracia zakonni modlitwą i pracą mieli odwracać od Rzeczpospolitej nieszczęścia i wojny. Wnieśli ogromny wkład w rozwój rolnictwa i rzemiosła, ale nieśli też kaganek oświaty i cywilizacji. Wystarczy przypomnieć, że założyli Suwałki.

- Być może czegoś jeszcze się o nich dowiemy po kapitalnym remoncie 10 eremów, pod którymi odkopiemy piwnice – mówi ks. Nogowski. – Projekt szacowany jest na prawie 20 mln zł, z czego 14,5 mln to dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ogłoszony został przetarg na wyłonienie wykonawcy, wkrótce rozpoczną się prace.

W Kaplice Kanclerskiej zachowany został Apartament Papieski, w którym w czerwcu 1999 r. przebywał Papież Jan Paweł II.    

W ostatnim czasie Fundacji Wigry Pro udało się pozyskać około 25 mln zł na remont zabytku, który jest wyjątkowy w Polsce i Europie  pod względem historycznym, religijnym, artystycznym i naukowym. Klasztor leży na szlaku św. Jakuba, znajdującego się na liście światowego  dziedzictwa UNESCO oraz na Papieskim Szlaku Tajemnice Światła Ełk – Wigry oraz Kajakowym Papieskim Szlaku  Tajemnice Zawierzenia Wigry – Studzieniczna.  Przyciąga tez mnóstwo turystów, dla których wystarczającym magnesem jest jezioro Wigry.    

Od majówki i wakacji  po jesienne wydarzenia

Uroczyste obchody inauguracji jubileuszu 350- lecia przybycia kamedułów na Wigry rozpoczną się 1 maja konferencją naukową w Dużej Galerii Domu Królewskiego.

- Wszystkich zapraszamy na 12.00 na Mszę św. pod przewodnictwem biskupa Jerzego Mazura, po której nastąpi poświęcenie wyremontowanych obiektów Domu Królewskiego i Kaplicy Królewskiej – mówi ks. Jacek Nogowski. – Udostępnione dla turystów będą już statek, kajaki, rowery, a wieczorem, o 19.00 rozpocznie się koncert Suwalskiej Orkiestry Kameralnej.       

Koncertów i warsztatów artystycznych nie zabraknie w następnych miesiącach. Zaplanowane są też duże i małe wydarzenia – jarmark wigierski, dożynki wojewódzkie, spływ kamedulski, rajdy rowerowe oraz ratowania życia, zawody wędkarskie.

Wojciech Drażba


udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Cerrad Enea Czarni Radom


MKS Ślepsk - Malow Suwałki

07.12.2019
20:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.06.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.04% 4.2334 4.3190
USD 0.01% 3.8139 3.8909
GBP 0.41% 5.0153 5.1167
CHF 0.19% 3.8561 3.9341
Dodaj nowe ogoszenie