04.01.2018

Rodzinne atrakcje turystyczne. Wioska Zapomnianych Wojów na Baśniowym Szlaku i Krasnoludki

Portal o rodzinnych podróżach - Dzieckowpodrozy.pl - opublikował listę TOP 50 rodzinnych atrakcji w Polsce. Występują one także w naszym regionie.

 O ostatecznym wyniku Rankingu zdecydują internauci, którzy przy okazji mogą wygrać atrakcyjne nagrody.

Dziesięć atrakcji z największą ilością głosów zostanie nagrodzonych Certyfikatem - Najlepsza rodzinna atrakcja 2018, a laureat zyska dodatkową kampanię promocyjną na stronach portalu. Z kolei Internauci, którzy zagłosują, mają szansę na zgarnięcie ciekawych upominków.

Jak głosujemy? Co można wygrać?

Wystarczy polubić atrakcję z listy opublikowanej na stronie Dzieckowpodrozy.pl (możecie oddać Wasz głos na kilka ulubionych atrakcji). Głosujemy do 21 stycznia (do godz. 21:59).

Dla osób promujących zabawę przygotowano 3 olbrzymie zestawy klocków LEGO Creator 3w1 31052 oraz 3 plecaki Dzieckowpodrozy.pl.

Atrakcje dla dzieci - Baśniowy Szlak Suwalszczyzny

Było siedmiu krasnoludków, jest też i siedem przystanków na Baśniowym Szlaku Suwalszczyzny. Na każdym z nich można liczyć na świetną, rodzinną zabawę.

Suwalszczyzna jest regionem, który może poszczycić się bajkowym krajobrazem. Ale to nie jedyny powód, dla którego to właśnie tutaj powstał Baśniowy Szlak. Właśnie w Suwałkach urodziła się jedna z największych polskich pisarek i autorka wspaniałych utworów dla dzieci, Maria Konopnicka. Dlatego też pierwszy przystanek na szlaku znajduje się w Suwałkach, przy Muzeum Marii Konopnickiej, utworzonym w domu, w którym autorka przyszła na świat. Zwiedzanie szlaku to nie tylko możliwość poznawania jakże ciekawych utworów Marii Konopnickiej czy legend regionalnych. To także okazja, aby odwiedzić niezwykle cenne przyrodniczo miejsca.

Na szlaku znajduje się 7 przystanków zwanych Wioskami Bajek. Rozlokowane są w 7 miejscowościach, a każda z nich ma swoją ciekawą historię i wiele do zaoferowania. Prowadzone są tu zajęcia edukacyjne i animacje, można korzystać z gier, torów przeszkód i placów zabaw, za każdym razem innych. Każdą wioską opiekuje się specjalny przewodnik.

Zaułek Krasnoludków (Suwałki) – wioska urządzona w ogrodzie na zapleczu domu Marii Konopnickiej, dlatego też królują tu postaci z jej bajek, a przede wszystkim krasnoludki na czele z Królem Błystkiem. Razem z nimi po krainie oprowadza nas niania Anusia. Zabiorą nas na poszukiwanie skarbu i opowiedzą o historii Suwałk. Ciekawą atrakcję stanowią olbrzymie pionki – żeby nimi zagrać, trzeba ruszyć nie tylko głową.

Wioska Wesołych Wędrowców (Nowa Wieś) – tutaj można poczuć prawdziwie sielską atmosferę Suwalszczyzny, a całość przypomina nieco skansen. Są tu wiejskie zagrody, Kasina Chata i młyn. Możemy nauczyć się wytwarzać mąkę i łowić ryby. Pomogą nam w tym Jasio Wędrowniczek i Podziomek.

Wioska Darów Lasu (Kopiec) – miejsce położone wśród przepięknej przyrody, w Puszczy Augustowskiej. Spotkamy tu borsuki, łosie, gigantyczne mrówki i pająki. Oprowadzą nas Jagodowy Król i krasnoludek Modraczek.

Wioska Dwóch Mistrzów (Puńsk) – bardzo rozwijające spotkanie z kulturą Litwinów i legendą o królowej jezior. Oprócz świetnej zabawy na placu zabaw możemy też dowiedzieć się wiele na temat języków obcych w labiryncie języków czy na Polanie Słów. Naszym przewodnikiem będzie nadworny kronikarz, Koszałek Opałek.

Wioska Zapomnianych Wojów (Bakałarzewo) – położona w Dolinie Rospudy wioska przybliża nam kulturę Jaćwingów – dawnego ludu wojowników. Aby dostać się do ich grodziska, trzeba przejść linowy tor przeszkód. Dopingować nas będą woje króla Błystka – Mikuła i Pakuła, oraz Pietrzyk.

Dolina Przygód nad Szeszupą (Rutka-Tartak) – tutaj, pośród rzek i jezior, poznamy zwyczaje zamieszkujących te tereny zwierząt – łosia, bobra, dzika, zająca i ptaków. Być może legenda o duszy pokutującej w ciele wilka przypomni nam, że zwierzętom także należy się szacunek. Tor przeszkód i ścieżkę zdrowia pomoże nam pokonać krasnoludek Sikorek.

Miasto Sekretnych Uliczek (Sejny) – wizyta w tej wiosce uzmysłowi nam, jak wiele kultur żyło kiedyś wspólnie na tych ziemiach. Odwiedzimy przedstawicieli mieszkających tu niegdyś narodów i poznamy ich świątynie (synagogę, zbór, bazylikę i molennę). Dowiemy się też, jak powstały Sejny. Po drodze będziemy musieli wykonywać niełatwe zadania. Towarzyszyć nam będą paź króla Błystka, Krężołek, oraz dziadek.

Przypomnijmy, że jesienią 2017 roku, w Lublinie, podczas rozdania „Orłów” tygodnika „Wprost”, w kategorii współpraca transgraniczna, wiceminister rozwoju Hamryszczak wręczył wyróżnienia 8 projektom transgranicznym zrealizowanym w programie Polska-Białoruś-Ukraina w latach 2007-2013 oraz dwie statuetki.

Wśród wyróżnionych znalazł się projekt Suwalskiej Izby Rolniczo-Turystyczna oraz Grodzieński Uniwersytet Państwowy im. Janki Kupały, Gimnazjum nr 1 im. E.F. Karskiego w Grodnie, Hudziewickie Muzeum Literatury i Etnografii Białoruś pn.”Podniesienie atrakcyjności obszaru przygranicznego”.

Beneficjentami projektu byli właściciele gospodarstw agroturystycznych, artyści, rzemieślnicy i organizatorzy wycieczek po obu stronach granicy. Jednym z efektów tego projektu było stworzenie 7 bajkowych wiosek etnograficznych na Suwalszczyźnie i utworzenie szlaków turystycznych.

 

WYG

Źródło: dzieckowpodrozy.pl

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.28.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
26.04.2024

ostrzenie pił

Dodaj nowe ogoszenie